Nowy Newsletter Plasterek.pl [2012-10-31]

okulary.jpg

W dzisiejszym newsletterze:

  • Uniwersalna Piątaka, czyli jak zdefiniować osobowość

  • Kreatywność, czyli jaki jest Twój poziom otwartości na nowe doświadczenia

  • Polepszacz nastroju - wsparcie, podniesienie na duchu oraz poprawa humoru

  • Jacek Olszewski - mediator, certyfikowany trener biznesu i coach.


Warto wiedzieć

osobowosc.jpgUniwersalna Piątka

W języku potocznym często się mówi, że ktoś ma mocną osobowość, że ma charakter. Oznacza to, że dana osoba wyróżnia się w jakiś sposób ze swojego otoczenia. Psycholodzy - choć ciągle wiodą spór, czym jest osobowość - zgodnie przyznają, że osobowość ma każdy człowiek. Najprostszą i niejako intuicyjną definicją osobowości jest ta mówiąca, iż jest to zbiór pewnych cech. Cechy w tym przypadku rozumiane są, jako budulec osobowości, a definiuje się je jako tendencję do reagowania w pewien określony sposób. Jedną z koncepcji cech jest model Wielkiej Piątki, który zakłada, że na osobowość składa się pięć głównych cech: ekstrawersja, neurotyczność, ugodowość, sumienność oraz otwartość na doświadczenia. Cechy te posiada każdy człowiek, jednak każdy w swoim, specyficznym zakresie. Wszystkie wymienione cechy są wymiarami, czyli każdy z nas może się umieścić na odpowiedniej skali od skrajnego nasilenia danej cechy aż do jej przeciwieństwa.

A czym dla Ciebie jest osobowość? - dołącz do dyskusji na FacebookuĆwiczenie w tym tygodniu

kreatywność.jpgZbadaj swoją kreatywność

Autorefleksja nad własną osobowością pozwala lepiej poznać samego siebie i odkryć swoje mocne strony. Otwartość na doświadczenia, to ten element osobowości, który pozwala nam z ciekawością odkrywać świat i wychodzić naprzeciw nowym wyzwaniom. Otwartość na doświadczenia, to cecha silnie związana z kreatywnością. Tak jak w przypadku wszystkich cech Wielkiej Piątki tak i tą można umieścić na skali. Po jednej stronie skali znajdą się osoby bardzo oryginalne, odporne na społeczne wpływy, otwarte na wszelkie nowości, po drugiej osoby konwencjonalne, łatwo ulęgające społecznym oddziaływaniom, ale za to empatyczne z wielką gotowością do pomagania innym.

Ćwiczenie:

Narzędzi do autorefleksji jest bardzo wiele, ja proponuję Ci jedno z nich. Klikając tutaj znajdziesz test, który pomoże Ci ustalić, jak to naprawdę jest z Twoją kreatywnością.Możesz pomóc

polepszacz.jpgJeśli chciałbyś błyskawicznego wsparcia, podniesienia na duchu oraz poprawy humoru to zapraszam :)... . A może Ty sam możesz komuś pomóc , ciepłym słowem, wsparciem lub wywołując uśmiech?

No właśnie Kasiu, innych nie zmienisz, ale siebie naprawdę możesz. Uwierz w to tylko, a potem podejmij świadomą decyzję, że naprawdę tego chcesz-postaw pierwszy krok, a za nim powoli kolejne. To nie będzie proste i zapewne na początku możesz się tego obawiać. (...) Strach jest wpisany w życie i czasem nawet dobrze, że on jest. Tak czy inaczej trzeba go przezwyciężać i iść naprzód! Ja akurat na ten temat mogłabym cały referat napisaćW każdym razie wiem coś o tym i wiem, że naprawdę warto walczyć, więc podejmij odpowiednie kroki! Wierzę w Ciebie Kasieńko:)(Kora)

Dołącz do grupy Polepszacz nastroju


Pomoc dla Ciebie

Jacek Olszewski.jpgJacek Olszewski jest mediatorem, certyfikowanym trenerem biznesu i coachem. Może Ci pomóc jeżeli:

- Poszukujesz konkretnych narzędzi do radzenia sobie w relacjach z ludźmi.

- Chcesz nauczyć się, jak przechodzić od konfliktu do budowania konstruktywnych rozwiązań.

- Czujesz, że spory i kłótnie wywołują w Tobie wiele emocji, które utrudniają dialogu, a nawet przekładają się na inne obszary życia.

- Masz poczucie, że często ustępujesz w rozmowach i czujesz niesmak ze zgody na „zgniły kompromis".

- Potrafisz dbać o własne interesy, ale czujesz, że odbywa się to kosztem Twoich relacji z innymi.

- Masz poczucie, że pozwalasz innym przekraczać swoje osobiste granice i chcesz to zmienić (popracować nad własną asertywność).

ZAPRASZAMY DO CEMTRUM PORAD


Dołącz do nas na:
 f_logo.jpg   logo-nk.jpg« Lista wszystkich biuletynów