Coaching zdrowia

autor: Aneta Barta , źródło: Plasterek.pl

brak oceny

coauching zdrowiaCoaching zdrowia


autor: Monika Zubrzycka-Nowak, Katarzyna Rybczyńska

wydawnictwo: GWP

rok wydania: 2018

Specjaliści tacy jak lekarze, czy psycholodzy dawno już odeszli od definiowania zdrowia wyłączenie jako braku choroby. Dziś zdrowie określa się jako „pełny dobrostan fizyczny, psychiczny i społeczny oraz zdolność do prowadzenia produktywnego życia społecznego i ekonomicznego". Zdrowie przestało być zatem jedynie domeną naszej fizyczności. Do aspektu czysto fizycznego dołączyły takie obszary jak: emocjonalność, mentalność i duchowość. Aby czuć się zatem zdrowym nie wystarczy doświadczenie braku choroby. Zdrowie bowiem to również stan naszych emocji, tego jak o swoim zdrowiu myślmy, oraz jak je przeżywamy.

W takim holistycznym myśleniu o zdrowiu nawet zwykły katar nie jest tylko nieżytem nosa spowodowanym zapaleniem błony śluzowej, ale jest wypadkową naszego samopoczucia zarówno w aspekcie fizycznym, emocjonalnym, jak i duchowym. Można by w tym miejscu zadać sobie pytanie, po co tak komplikować sobie życie. Przecież katar to tylko katar, a jak mówi powiedzenie, leczony czy nie i tak trwa 7 dni. Ano fakt, nad samym katarem nie ma się co rozwodzić, ale nad momentem w którym się pojawia, naszym samopoczuciem, gdy go doświadczamy i tym, jak o sobie myślimy, gdy cieknie nam z nosa, zastanowić się już warto. Warto, bo wiele rzeczy dotyczących naszego zdrowia serwujemy sobie sami. I nie chodzi bynajmniej o picie zimnych napojów w upał, czy chodzenie bez czapki w trzaskający mróz, ale o nasz sposób doświadczania zdrowia, jego definiowania, oczekiwań względem niego i naszego poczucia, iż na swój stan zdrowia mamy ogromny wpływ.

Ażeby wszystko to lepiej zrozumieć, a tym samym przekuć na doskonałe zdrowie polecam Wam poradnik Coaching zdrowia autorstwa: Moniki Zubrzyckiej-Nowak oraz Katarzyny Rybczyńskiej. Książka ta, choć niewielkich rozmiarów, rozkłada zdrowie na czynniki pierwsze. Pokazuje w jaki sposób każdy z nas może wpływać na swoje zdrowie na czterech wspominanych przeze mnie poziomach: fizycznym, emocjonalnym, mentalnym i duchowym. Każdy z tych poziomów przedstawia jako zdrowotny plasterek (zbieżność nazwy z Plasterkiem.pl zupełnie przypadkowa, ale idea, iż plasterek, to remedium pomagające zachować zdrowie zupełnie podobna), który odpowiednio zastosowany może przynieść wspaniałe efekty. Książka ta, jak wskazuje tytuł, to coaching, więc znajdziecie tu masę pytań, ćwiczeń, wizualizacji, metafor..., które pozwolą Wam przyjrzeć się własnemu zdrowiu i dokonać w swoim życiu takich zmian, aby było ono dla was źródłem ogromnej siły i radości. A ponieważ troszcząc się o zdrowie dobrze jest zasięgnąć rady osobistego trenera i wyznaczyć własną ścieżkę zdrowia, książka Coaching zdrowia będzie dla Was i jednym i drugim, wskazując te miejsca, nad którymi warto szczególnie popracować.

Weź zatem swoje zdrowie we własne ręce i nie rezygnuj z możliwości zadbania o swoje dobre samopoczucie.


Polecam

Aneta Barta

 

Komentarze (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie ma jeszcze komentarzy