Uzależnienia - Geneza, terapia, powrót do zdrowia

autor: Aneta Barta , źródło: Plasterek.pl

brak oceny

uzależnienia...Uzależnienia - Geneza, terapia, powrót do zdrowia

 

Autor: Bohdan T. Woronowicz

Wydawnictwo: Media Rodzina

Rok wydania: 2009

 

Przeglądając literaturę poświęconą uzależnieniom natknęłam się na książkę Bohdana T. Woronowicza - „Uzależnienia - Geneza, terapia, powrót do zdrowia". W pierwszej chwili, kiedy wzięłam ją do ręki pomyślałam, że to kolejne opasłe tomisko (książka ma 632 strony), w którym medycznym slangiem został opisany problem uzależnień. Jednak już po przeczytaniu kilku pierwszych stron zorientowałam się, że moja ocena była błędna. Książka owszem, zawiera wiele naukowych terminów jednak sposób ich przekazania sprawia, że są one zrozumiałe dla każdego. Ponadto rzetelna, teoretyczna wiedza poparta jest praktycznymi informacjami, co czyni książkę cenną kopalnią wiedzy zarówno dla laika, jak i dla osoby zajmującej się uzależnieniami.

 

Pozycja składa się z trzech części.

Pierwsza najobszerniejsza, poświęcona jest problemowi alkoholizmu. Temat ten omówiony jest bardzo obszernie i porusza najróżniejsze kwestie związane z nadużywaniem alkoholu. Oprócz informacji takich jak: dlaczego ludzie piją, jak dochodzi do uzależnienia, zdrowotne problemy wynikające z nadużywania alkoholu, książka zawiera również cenne wskazówki dotyczące: diagnozy,  leczenia, sposobów wychodzenia z uzależnienia, współuzależnienie  i wielu innych kwestii.

Druga część poświęcona jest pozostały  substancją psychoaktywnym takim jak:  leki, nikotyna, kofeina i teina, pochodne makowca, amfetamina, kokaina pochodne konopi,  substancje wziewne substancje halucynogenne kwas v-hydroksymasłowy steroidy napoje energetyzujące i inne dopalacze.

Część trzecia porusza problem zaburzeń nawyków i popędów. Znajdziemy tu wyjaśnienia związane z uzależnieniem od hazardu, komputera i Internetu. Zaburzenia związane z odżywianiem, seksem, pracą, czy problemami związanymi  z nowymi   uzależnień jak  np. bigoreksja.

Książkę tę polecam wszystkim tym którzy borykają się z problemem uzależnień. Jest ona doskonałym źródłem wiedzy i wsparcia dla osób uzależnionych, ich rodzin czy osób zawodowo zajmujących się  problematyką uzależnień. Jej ogromną zaletą są liczne pytania, sugestie, zagadnienia skłaniające do przemyśleń, dzięki którym czytając tę pozycję możemy sami zastanowić się czy dany problem nas dotyczy czy może kogoś nam bliskiego. Książka ta, dostarczy również wiedzy z zakresu; wychodzenia z uzależnień, miejsc gdzie możemy uzyskać pomoc, rodzajów terapii i wsparcia jakiego możemy poszukać w grupach.  Pozycja ta jest godna polecenia również ze względu na postać samego autora. Dr n. med. Bohdan Tadeusz Woronowicz to znana i ceniona postać, specjalista psychiatra, seksuolog, certyfikowany specjalista i superwizor psychoterapii uzależnień. Jego książka jest efektem ogromnej wiedzy  i doświadczenia  zdobytego podczas wieloletniej pracy klinicznej.

 

Komentarze (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie ma jeszcze komentarzy