Nowy Newsletter Plasterek.pl [2012-10-10]

stopy.jpg

W dzisiejszym newsletterze:

  • Kiedy zaczyna się rodzina?
  • Zagadka Edwarda Muncha
  • Wielorybia rodzina - zbadaj swoje rodzinne relacje
  • Wszystko o nas samych i naszych rodzinach - dołącz do grupy
  • Aleksandra Lemańska - w każdym człowieku drzemie potencjał

  • Zaproszenie do PSYCHOANALITYCZNEJ TERAPII GRUPOWEJ

Warto wiedzieć

rece - Kopia.jpgKiedy zaczyna się rodzina?

W socjologii rodziny na definicję rodziny składa się pięć elementów: rodzina to mała grupa społeczna, jej członkowie mieszkają pod jednym dachem, między nimi istnieją określone kulturowo więzi, pozostają we wzajemnej sieci interakcji, a z zewnątrz postrzegani są jako wyodrębniona całość. I choć od wieków elementy te nie ulegają zmianie, to zmienia się ich interpretacja i zakres. Rodzina przestaje kojarzyć się z książkowym układem 2+2, a w jego miejsce pojawiają się przeróżne opcje, które do niedawna w żaden sposób nie kwalifikowały się do określenia „rodzina". Mało tego ostatnio spotkałam się z określeniem „rodzina wyobrażona", którego autor przekonuje, że początek naszej rodziny ma miejsce w naszych głowach, marzeniach i buncie przeciwko wartościom i zasadom naszych rodziców. Kiedy zatem zaczyna się rodzina, czy jeżeli dwoje ludzi decydujących się na wspólne zamieszkanie, to już rodzina, czy aby nią być muszą usankcjonować swój związek, a może, to dopiero pojawienie się dziecka tworzy rodzinę?

Kiedy zaczyna się rodzina? - dołącz do dyskusji na Facebooku.Ćwiczenie w tym tygodniu

Krzyk.jpgĆwiczenie1 - Zagadka Edwarda Muncha

Spójrz na obraz Edwarda Muncha „Krzyk". To dość znane arcydzieło, które interpretowano na wszystkie możliwe sposoby. Przyjrzyj się postaci z obrazu i odpowiedz na pytanie: czy namalowana osoba krzyczy, czy też słyszy krzyk?

W kolejnym newsletterze szukaj informacji co obraz „Krzyk" ma wspólnego z Twoją rodziną :)


Ćwiczenie 2 - Wielorybia rodzina

Wyobraź sobie, że stoisz właśnie na pokładzie statku rozkoszując się morską bryzą i ciepłymi promieniami słońca. Nagle kapitan oznajmia, że wpływacie na rewir łowiecki wielorybów. Wychylasz się za burtę i zaczynasz wypatrywać ciemniejszych kształtów pod powierzchnią wody. Dostrzegasz wielorybią rodzinę, która coraz bliżej podpływa do statku. Które z poniższych zdań najlepiej opisuje to co widzisz:

1. Pierwsza płynie olbrzymia wielorybia mama, a za nią podąża jej malutkie dziecko
2. Młode wielorybiątko, tak jakby było przyklejone tkwi pod brzuchem swojej mamy.
3. Wielorybi ojciec i matka, a pomiędzy nimi pływa mały wieloryb.
4. Wielorybie dziecko płynie przed rodzicami, radośnie wypuszczając strumienie wody.

Kliknij i sprawdź jak zinterpretować swój wybór.Możesz pomóc

rodzina.jpg...kilka słów odnośnie rodziny... niektóre są wspaniałe, pełne miłości i zdrowe, niektóre chore aż po korzenie, a większość, jest zwyczajna - czasem cudowna, a czasem koszmarna. Tak naprawdę nie chodzi tutaj o samo pojęcie rodziny, ale o to jacy ludzie ją tworzą, to oni sprawiają, że rodzina jest cudowna lub nie... /Lirjel/

Dołącz do grupy Relacje międzyludzkie /wszystko o nas samych i naszych rodzinach/ i podziel się swoją rodzinną historią.

 


Pomoc dla Ciebie

Aleksandra Lemańska.jpgNawet w najlepszej rodzinie zdarzają się kryzysy, niektóre są tak poważne, że dezorganizują życie całej rodziny. Aleksandra Lemańska - psycholog i terapeuty - udziela pomocy w obszarze związanym z życiem rodzinnym. A w takich słowach opowiada o swojej pracy:

...W mojej pracy kieruję się ideą, aby przekazywać wiedzę i umiejętności w sposób jak najbardziej praktyczny, aby naprawdę pomagały, inspirowały i rozwijały w codziennym życiu. Jestem przekonana, że jest to jedynie dodatek do tego, co drzemie w każdym człowieku: jego wyjątkowym potencjale do osiągania tego, co najważniejsze. Moją rolę upatruję jako towarzyszenie i wspieranie w wydobywaniu tego potencjału.


Dołącz do nas na:

f_logo.jpg    logo-nk.jpg


Źródło inspiracji.jpg

Ośrodek Psychoterapii i Rozwoju Osobistego ŹRÓDŁO INSPIRACJI

zaprasza do udziału w PSYCHOANALITYCZNEJ TERAPII GRUPOWEJ 

termin: 18 października 2012 - 23 października 2014 czwartek w godzinach: 19.00 - 20.30

liczebność grupy: ok. 8 osób

koszt: 280 zł miesięcznie (70 zł za sesję)

adres: Al. Armii Ludowej 6 lok.42, Warszawa Śródmieście

zapisy: telefon 530-85-55-65, email: info@zrodloinspiracji.pl

szczegóły na stronie www.zrodloinspiracji.pl

ZAPRASZAMY!
« Lista wszystkich biuletynów