Stres dziecięcy

autor: Aneta Barta , źródło: Plasterek.pl

brak oceny

stres dziecięcyStres dziecięcy


Autor: Georgia Witkin

Wydawnictwo: Dom Wydawniczy REBIS

Rok wydania: 2000


"Stres dziecięcy" to poradnik skierowany do rodziców, który w prosty i rzeczowy sposób wyjaśnia naturę dziecięcego stresu. Jego ogromnym walorem jest fakt, że powstał jako rezultat badania pt. "Test stresu dziecięcego", który Georgia Witkin przeprowadziła wśród dzieci ich rodziców.


"Powstanie tej książki jest zasługą nie tylko moją, ale w równej mierze setek dzieci, które wzięły udział w „Teście stresu dziecięcego". Napisały one o swoich troskach, obawach i marzeniach, a ich słowa wypełniły i zainspirowały te stronice. Nauczyły mnie one wiele na temat stresów dzieciństwa i uświadomiły mi, jak wiele zapomniałam z czasów, kiedy sama byłam dzieckiem".

Georgia Witkin (ze wstępu do książki)


Sądzę, że przytoczone przeze mnie słowa samej autorki są najlepszą rekomendacją tej pozycji. Georgia Witkin w doskonały sposób przedstawiła naturę dziecięcego stresu, jego objawy, przebieg i skutki. W swojej książce porusza takie zagadnienia jak: stres szkolny, stres rodzinny, antystresowe przyjaźnie, świat - i cała reszta, wieczorny blues, śmierć oraz inne bolesne zdarzenia życiowe, dziecięce stresory i reakcje na nie. Georgia Witkin uświadamia rodzicom, że stres jest nieodłącznym elementem życia ich dzieci, potrafiącym zdezorganizować życie całej rodziny. Jednak stres, to nie tylko ból dziecięcego  brzuszka czy płacz i protesty, to również nauczyciel, dzięki któremu dziecko uczy się jak radzić sobie z przeciwnościami. Autorka nie poprzestaje tylko na opisaniu dziecięcych  stresorów,  ale proponuje również rodzicom konkretne metody, dzięki którym mogą oni złagodzić niepokój, przepędzić troski i uspokoić swoje dzieci. Pokazuje również, jak postępować z dziećmi, aby umiały samodzielnie radzić sobie ze stresem w różnych sytuacjach życiowych.

 

 

Komentarze (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie ma jeszcze komentarzy