Newsletter Plasterek.pl [2012-04-20]

Wiedza zawsze na czasie

Co myślisz o przebaczaniu?

przebaczenie.jpgZauważyłam, że jednym z tematów wzbudzających bardzo duże zainteresowanie jest wybaczanie. W związku z tym chciałabym pogłębić trochę ten temat, skupiając się na tym dlaczego jest nam trudno wybaczyć i jakie mamy wyobrażenie o wybaczaniu. Zastanowiło mnie to zainteresowanie wybaczaniem. Czyżby ludzie nie wiedzieli jak to robić, nie potrafili? Dlaczego? Może dlatego, że w naszych umysłach istnieją pewne wizje dotyczące tego czym jest/powinno być przebaczenie i nie potrafimy im sprostać? A może uważamy wybaczenie za coś trudnego, odzierającego z godności, za okazanie słabości lub za domenę ludzi świętych?


Łącze, które łączy, czyli poradnictwo internetowe w psychologicznym świetle

łącze.jpgTo stosunkowo nowe oblicze świadczenia usług doradztwa personalnego, pomocy psychologicznej i psychoterapii. Wzbudza tyle samo zaciekawienia, co kontrowersji. Bo czy w cyberprzestrzeni, oprócz informacji i rozrywki, można i warto szukać profesjonalnej porady, wsparcia, wskazówek w rozwiązaniu problemu, towarzyszenia w osobistej przemianie? Czy sesja doradcza lub terapeutyczna poprzez skrzynkę mailową, czat i skype może równać się z rozmową w cztery oczy? Z pewnością nie jest to forma ani lepsza, ani gorsza od bezpośredniego spotkania. Jest to raczej alternatywa umożliwiająca uzyskanie profesjonalnej pomocy „na gorąco".


Schizofrenia - Część I. Objawy psychopatologiczne

schizofrenia.jpgZaburzenia psychotyczne, to temat wymagający niestety posługiwania się wieloma fachowymi określeniami. Dlatego też niezbędny jest  opis samych objawów, które są nie tylko bardzo liczne, ale także trudne do zrozumienia. Jednak, aby mieć pełen obraz tego, jak wyglądają, niezbędna jest podstawowa wiedza psychopatologiczna. W psychozach można wyróżnić kilka grup objawów, które dotyczą funkcji poznawczych, afektu oraz funkcji motorycznych. Postaram się wyjaśnić krótko kilka najważniejszych symptomów, tak aby móc w dalszej kolejności przejść do omawiania schizofrenii.



Aktualne wieści

Droga przez 12 etapów przebaczenia

droga.jpgPrzebaczenie jest procesem. Możemy wiec porównać je do drogi. Ale nie wygodnej dwupasmówki, którą mkniemy wprost przed siebie, ale wąskiej, krętej ścieżki, niknącej pomiędzy skałami, w rwącym strumieniu, czy cierniach. Po co zatem wyruszać w drogę, która ma nam przynieść dodatkowe cierpienie? Może po to by zostawić za sobą smutek i ból? Może po to by zgubić po drodze złość i gniew? Może po to, aby przestać patrzeć na siebie jak na ofiarę? Ale przede wszystkim dlatego, aby w tej podróży odnaleźć siebie. Zapraszam Was zatem w niezwykłą drogę poprzez 12 etapów przebaczenia.


Geniusz musi być trochę "dziwny"

Albert Einstien.jpgEinstein nie nosił skarpetek, a Picasso robił dziury w kieszeniach spodni, przez które wpuszczał zegarek na sznurku. Osoby genialne często przejawiają "dziwaczne" zachowania - powiedział PAP prof. Czesław Nosal w setną rocznicę wprowadzenia terminu "iloraz inteligencji".(...) Jak wyjaśnił, osoby o wysokich możliwościach intelektualnych dość wcześnie szukają interesujących problemów do rozwiązywania, które odpowiadają tym możliwościom. Prędzej czy później natrafiają na bariery, które muszą omijać w niestandardowy sposób.


O terapii uzależnień

uzależnienie.jpgUzależnienia mogą być kolejnym paradygmatem w psychologii - takim, jakim jest behawioryzm, psychologia humanistyczna, psychoanaliza. Wszystkie te dziedziny mówią o człowieku w inny sposób i nie wykluczają się nawzajem. Moim zdaniem psychologia uzależnień jest kolejną płaszczyzną, na której można by bardzo wiele powiedzieć o człowieku. Osoba, która zna się na tym mechanizmie, może pracować zarówno z pacjentami uzależnionymi od jedzenia, narkotyków, seksu, gier czy alkoholu - zapewnia Mateusz Hędzelek psycholog społeczny z Uniwersytetu Warszawskiego.



Literatura

OCHRONA ZDROWIA PSYCHICZNEGO

Ochrona zdrowia psychicznego.jpgOCHRONA ZDROWIA PSYCHICZNEGO to praktyczne opracowanie poświęcone ustawie o ochronie zdrowia psychicznego. Oprócz rozważań w tym przedmiocie, sporo miejsca poświęcono ubezwłasnowolnieniu czy leczeniu odwykowemu przeciwalkoholowemu. Doboru zagadnień dokonano w oparciu o problemy uczestników szkoleń dotyczących wykładni ustawy o ochronie zdrowia psychicznego, prowadzonych przez autorkę.

Publikacja kierowana jest przede wszystkim do pracowników ośrodków pomocy społecznej, placówek medycznych oraz innych instytucji świadczących pomoc dla chorych psychicznie. Adresatami mogą być również wszyscy, których dotyka problem choroby osoby bliskiej.



Coś do śmiechu

Przychodzi baba do psychologa:
- Nic mi nie jest właściwie, tylko wszystko mnie tak cholernie wkur...a, że już nie mogę, naprawdę nie mogę!
- To może jakaś muzyka relaksacyjna?
- E tam, jakieś ptaszki, sraszki i wolne takie, że aż mnie to naprawdę wkur...a!
- To może pani zacznie biegać?
- Biegać jak głupia bez celu, tak mnie to wkur...a!
- To może seks?
- A co to takiego?
- Pani pójdzie ze mną na zaplecze, to pani pokażę...

kliknij, jeżeli chcesz się dowiedzieć co jej pokazał.




« Lista wszystkich biuletynów