Zimowe smutki

autor: Aneta Barta , źródło: Plasterek.pl

brak oceny

zimowe smutkiZimowe smutki

 

Autor: Norman E. Rosenthal

Wydawnictwo: W.A.B

Rok wydania: 1995

 

Norman E. Rosenthal, to człowiek który jako jeden z  pierwszy spojrzał na sezonową depresje jak na chorobę. Jest pionierem w stosowaniu fototerapii jako metody zwalczającej SAD. Książka „Zimowe smutki" jest efektem jego doświadczeń i pracy z osobami cierpiącymi na sezonową depresję.

Książka składa się z czterech części. Pierwsza w sposób dokładny i przejrzysty wyjaśnia czym są zespoły chorobowe zależne od pór roku (istnieje wiele odmian depresji sezonowej nie tylko zimowa). Druga prezentuje metody leczenia SAD i zawiera takie elementy jak: zasady i efekty stosowania fototerapii, samopomoc poprzez ruch i odpowiednią dietę, zasadność psychoterapii i stosowania środków farmakologicznych w leczeniu SAD. Część trzecia odbiega trochę od dwu poprzednich, gdyż w pewien sposób traci swój poradnikowy charakter. Pojawiają się tu ciekawostki,takie jak: próba przedstawienia sezonowej depresji na przestrzeni wieków, opowieści o zmianach pór roku, przedstawienie sławnych ludzi cierpiących na sezonową depresję. Wszystko to opisane jest w ciekawy i barwny sposób, dzięki czemu możemy dowiedzieć się wielu interesujących rzeczy niejako mimochodem. Ostatnia część - aneks, zawiera między innymi porady dietetyczne oraz kwestionariusz samooceny nastroju przy depresji sezonowej. 

Książkę polecam wszystkim tym, którzy źle reagują na zmiany pór roku. Znajdziecie w niej wyjaśnienie dlaczego tak się dzieje i jak możecie sobie pomóc.

 

„Jeżeli pewne pory roku przynoszą więcej bólu i zamieszania niż poczucia pełni, szczęśliwie znamy teraz sposoby, by te utrapienia zmniejszyć"

(fragment książki)

 

Artykuły o podobnej tematyce

  • Jesienne nostalgie i zimowe smutki

    pathKiedy za oknem ciągle pada deszcz, a słońca jak na lekarstwo, nasz nastrój spada szybciej, niż słupek rtęci w termometrze. Dzieje się tak, ponieważ w dużej mierze, to światło słoneczne reguluje nasz zegar biologiczny. Nasz organizm funkcjonuje w rytmie dnia i nocy, ciemności i światła, zimna i ciepła. Od zarania dziejów naszą aktywność wyznaczały pory roku, miesiąca, tygodnia i doby, dzięki czemu wykształciliśmy w sobie umiejętność pozwalająca nam uporać się ze zmianami towarzyszącymi przemijaniu kolejnych miesięcy.

    więcej

Komentarze (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie ma jeszcze komentarzy