Nowy Newsletter Plasterek.pl [2012-11-14]

katharsis1.jpg

W dzisiejszym newsletterze:

  • Katharsis, sposób na rozładowanie tłumionych emocji

  • Emocjonalne oczyszczanie na trzy sposoby

  • Opisz swoją historię w Katharsis na Plasterek.pl

  • Grupa terapeutyczna dla DDA i DDD


Warto wiedzieć

łza.jpgKatharsis, sposób na rozładowanie tłumionych emocji

Katharsis w dosłownym tłumaczeniu oznacza oczyszczenie. Termin ten narodził się w starożytnej Grecji, a jego ojcem był Arystoteles, według którego w każdym człowieku drzemią ukryte emocje (zwłaszcza negatywne, takie jak agresja), które można rozładować poprzez teatr. Termin ten znalazł swoje miejsce także w psychoanalizie. Freud uważał, że katharsis może się dokonać podczas psychoanalizy. W trakcie terapii zostają wydobyte nieświadome przeżycia i konflikty, dzięki czemu człowiek może odreagować związane z nimi emocje i zyskać nad nimi świadomą kontrolę. Katharsis może dotyczyć trzech aspektów naszej osoby: fizyczności, emocji i psychiki.
Katharsis fizyczne - ma miejsce wówczas, gdy energia fizyczna nagromadzona w celu podjęcia działania nie zostaje rozładowana, może wówczas dojść do spontanicznego i nagłego rozładowania tejże energii poprzez czynności fizyczne np. szybki bieg
Katharsis emocjonalne - dochodzi do niego w przypadku zablokowania energii, która następuje na skutek blokowania lub nadmiernej kontroli emocji. Jeżeli emocje tłumione są zbyt długo dochodzi do wyładowanie emocjonalnego np. gwałtowny płacz, czy wybuch gniewu.
Katharsis psychologiczne - jeżeli stan psychiczny towarzyszący emocjom nie zostanie właściwie wykorzystany, może dojść do wytworzenia negatywnych postaw, które wpływają na gorsze przystosowanie psychiczne i społeczne człowieka. Konieczne jest wówczas nauczeni się tolerowania swoich emocji i zdobycia wglądu w przyczyny ich tłumienia. Katharsis psychologiczne dokonuje się przy pomocy terapeuty.

Jaki jest Twój sposób radzenia sobie z emocjami - dołącz do dyskusji na Facebooku.Ćwiczenie w tym tygodniu

katharsis3.jpgEmocjonalne oczyszczanie na trzy sposoby

Katharsis, to uwolnienie cierpienia, odreagowanie zablokowanego napięcia, stłumionych emocji, skrępowanych myśli i wyobrażeń, które podlegały kontroli naszych mechanizmów obronnych lub kontroli społecznej. Możemy mieć do czynienia z trzema rodzajami katharsis, przy czym każde z nich spełnia swoją rolę w innych okolicznościach.
1. Katharsis właściwe - polega na rozładowaniu skumulowanych emocji, doświadczeniu ich, przyjęciu jako własne i stopniowemu ich wyciszeniu.
2. Katharsis pomocnicze
- również polega na rozładowaniu nagromadzonych emocji, ale nie poprzez ich wyrażenie, ale poprzez działania zastępcze.
3. Katharsis zastępcze - polega na rozładowaniu emocji poprzez obserwację innego człowieka, obejrzenie filmu, przeczytanie książki..., które to pokazują lub opowiadają o emocjonalnym oczyszczeniu.

Ćwiczenie:
Zastanów się jakie emocje sprawiają Ci najwięcej trudności. Wybierz jedno z wyżej opisanych rodzajów katharsis i wypróbuj go na wybranej emocji.

 


Możesz pomóc

katharsis2.jpgCzasami nosimy w sobie zranienia, niekiedy mija wiele lat zanim gotowi jesteśmy powiedzieć "Przepraszam" lub "Wybaczam", czasem ta gotowość przychodzi nieco za późno... .W dziale "Katharsis" na Plasterek.pl możesz opowiedzieć swoją historię, by dać sobie możliwość oczyszczenia się z zalegających przez długi czas emocji. Możesz kogoś przeprosić, komuś wybaczyć, opisać to, co jest dla Ciebie trudne, a wszystko po to, by odzyskać pełen wewnętrzny spokój, by pojednać się z sobą i z innymi.

 

Katharsis na Plasterek.pl jest dla Ciebie gdy...

Chcesz podziękować

...Ja Tobie pragnę z całego serca podziękować. DZIĘKUJĘ! Dziękuję Ci za to, że trzy lata temu rozmawiając ze mną przez Plasterka o moim ostrym życiowym kryzysie i kryzysie wiary trwającym lata, dałeś mi słowa, abym z ufnością odwróciła twarz do Boga i życzyłeś mi "dotknięcia Boga"...

Nie radzisz sobie z uczuciami

...To mnie wszystko boli, nie umiem się cieszyć, nie umiem zająć myśli nauką lub czym innym. A mój stan pogarszała moja pasja do pisania. Pisałam opowiadania. Na początku wymyślałam bohaterów, znajomym się podobało. Ale zaczęłam używać swojego imienia i imienia bliskich. Opisywałam swoje marzenie, w tym opowiadaniu. I to mnie jeszcze bardziej niszczyło od środka. Nie wiem już, co mam robić.

Nie wiesz co zrobić z negatywnymi emocjami

Witam. Mam 16 lat. Otóż jestem zbyt agresywny wobec... mojej mamy ! Kiedyś często mnie biła za różne rzeczy, nie mogę o tym na chwilę zapomnieć. Pamiętam, jakby to było wczoraj, że dwa razy miałem przez nią uszkodzony nos. Różne rzeczy się działy. Tata jest co jakiś czas(na wakacje i Wielkanoc - tylko wtedy) w Polsce z powodu pracy za granicą. Ma problemy z alkoholem...

...i wiele, wiele innych spraw, kótre są dla Ciebie ważne 

 


Grupa terapeutyczna dla DDA i DDD

Źródło Inspiracji.jpg

Nie sztuką jest przeżyć swoje życie ale żyć pełnią! - łatwo powiedzieć kiedy przeszłość depcze po piętach, a widmo straconego, trudnego i przykrego dzieciństwa odbija się echem w tym co czujesz, myślisz, co robisz... Jak zatem żyć, kiedy nie udało Ci się bezpiecznie dojrzeć pod okiem pijących, zaniedbujących czy stosujących przemoc rodziców?

Grupa terapeutyczna dla DDA i DDD - Warszawa

Dołącz do naszej grupy, a pomożemy Ci zmierzyć się z przeszłością i nauczyć się adekwatnie reagować na teraźniejszość, tak by żyć w pełni jako autor a nie odbiorca swojego życia.

Cel psychoterapii grupowej:

- dotarcie do nieuświadomionych źródeł obecnych problemów

- poznanie i lepsze zrozumienie siebie

- odbudowanie zaufania do siebie i innych

- poprawa relacji ze sobą i innymi ludźmi

- uwolnienie energii życiowej zużywanej na tłumienie przeszłych, trudnych doświadczeń

- rozwój i dokonywanie bardziej świadomych i satysfakcjonujących wyborów

Spotkania będą się odbywały w małej grupie od 8 do 10 osób. Terapia będzie trwała rok z 2 lub 3 tygodniową przerwą wakacyjną.

Termin: grudzień 2012, środa w godzinach: 19.00 - 21.00
koszt: 280 zł miesięcznie (70 zł za sesję)

Miejsce spotkania: Ośrodek Psychoterapii i Rozwoju Osobistego Źródło Inspiracji, Al. Armii Ludowej 6 lok. 42, Warszawa

zapisy: telefon 530-85-55-65, email: info@zrodloinspiracji.pl

Więcej informacji znajdziesz na: www.zrodloinspiracji.pl

ZAPRASZAMY« Lista wszystkich biuletynów