Newsletter Plasterek.pl [2012-04-27]

Baza wiedzy

Schizofrenie. Część II - postacie schizofrenii

schizofrenia część 2.jpgZaburzenia psychotyczne to trudne i skomplikowane zagadnienie psychopatologiczne. Istnieje wiele jednostek chorobowych zaklasyfikowanych do tej grupy, pomiędzy którymi są jedynie subtelne różnice. Większość ludzi ma tendencję do wrzucania tych zaburzeń do jednego wspólnego worka „schizofrenia". Tym czasem, klasyfikacje chorób i zaburzeń psychicznych obok schizofrenii, która ma 6 rodzajów, wymieniają:...


Temat miesiąca

Wolność wybaczania

orzeł - Kopia.jpgKiedy wybaczymy zyskujemy wolność. Nasze działanie przestaje determinować chęć zemsty, czy czekanie na przeprosiny. Przestajemy być psychicznymi więźniami naszego oprawcy, a tym samym nie dodajemy do realnej krzywdy identyfikacji siebie, z rolą ofiary. Przebaczenie przynosi spokój i wiarę we własne możliwości. O tym jak doświadczyć przebaczenia rozmawiałam z psychologiem Panem Wojciechem Drath.


RODZINA TITKÓW - czyli jak nie dać się krzywdzie

wioska.jpgWieś była na końcu świata i może dlatego krzywda tu jeszcze nie dotarła. Szczerze mówiąc, mało co tu dotarło, a ludzie, żyjący prosto i spokojnie, widocznie byli nie dość bystrzy, żeby wymyślić coś naprawdę złego. Owszem, zdarzały się spory - czyja jabłoń da dorodniejsze i słodsze owoce, kto ma w tym roku urządzić doroczne święto wiosny, ale było z tego co najwyżej sporo hałasu. Zresztą nie na długo, bo mieszkańcy wioski nawet się porządnie obrazić nie umieli. Ot, parę min, trochę wywracania oczami, ledwo wytrzymywany kwadrans ciszy i już - koniec burzy w szklance wody. (...)


RADYKALNE WYBACZANIE

biały tulipan.jpgPodczas gdy tradycyjne wybaczanie opiera się na przywiązaniu do koncepcji występowania ofiary i sprawcy, Radykalne Wybaczanie uznaje, że życiowe sytuacje nie zdarzają się nam, ale DLA nas. Nie musimy przy tym rozumieć "dlaczego" ani "jak" to się dzieje. Gdy osiągamy gotowość przyjęcia możliwości, że wszystkie wydarzenia i sytuacje mają swój sens oraz są wyrazem Boskiego porządku, zostajemy uwolnieni od naszego bólu. Wystarczy do tego samo otwarcie się na taką ewentualność. Kiedy to czynimy, zdarzają się cuda i stajemy się wolni.

 


Aktualne wieści

Potwierdza się, że rasa psa "mówi" o cechach właściciela

pies i właściciel.jpgRasa psa, na jaką się decydujemy, może zdradzać nasze cechy - choćby to, że właściciele psów należących do ras gończych są stabilni emocjonalnie, a ras do towarzystwa - otwarci na nowości - mówiono na konferencji British Psychological Society w Londynie. Do takich wniosków doszli Jo Fearon i dr Lance Workman z Bath Spa University w Bath (Anglia) po analizie wyników internetowego badania, w którym tysiące właścicieli psów wypełniło internetowy kwestionariusz. Pozwalał on ocenić kilka cech osobowości, jak np. ekstrawersję, zgodność czy stabilność emocjonalną. Jednocześnie respondenci informowali, jakiej rasy psa posiadają.


Wybaczyć sobie i innym

zagniewana dziewczynka.jpgKiedyś dawno temu, gdy byłam jeszcze zaciętym dzieckiem przepełnionym negatywnymi emocjami, miałam w zwyczaju powtarzać, że „ja wybaczam, ale nie zapominam". Chodziło mi chyba o to, że dość szybko przestawałam się gniewać, ale nie zapominałam wyrządzonych krzywd. Dziś wiem, że tak naprawdę, sama programowałam się do noszenia w sercu urazy i wcale nie było to wybaczanie. Ale wybaczam sobie - byłam dzieckiem i radziłam sobie ze światem w najlepszy znany mi sposób.


Dlaczego warto przebaczyć?

dlaczego warto przebaczyć.jpgMira Prajsner w Meandrach wybaczania pisze, że kluczowym momentem procesu wybaczania jest wyzwolenie się spod destrukcyjnego wpływu minionych doświadczeń. Zatem przebaczenie jest swoistym katharsis - oczyszczeniem i pozbyciem się obciążającego balastu doznanych krzywd. Skoro przebaczenie jest takie ważne, skoro przynosi tyle dobrego, to na koniec tych miesięcznych rozważań przyjrzyjmy się, co się dzieje, jeżeli nie pozwolimy sobie na przebaczenie, a zranienia i krzywdy pielęgnujemy w sobie.




« Lista wszystkich biuletynów