Nowy Newsletter Plasterek.pl [2012-12-05]

sens życia.jpg

W dzisiejszym newsletterze:

 • Historia wiedeńskiego krawczyka i jego lekarza

 • Wytwórca sensu, czyli szukaj odpowiedzi na pytanie dlaczego?

 • Kim jestem? - zadaj pytanie i znajdź odpowiedź

 • Masz w sobie wszystkie narzędzia potrzebne do rozwiązania swoich problemów

Warto wiedzieć

Viktor Frankl.jpgHistoria wiedeńskiego krawczyka

U wiedeńskiego lekarza psychiatry zjawia się młody pomocnik krawca. Mówi, że przychodzi w sprawie wieczności, bo nie daje mu spokoju, że wszystko przemija.

- Dlaczego nie poszedł Pan do księdza? - pyta lekarz - księża lepiej się znają na wieczności.

- Ja jestem niewierzący - odpowiada krawczyk - a mój tato, który jest księgowym, przyznał mi rację, że wszystko przemija i nie ma nieśmiertelnej duszy.

Lekarz sięgnął po bloczek z receptami.

- Tylko proszę nie dawać mi żadnych lekarstw - protestuje pacjent.

- Nie chcę panu zapisywać lekarstw, tylko tytuł broszury o tym, czy przemijanie odbiera życiu sens.

Wiedeński lekarz psychiatra nazywał się Viktor Frankl i twierdził, że człowiek szuka przede wszystkim sensu. Człowiek nie jest marionetką poruszaną wewnętrznymi czy zewnętrznymi sznurkami, jest zdolny do czegoś więcej niż samej walki o byt, o przetrwanie fizyczne. Frankl twierdził, że sensu, którego szuka każdy człowiek nie da się sfabrykować, wynaleźć, darować można go tylko odnaleźć, bo sens istnieje poza nami w wartościach, które potrafią podtrzymać na duchu. Zamiast pytać, czemu jestem nieszczęśliwy - często powtarzał - zapytaj czego życie oczekuje od ciebie i weź się do roboty.

A czy Ty odnalazłeś sens swojego życia? - dołącz do dyskusji na Facebooku.Ćwiczenie w tym tygodniu

sens.jpgWytwórca sensu

W angielskiej filozofii funkcjonuje pojęcie „sense maker", co w dosłownym tłumaczeniu oznacza „wytwórcę sensu". Na kanwie tego określenia zrodziło się powiedzenie: Jedną z najpiękniejszych cech człowieka jest być może to, że jest on dawcą sensu. Psychologowie i psychoterapeuci są zgodni, co do tego, iż poczucie sensu życia, jest jednym z podstawowych czynników kształtujących nasze zadowolenie i dobrostan psychiczny. „Dobre życie" jak twierdzili grecy filozofowie, to nie tylko życie, w którym się nie cierpi, ale egzystencja, która ma (lub wydaje się mieć) sens.

Ćwiczenie:

Żyć z sensem, to znaczy starać się zrozumieć świat, który nas otacza, szukać odpowiedzi na pytanie; Dlaczego? Warto zatem postawić sobie kilka pytań, które wprawdzie nie pokażą miejsca, gdzie sen naszego życia leży, ale będą doskonałymi drogowskazami, dzięki którym droga będzie łatwiejsza.

 • Co naprawdę kryje się za moimi potrzebami, motywacjami, marzeniami?
 • Czy moim życiem rządzi jakaś logika? Czy też jedynie odpowiadam na żądania lub jak liść na wietrze ulegam impulsom?
 • Czy z upływem czasu jestem wciąż tą samą osobą? Czy stałem się tym, kim chciałem się stać?

 


Możesz pomóc

.Kim jestem.jpg..Kiedy człowiek nie dostrzega swojej wartości, kiedy własnymi myślami sprawia, że świat wokół staje się szary, a mniemanie o sobie jest raczej mierne i tak na prawdę nawet siebie specjalnie nie lubi, to wówczas może dodatkowo sobie "dowalić". Może sobie, na złość dla samego siebie, zacząć myśleć, że jest całkiem fajny. Wyobrażasz sobie ten wewnętrzny dialog, kiedy w ciągu wyrażania względem siebie różnych inwektyw pada stwierdzenie, niejako wulgaryzm, "jesteś sensownym człowiekiem", "Ty jeszcze wiele osiągniesz", "znowu coś dobrze zrobiłaś", "dziwnie to zabrzmi, ale wierzę Ci" itd., itp. Wiesz, chodzi o zasianie pewnego ziarna, które mogłoby sobie powoli wykiełkować, o zaszczepienie małej, wielkiej myśli.[Teodor]

Zadajesz sobie pytanie; Kim jestem, ale trudno znaleźć Ci odpowiedź? - dołącz do grupy Kim jestem? i poszukaj z innymi sensu życia.Pomoc dla Ciebie

 • Ile wart jest Twój spokój?
 • Ile warta jest Twoja pewność siebie?
 • Czy masz odwagę poprosić o podwyżkę?
 • Czy chcesz osiągnąć więcej?
 • Czy wart jesteś sięgnięcia po swój sukces?

Katarzyna Rutecka1.jpgCoaching zakłada, że masz w sobie wszystkie potrzebne „narzędzia" do rozwiązywania swoich problemów. Czasami zdarza się tak, że nie masz do nich dostępu. A podczas sesji, poprzez zadawane Ci pytania, odpowiednie ćwiczenia i zadania domowe, uzyskasz dostęp do tych „narzędzi". To Ty, będziesz w stanie wybrać dla siebie najlepsze rozwiązanie swoich problemów. Zapraszam Cię zatem do kontaktu jeżeli potrzebujesz pomocy w odkryciu własnych możliwości - Katarzyna Rutecka

Dołącz do nas na:

f_logo.jpg    logo-nk.jpg« Lista wszystkich biuletynów