Nowy Newsletter Plasterek.pl [2012-11-07]

przeczucie.jpg

W dzisiejszym newsletterze:

  • Czy masz świadomość swojej nieświadomości?
  • Intuicja - tajny magazyn wspomnień i doświadczeń
  • Wsparcie - sposób na poradzenie sobie z problemami i przeciwnościami losu
  • Beata Lichocka - zaprasza Cię do kontaktu, jeżeli nie znajdujesz pomocy w swoim środowisku


Warto wiedzieć

Archimedes.jpgCzym jest intuicja?

Według definicji intuicja, to zdolność bezpośredniego dotarcia do wiedzy, natychmiastowy wgląd bez udziału obserwacji i rozumu. Intuicja obecna jest, gdy sędzia wyrokuje o ludzkim losie, gdy makler inwestuje na giełdzie, gdy lekarz stawia diagnozę, gdy trener obmyśla taktykę... Intuicja towarzyszy wielkim odkryciom naukowym. Po okresie intensywnej koncentracji przychodzi odprężenie, podświadomość przejmuje kontrolę i następuje wgląd, tak jak wówczas, gdy golutki Archimedes wyskoczył z wanny lub gdy Izaak Newton oberwał jabłkiem w głowę. 72 na 83 laureatów Nagrody Nobla w dziedzinie nauk ścisłych przyznało, że intuicja odegrała rolę w ich sukcesie. Jak napisał matematyk Henri Pioncare': „Za pomocą logiki dowodzimy, za pomocą intuicji odkrywamy".

Czy w Twoim życiu miało miejsce zdarzenie, w którym intuicja odegrała ważną rolę?  - dołącz do dyskusji na Facebooku.  Ćwiczenie w tym tygodniu

intiucja.jpgIntuicja - tajny magazyn wspomnień i doświadczeń

Psycholog kognitywny Gary Klain poświęcił 20 lat, by przyłapać intuicję na gorącym uczynku. Badał ludzi, którzy z racji swego zawodu muszą podejmować błyskawiczne decyzje przesądzające o czyimś życiu lub śmierci: strażaków, pilotów, załogi karetek ratunkowych. Teoretycznie powinni oni przegrywać częściej niż wygrywać. Jest przecież tyle niepewności i tak mało czasu na wybór. A jednak częściej wygrywają. Dlaczego? Neurologicznie rzecz ujmując, intuicja to rodzaj skrótu w drogach nerwowych, które prowadzą nas do tajnych magazynów wspomnień i doświadczeń. Intuicja to po prostu lata doświadczeń zmienione w błyskawiczny wgląd - analizę, która stała się nawykiem.


Ćwiczenie:

Przypomnij sobie takie sytuacje ze swojego życia, kiedy to intuicja wzięła górę nad rozumem. Przeanalizuj ja pod kontem towarzyszących im okoliczności: miejsca, czasu, otoczenia, Twojego samopoczucia, ważności decyzji. Filozof Alfred Whitehead powiedział, że cywilizacja idzie do przodu dzięki zwiększeniu liczby operacji, które potrafimy wykonać bez udziału myślenia. Może zatem warto popracować nad swoimi intuicyjnymi możliwościami?

 


Możesz pomóc

Jednym z najbardziej uniwersalnych sposobów radzenia sobie z problemami i przeciwnościami losu jest poszukiwanie wsparcia u innych ludzi. Wsparcie może płynąć z różnych źródeł: od rodziny, przyjaciół, sąsiadów i współpracowników - aż po profesjonalistów. Wsparcie może dać także grupa, w której „lecznicze działanie" wypływa z wzajemnego zrozumienie i chęci niesienia pomocy.

pokerowe życie.jpg(...)Trochę długo się zastanawiałam jaki prosty, a zarazem pożyteczny temat poruszyć dla nas samych i tych, którzy oczekują pomocy...więc jest coś takiego. „Jak przetrwać trudny okres po odejściu ukochanej osoby?" [marzenia] - dołącz do grupy Pokerowe życie - prawda czy fałsz i podziel się swoim doświadczeniem lub wiedzą.

 


Pomoc dla Ciebie

Beata Lichocka.jpgJeżeli: czujesz potrzebę rozwoju, zmian ale nie potrafisz zacząć, wytyczyć kierunku, coś Cię trzyma, przeszkadza, nie radzisz sobie z presją, narastającym stresem, masz kłopoty z samooceną i wiarą we własne siły, odczuwasz brak satysfakcji w życiu w relacjach z ludźmi coś się nie układa, trudno Ci odnaleźć się w większej grupie, zwykle stoisz z boku, nie czujesz się członkiem grupy, masz problemy z "dogadaniem się" ze współpracownikami lub z bliskimi, masz inne, ważne sprawy, o których trudno porozmawiać z rodziną lub przyjaciółmi Plasterkowy specjalista z Centrum Porad Beata Lichocka - psycholog, psychoterapeuta, trener - zaprasza Cię do kontaktu.

Dołącz do nas na:

f_logo.jpg     logo-nk.jpg« Lista wszystkich biuletynów