Baza wiedzy - Artykuły psychologiczne online

Najnowsze artykuły psychologiczne

 • Postanowienia noworoczne, czyli jak osiągnąć sukces?

  bałwanZdarza się, że doskwiera nam złe samopoczucie, odczuwamy dyskomfort psychiczny i nie potrafimy określić skąd on się bierze. W końcu diagnozujemy problem i dostrzegamy, że nasza droga życiowa nie układa się pomyślnie. Nasze plany nie zostały zrealizowane. Czujemy, że utknęliśmy w sytuacji bez wyjścia. Wówczas często stwierdzamy, że najwyższy czas zmienić swoje życie. Formułujemy postanowienia, przekraczamy „psychologiczny Rubikon" i zaczynamy działać. Niestety, dopiero wtedy okazuje się, że chcieć nie zawsze znaczy móc. Dlaczego tak często ponosimy porażkę i nie udaje nam się dotrzymać postanowień?

  Brak komentarzy | więcej
 • Dlaczego dzieci zachowują się niegrzecznie?

  dziecko5Zaczynam tym prowokującym tytułem, bo tak naprawdę słowo „niegrzecznie" niewiele oznacza, ma bardzo subiektywny wydźwięk, dla każdego znaczy co innego. Dla jednego niegrzeczne dziecko to takie, które jest za głośne, dla drugiego takie, które jest za ruchliwe, dla kogoś to dziecko,  które potrafi odpowiedzieć dorosłemu nie, dla innego takie, które nie zna zasad kultury. A może takie które bije? Nie dzieli się? Krzyczy? Rzuca się na podłogę? Zapraszam do spojrzenia na różne zachowania dzieci z perspektywy ich rozwoju, potrzeb i przyczyn zanim zaszufladkujemy je jako niegrzeczne.

   

 • Metoda TRE - wywiad z p. mgr Elżbietą Pakocą

  bambusWywiad z p. Elżbietą Pakocą - magister rehabilitacji, dyplomowanym terapeutą manualnym, terapeutą i nauczycielem TRE - poziom III.

  Adam Wojtczak: Jakie są najważniejsze założenia metody TRE?

  Elżbieta Pakocka: Założenia są takie, że ciało dysponuje mechanizmem wibracji, który jest naturalny, „zamontowany fabrycznie", i chcemy go uruchomić, aby pomógł nam odzyskać dobrostan fizyczny i psychiczny. Metoda TRE jest bezpieczna, łatwa do nauczenia i można ją stosować samodzielnie we własnym domu według własnych potrzeb.

 • Wybrane sposoby samodzielnej pracy nad zmianą wzoru zachowania

  wzory zachowańNiniejszy krótki artykuł przedstawia pewne sposoby pracy własnej oparte o zmianę tak zwanych wzorów zachowania. Rozważania i propozycje zawarte tutaj oparte są głownie o założenia teoretyczne koncepcji komunikacyjnej wypracowanej w Mental Research Institute w Palo Alto w Kalifornii (Watzlawick, 1978; Watzlawick, Weakland, & Fish, 1974), idei nowości i doświadczenia numinetycznego w nowoczesnej neuronauce Ernesta Rossiego (Rossi & Rossi, 2008, 2013) oraz teorii strukturalno-konstruktywistycznej (Dyba, 2014) ujmującej sytuacje problemowe w kategoriach wzorców zachowania.

   

  Brak komentarzy | więcej
 • Mity na temat szczęścia

  mityRadość z życia to umiejętność, którą możemy w sobie wzmacniać i pielęgnować. Zdarza się jednak, że pomimo naszych chęci i starań nie potrafimy w pełni docenić życia i się nim cieszyć. Winne mogą być mity na temat szczęścia, które zakorzeniły się w naszej podświadomości i z których możemy nawet nie zdawać sobie sprawy. I to właśnie te wyobrażenia - choć łatwe do zakwestionowania - mogą ograniczać naszą zdolność czerpania radości z życia. Warto zatem się im przyjrzeć i zastanowić, czy przypadkiem nie kierujemy się ich podszeptami.

  Brak komentarzy | więcej

Nasi eksperci

 • Agnieszka Misiak

  Agnieszka MisiakPani Agnieszka Misiak jest psychologiem z uprawnieniami pedagogicznymi, absolwentką Uniwersytetu Łódzkiego oraz licznych kursów i szkoleń doskonalących z zakresu psychoterapii i psychoedukacji. Aktualnie w trakcie zdobywania uprawnień trenerskich w szkole trenerów Grupy TROP. Współpracuje jako autor - konsultant i/lub ekspert - z licznymi wydawnictwami i portalami psychoedukacyjnymi (m.in. WSiP, adhdonline.pl).

  Pani Agnieszka Misiak na portalu Plasterek.pl, sprawuje pieczę nad merytoryczną poprawnością artykułów w zakresie tematyki ADHD oraz poradnictwa dla nauczycieli.

   

 • Prof. dr hab. Władysław Łosiak

  Prof. dr hab. Władysław Łosiak

  Prof. dr hab. Władysław Łosiak - jest kierownikiem Zakładu Psychologii Klinicznej w Instytucie Psychologii Uniwersytetu Jagiellońskiego. Jego zainteresowania naukowe koncentrują się na problematyce stresu, związanych z nim procesów poznawczych i emocjonalnych oraz podstawowych kategorii procesów readaptacji. Pan prof. dr hab. Władysław Łosiak na portalu Plasterek.pl jest Ekspertem, sprawującym pieczę nad merytoryczną poprawnością artykułów w zakresie tematyki stresu.

   

 • Dr Iwona Sikorska

  dr Iwona SikorskaDr IWONA SIKORSKA jest specjalistą w dziedzinie psychologii klinicznej, nauczycielem akademickim, adiunktem w Instytucie Psychologii Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Wieloletni psycholog szkolny, realizatorka licznych warsztatów dla młodzieży.

  Pani dr Iwona Sikorska na portalu Plasterek.pl jest Ekspertem sprawującym pieczę nad merytoryczną poprawnością artykułów w zakresie tematyki rozwoju dziecka.

   

Wyszukiwarka


szukaj też w pełnych treściach
KATEGORIA:

Kategorie

Napisali dla nas

featherW tym miejscu przedstawiamy Wam sylwetki osób, które pisząc dla Plasterka podzieliły się z Wami swoją wiedzą i doświadczeniem. Kliknij "więcej" i poznaj wszystkich autorów.