Newsletter Plasterek.pl [2011-12-01]

Aktualności

Sztuka pomagania-aktualności.jpgSztuka pomagania - grudniowy temat miesiąca

Mówiąc najprościej pomaganie, to towarzyszenie drugiej osobie w tym, czego doświadcza. Ale ofiarowana pomoc może mieć różne wymiary, różne pobudki kierują osobą udzielającej pomocy, jak i w różny sposób pomoc ta jest przyjmowana. Pomaganie jest sztuką, chociaż towarzyszy nam w codziennym życiu i niekiedy nieświadomie podlegamy jego procesom wymaga samorefleksji i ogromnych chęci, tak aby przyniosło korzyść zarówno osobie, której pomoc jest udzielana, jak i pomagającemu. W grudniu zastanowimy się: Jak oferować pomoc, by druga osoba chciał ją przyjąć? Jak prosić o wsparcie, gdy jest ono naprawdę konieczne? Jak pomagać by osiągnąć najlepsze rezultaty?



Temat miesiąca

Nerwica.jpgNerwica - jak z nią żyć?

W zaburzeniach nerwicowych najważniejsze jest to, aby nie pozostawać z tym problemem samemu w czterech ścianach. Zawsze warto poszukać pomocy i tym samym dać sobie szansę na szczęśliwe, wolne od lęku życie. Na temat zaburzeń nerwicowych i sposobów poradzenia sobie z nimi rozmawiałam z Panią Magdaleną Pikulską psychologiem i psychoterapeutą, która na co dzień pracuje z osobami zmagającymi się z zaburzeniami nerwicowymi.


zaburzenia lękowe u dzieci.jpg

Zaburzenia lękowe u dzieci

Do tej pory omawiałam zaburzenia występujące u dorosłych. Zwykle tak jest, że jeśli mówimy o problemach psychicznych, w pierwszej kolejności myślimy o dorosłych. Jednak nie jest to prawidłowy pogląd - wśród dzieci mogą występować wszystkie te same problemy, a nawet jak okaże się poniżej, więcej. Dzieci i młodzież szkolna nie jest niestety wolna od wszelkiego rodzaju zaburzeń lękowych, można w ich przypadku postawić każdą diagnozę w obrębie tej grupy zaburzeń. Przypomnę Czytelnikom na czym polegały poszczególne zaburzenia i jakie są ewentualne różnice między dziećmi a dorosłymi. Ciekawsze będzie skupienie się na tych dwóch zaburzeniach, które u dorosłych nie występują - lękowe zaburzenie separacyjne oraz fobia szkolna.



Wieści

Dziewięć kroków.jpgPoczucie własnej wartości - 9 kroków by je odnaleźć

Budowanie mocnego poczucia własnej wartości, to proces ciągły, gdyż zawsze znajdzie się jakaś możliwość by stawać się doskonalszym, bardziej spełnionym i mocniejszym w poczuciu szczęścia człowiekiem. Każdy dzień, to doskonała okazja do budowania i wzmacniania poczucia własnej wartości, a dokonanie tego jest zupełnie proste. Zrób razem z nami 9 kroków, a zobaczysz, że Twoje poczucie własnej wartości poszybuje w górę


wycieczka rowerowa.jpgRosną oczekiwania młodych wobec rodziców

Zamiast posiłków w rodzinnym gronie - wspólne wakacje i weekendy. Zamiast oglądania telewizji - dyskusje na ważne i aktualne tematy. Młodzi przykładają duże znaczenie do relacji z rodzicami i mają wobec nich coraz większe oczekiwania.


zakochanie.jpgW kim możemy się zakochać

Precyzyjna lista cech naszego idealnego partnera/idealnej partnerki, wcale nie znaczy, że w osobie spełniającej na papierze wszystkie te warunki rzeczywiście się zakochamy. Na łamach „Journal of Personality and Social Psychology" piszą o tym Paul Eastwick z dwuosobowym zespołem z Texas A&M i Northeastern universities.



Literatura

Poczucie własnej wartości - książka.jpg10 Prostych sposobów na budowanie poczucia własnej wartości

Autor: Glenn R. Schiraldi

Wszyscy wiem jak ważne jest silne poczucie własnej wartości. Najprościej mówiąc poczucie własnej wartości, to przekonanie, że nadajemy się do życia i spełniamy jego wymagania, że jesteśmy wystarczająco dobrzy. To dzięki niemu pokonujemy życiowe zawirowania, stawiamy czoło codziennym wyzwaniom i uśmiechamy się ku nowym możliwością. Dzięki poczuciu własnej wartości nadajemy własnej przyszłości pozytywny kierunek i sprawiamy, że marzenia stają się rzeczywistością.



Grupy

grupa.jpgPomoc po rozstaniu

czy warto i czy ma sens?

Dołącz do grupy i napisz, co o tym sądzisz



« Lista wszystkich biuletynów