NAJWAŻNIEJSZY ZWIĄZEK czyli mądra miłość do siebie

autor: Aneta Barta , źródło: Plasterek.pl

brak oceny

Najważnijszy związekNAJWAŻNIEJSZY ZWIĄZEK

czyli mądra miłość do siebie

 

Autor: Iwona Majewska - Opiełka

Wydawnictwo: Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne

Rok wydania: 2017


„Sposób, w jaki traktujesz siebie, ustala standardy dla innych"
Sonya Friedman


Poczucie własnej wartości, to temat który, jak mi się wydawało znam na wylot. Kilkanaście przeczytanych książek, uczestnictwo w kilku szkoleniach, poprowadzenie  kilku warsztatów w tym zakresie... no i oczywiście własne przekonanie, że z poczuciem własnej wartości nie mam żadnego problemu. Zatem kiedy w moje ręce trafiła książka Pani Iwony traktująca właśnie o poczuciu własnej wartości, byłam przekonana, że nic specjalnie nowego się nie dowiem. Jako weteran w temacie postanowiłam zacząć od razu z kopyta i najpierw wypełniłam zamieszczony na końcu książki kwestionariusz do badania poczucia własnej wartości. Najwyższa możliwa liczba punktów do zdobycia to 10. Pani Iwona dodała komentarz, że zdobywając 8 punktów i więcej możemy sobie pogratulować, natomiast jeżeli nasz wynik plasuje się poniżej 6, to z naszym poczuciem własnej wartości jest kiepsko. Jakież było moje zdziwienie, kiedy uzyskałam 7 punktów. Oczywiście zrobiłam test jeszcze raz i udało mi się naciągnąć wynik do granicznej 8. Jednakże zdziwienie pozostało oraz pytanie jak to możliwe? Zaczęłam więc od początku, akapit po akapicie i strona po stronie. Nawet nie wiem kiedy pochłonęłam prawie 400 stron i ze spokojem sama przed sobą przyznałam, że nad moim poczucie własnej wartości z przyjemnością popracuję. Według Pani Iwony nie można mieć za wysokie lub za  niskie poczucie własnej wartości, albo ono jest, albo go nie ma. Można owszem mieć za wysoką samoocenę - to znaczy nieadekwatną do obserwowanego poziomu zachowań, przeszacowaną w stosunku do prawdziwych dokonań. Można też przeceniać swoją rolę w danym środowisku - czuć się zbyt ważnym. Brak poczucia własnej wartości nie jest winą ani niczym wstydliwym. To w dużym stopniu efekt programów w jakich żyjemy, jakie zaszczepiła nam rodzina, szkoła, środowisko. Jako dorośli ludzie jesteśmy jednak odpowiedzialni za wzbudzanie w sobie poczucia własnej wartości, bo nikt inny za nas o to nie zadba. Czym zatem jest poczucie własnej wartości? To mądra, pełna szacunku miłość do siebie. To bycie swoim najlepszym przyjacielem, wiernym towarzyszem, który pomaga rozwinąć skrzydła, a nie rzuca kłody pod nogi. Książka „Najważniejszy związek, czyli mądra miłość do siebie" uczy właśnie, jak zbudować zdrowy związek z samym sobą, który będzie źródłem radości i siły. Taki związek, to inwestycja na całe życie więc warto o niego zadbać. Może brzmi to mało profesjonalnie, ale książka Pani Iwony mnie oczarowała, pokazała jak nadmiar teorii może przysłonić codzienną praktykę. Książka urzeka prostotą. Przykłady z życia samej autorki i jej zawodowego doświadczenia pokazują jak łatwo jest nam samym wpędzić się w pułapkę braku poczuci własnej wartości. Ale kiedy już to zobaczymy, kiedy odkryjemy, co jest przyczyną tego, iż nie dostrzegamy własnej doskonałości uświadomimy sobie, że zmiana jest w zasięgu naszej ręki. Pomogą nam w tym ćwiczenia, dzięki którym czytana teoria zamieni się w praktyczne działanie.

Najważniejszy związek, czyli mądra miłość do siebie", to książka, która moim zdaniem dociera głębiej niż tylko do poziomu intelektu. To publikacja, która porusza serce. Zasiewa w nim radość odkrycia oraz obietnicę możliwej zmiany, a przez to piękniejszego i bardziej satysfakcjonującego życia. Jeżeli masz przekonanie, że na temat poczucia własnej wartości wiesz już wszystko -  a nie czytałeś tej książki -  to się mylisz.  


„Zbyt wielu ludzi przecenia, to kim nie jest i nie docenia tego, kim jest"

Malcolm S. Forbes


Iwona Majewska-OpiełkaIwona Majewska - Opiełka

Psycholog, mówca motywacyjny, mentor doradca w zakresie rozwoju osobowości i trener liderów. Prekursorka i jedna z najciekawszych postaci ruchu rozwoju potencjału człowieka w Polsce. Charyzmatyczna, budząca entuzjazm - inspiruje i porywa do działania. Założycielka firmy szkoleniowej ASDIMO. Autorka 25 książek z dziedziny samodoskonalenia.  

 

 

Komentarze (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie ma jeszcze komentarzy