Nowy Newsletter Plasterek.pl [2012-09-26]

jesień4.jpg

W dzisiejszym newsletterze:

  • Dokonując wyborów bądź jak Einstein 

  • Wykorzystaj moc feedbacku, by podejmować lepsze decyzje 

  • Katharsis - poradź, pomóż, dodaj odwagi...

  • Zalety pomocy on line oczami Anety Boryczko, Plasterkowego specjalisty z Centrum Porad.

 

Dni Otwarte1.jpg"na jesienne troski..." - 28. 09. Dni otwarte Centrum Porad

Przyszła jesień, a to czas kiedy często wyciszamy się, zanurzamy bardziej wewnątrz siebie, skłaniamy się ku refleksji oraz przeżywamy nostalgię. To również czas, gdy dopadają nas tzw. jesienne troski, a wówczas bardzo dobrym rozwiązaniem jest... rozmowa. Zapraszamy Was do rozmów ze specjalistami z Centrum Porad. W najbliższy piątek (28.IX) będziecie mogli bezpłatnie skorzystać z porad wybranych specjalistów w ramach comiesięcznych Dni Otwartych Centrum Porad. Czytaj więcej

 


Warto wiedzieć

Einstein.jpgWnioskowanie

Einstein twierdził, że gdyby miał w ciągu godziny podjąć decyzję i miałby na nią tylko 60 minut to: przez 40 minut badałby problem, przez 15 minut sprawdzałby, czy dobrze to zrobił i w ciągu 5 minut podjąłby decyzję.

Głównym procesem poznawczym, na którym opiera się podejmowanie decyzji jest wnioskowanie. To takie rozumowanie, w którym wyciąga się wnioski, odwołując się do uprzedniej wiedzy albo na podstawie dostępnych nam danych. Istnieje wiele strategii rozumowania, jedną z nich przedstawia teoria oparta na modelu "racjonalnego wyboru". Zgodnie z tą teorią w procesie podejmowania decyzji można wyróżnić trzy etapy: przygotowanie - decyzję - działanie. Zatem najpierw analizujemy wszystkie alternatywy, potem dokonujemy bilansu (uwzględniamy wszystkie plusy i minusy, jakie niesie ze sobą każda możliwość), by na koniec wybrać to rozwiązanie, które jest dla nas najbardziej korzystne.

Gdybyś dostał/a 60 minut na podjęcie decyzji , to jakbyś je rozdysponował/a?

Kliknij i dołącz do dyskusji na Facebooku

 


Ćwiczenie w tym tygodniu

feedback.jpgZbieraj informacje

Angielski feedback, dosłownie „pożywienie w zamian", to termin używany w psychologii na określenie informacji na nasz temat otrzymywanej od otoczenia. Informacje zwrotne rzeczywiście są prawdziwym pożywieniem w tym sensie, że wzbogacają nasze działania i wskazują nam drogę. Pozwalają stopniowo dostosowywać sposób myślenia i działania w zależności od danych, które otrzymujemy.

Ćwiczenie:

Poproś trzy osoby aby udzieliły Ci informacji na temat podejmowanych przez Ciebie decyzji. Przeanalizuj otrzymany materiał, wyciągnij wnioski, zapisz je i wracaj do nich w sytuacji dokonywania wyborów.
Pamiętaj: Być otwartym na informacje zwrotne, to znaczy słuchać, a nie być posłusznym. To dokonywać selekcji, zamiast łykać wszystko bez zastanowienia.

Rozwiązanie ćwiczenia z poprzedniego newslettera:

Pierwsze popłyną dwie dziewczynki. Jedna zostanie na wyspie, a druga wróci łódką. Następnie na wyspę popłynie mama, a dziewczynka wróci łodzią po siostrę. Na koniec obie dziewczynki dołączą do mamy.

 


Możesz pomóc

katharsis1.pngMam 20 lat. Jestem z chłopakiem prawie 3 lata, niestety nagle zaczęło się coś sypać. Wszystko zaczęło się od ubiegłych wakacji, a właściwie ich końca. Może to dziwne ale lubię zdobywać nową wiedzę, więc będąc w szkole średniej to nauka była na pierwszym miejscu, a nie on. Mimo wszystko on to akceptował. Wiedział, że chce dostać się na medycynę, a on miał mnie wspierać. W końcu przyszły wakacje, nie miałam nic na głowie, to On stał się „czymś" na pierwszym ... - Problem w związku - poradź, pomóż, dodaj odwagi...



Pomoc dla Ciebie

Aneta Boryczko.jpg(...)Głównym powodem, dla którego zdecydowałam się udzielać pomocy psychologicznej online, było spotkanie kilku osób, które nie mogły korzystać z usług terapeuty, czy też psychologa w bezpośrednim kontakcie - ze względu na swoją niepełnosprawność, sytuację osobistą i/lub zawodową czy też miejsce zamieszkania. I w tym widzę największe zalety tej formy pomocy. Jestem przekonana, że również w sytuacji osób mających różnego rodzaju lęki społeczne ta formuła może być pierwszym krokiem do zdrowego funkcjonowania w społeczeństwie. W wielu wypadkach natomiast wystarczy jednorazowa konsultacja - i tu również konsultacja mailowa pozwala oszczędzić stresu związanego z organizacją wizyty w odpowiedniej placówceAneta Boryczko


Dołącz do nas na:

     f_logo.jpg     logo-nk.jpg




« Lista wszystkich biuletynów