BULIMIA

autor: Aneta Barta , źródło: Plasterek.pl

brak oceny

Bulimia(okładka)BULIMIA

przepisy, paradoksy i zaklęcia

 

Autorka: Małgorzata Talarczyk

Rok wydania: 2010

Wydawnictwo: Media Rodzina


„...Godność jest trwałym przekonaniem jednostki o jej autentycznej wartości, jako człowieka będącego niepodzielną całością: jest ona moralnym składnikiem osobowości każdego z nas".

Jedną  z cech osób cierpiących na zaburzenie odżywiania jest trudność w doświadczaniu godności. Trudność ta dotyczy, zarówno przeżywania godności osobistej, jak i właściwego oceniania jej źródeł takich jak: samoocena, samoakceptacja, szacunek dla siebie oraz poczucia wolności.

W książce Małgorzaty Talarczyk „Bulimia" nie znajdziecie szerokiego opisu przyczyn zachorowania na bulimię, autorka pominęła również kwestie rodzinne i środowiskowe. Zamiast opisywać mechanizmy choroby, Małgorzata Talarczyk skupiła się na indywidualnych aspektach osoby chorej na bulimię, głównie określonych mechanizmach psychologicznych, sprzyjających rozwojowi choroby oraz na warunkach wspierających jej objawy.   

W ten sposób powstała niezwykła książka, będąca efektem wieloletniej pracy terapeutycznej autorki z osobami chorującymi na bulimię. Małgorzata Talarczyk w swoim podejściu terapeutycznym odrzuca pogląd, iż z chorobą, aby ją pokonać należy walczyć. Dla niej, walka z chorobą, oznacza walkę z osobą, która na nią cierpi. Nie można zatem zniszczyć bulimii nie niszcząc przy tym człowieka.

Jaka jest zatem droga wyjścia z choroby?

Akceptacja osoby chorej, taką jaka jest. Akceptacja jej własnego „przepisu" na bulimię (w książce znajdziecie ich 30, każdy z komentarzem autorki). Przepisu, który determinuje pojawienie się i rozwój choroby, oraz pokazuje gdzie należy szukać drogi wyjścia z bulimii. Bo poszczególne przepisy na bulimię, choć zawierają różne składniki,  mają jedną cechę wspólną - pozbawiają jednostkę praw do godności.

Książkę Małgorzaty Tatarczyk „Bulimia" polecam wszystkim, którzy zetknęli się z problemem bulimii. Osobom, które na nią chorują, ich rodzinom, specjalistom pomagającym ją przezwyciężyć. To wartościowa pozycja, dzięki której droga do odzyskania godności i poprawy jakości życia, nie wydaje się taka przerażająca.

 

Artykuły o podobnej tematyce

  • Zaklęci w bulimię

    Bulimia(okładka)W niniejszej publikacji określenia „zaklęcia" użyłam w paradoksalnym znaczeniu, gdyż słowo to, powtarzane jak tantry, nie tyle jest „sposobem leczenia chorób i unikania "zła", co raczej oznacza funkcjonowanie chorych w „zaklętym" sposobie myślenia i zachowania. W takim rozumieniu chore funkcjonują według pewnych własnych przekonań i schematów poznawczych, które implikują powtarzające się autodestrukcyjne zachowania. Również pewne określone sytuacje zewnętrzne wywołują powtarzający się sposób funkcjonowania, który podtrzymuje objawy choroby.

    W takim rozumieniu, „zaklęcia" paradoksalnie nie „odpędzają", lecz „przyciągają", stanowiąc warunki wspierające bulimię.

     

    więcej

Komentarze (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie ma jeszcze komentarzy