Nowy Newsletter Plasterek.pl [2012-10-03]

cytryny.jpg

W dzisiejszym newsletterze:

  • Atraktor szczęścia - nie trać okazji na cenną lekcję
  • Robimy lemoniadę, czyli jak przekuć porażkę na sukces
  • Nie ma rzeczy niemożliwych do zdobycia! - w grupie siła
  • Walcz ze stresem - pomoże Ci w tym Maria Ewa Bogucka

 


Warto wiedzieć

szczęście.jpgAtraktor szczęścia - nie trać okazji na cenną lekcję

Co zrobić, by w dłuższej perspektywie porażka stała się pozytywnym doświadczeniem? Pewnie niektórzy byliby skłonni powiedzieć, że po prostu trzeba czekać. Jest to zgodne z ideą tak zwanego atraktora szczęścia, wewnętrznego mechanizmu, który kieruje nas ku zadowoleniu. Ta pozytywna siła powoduje, że nawet po niezwykle tragicznych i wyczerpujących psychicznie zmianach w życiu, bez konieczności poprawy obiektywnej sytuacji życiowej, odradza się w człowieku zdolność do odczuwania radości, przyjemności i dostrzegania wartości życia. Czas leczy rany - co do tego nie ma wątpliwości. Jego upływ nie gwarantuje jednak, że stajemy się mądrzejsi i na przykład potrafimy lepiej unikać kolejnych okaleczeń. Jeżeli radzenie sobie z porażką sprowadzimy do wymazania jej z pamięci i oczekiwania na lepszy nastrójcie zaprzepaścimy szansę na rozwojową lekcję. Z cytryny można zrobić lemoniadę, ale wymaga to aktywności.

Jakie są Twoje strategie radzenia sobie z porażką, podziel się z innymi swoim doświadczeniem, dołączając do dyskusji na Facebooku.



Ćwiczenie w tym tygodniu

lemoniada.jpgRobimy lemoniadę, czyli jak przekuć porażkę w sukces

Według specjalistów zajmujących się zjawiskiem życiowych trudności, okiełzanie porażki dokonuje się w trzech krokach:
1. Stój: to jest porażka - to krok najważniejszy, staw czoło przeciwnościom i nazwij je po imieniu.
2. Przegrupowanie: aktywacja mechanizmów radzenia sobie z porażką - przyjrzyj się emocjom, które towarzyszą Ci, gdy doświadczasz porażki, zastanów się skąd się biorą i jak je wykorzystać.
3. Ucz się: wyciągnij dobre lekcje - uruchom swoje zasoby poznawcze, które umożliwią Ci wyciągnięcie wniosków z trudnej sytuacji.

Ćwiczenie:

Przywołaj w pamięci przeżytą porażkę i przepracuj ją według powyższego schematu. Zapisz wnioski i korzystaj z tej lekcji w przyszłości.


Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej, co zrobić, by porażka stała się impulsem do pozytywnych zmian sięgnij po książkę Pawła Fortuny „Pozytywna psychologia porażki".
Możesz ją zdobyć biorąc udział w konkursie, który wkrótce pojawi się na Facebooku.



Możesz pomóc

szczyt.jpg"Kiedy Bóg chce Ci zrobić podarunek, zwykle opakowuje go w kłopot. Im większy podarunek otrzymujesz, tym większym kłopotem Bóg go maskuje." /Norman Vincent Peale/

Każdą porażkę można potraktować, jako opakowanie skrywające wyjątkowy prezent. Jednak to od Ciebie zależy, czy zechcesz go odpakować. Dołącz do grupy Odrodzić się na nowo i sprawdź, jak jej członkowie codziennie na nowo budują w sobie przekonanie, że nie ma rzeczy niemożliwych do zdobycia.

 


Pomoc dla Ciebie

Maria Ewa Bogucka.jpgKażda porażka w mniejszym lub większym stopniu jest katalizatorem stresu. Długotrwały stres, z którym nie umiemy sobie poradzić może być źródłem wielu chorób zarówno somatycznych, jak i problemów psychologicznych. Maria Ewa Bogucka - Plasterkowy specjalista z Centrum Porad posiada szeroką wiedzę na temat stresu, jego wpływa na zdrowie, życie prywatne i zawodowe oraz sposobach radzenia sobie i zapobiegania jego konsekwencjom. Dzięki praktyce Pani Maria stała się prawdziwym ekspertem w indywidualnej pracy podczas której pomaga wypracować i uświadomić sobie zasoby, dzięki którym jesteśmy wstanie uchronić się przed konsekwencjami stresu.


Dołącz do nas na:    

f_logo.jpg     logo-nk.jpg



« Lista wszystkich biuletynów