Terapia schematów w zaburzeniu osobowości typu borderline

wydawca: GWP

brak oceny

terapia schematówTERAPIA SCHEMATÓW

w zaburzeniu osobowości typu borderline

 

Autor: Arnoud Arntz, Hannie van Genderen

Data wydania: marzec 2015

Wydawnictwo: GWP

Patronat medialny: Plasterek.pl, Polskie Stowarzyszenie Terapii Poznawczej i Schematu, Psychotekst.pl, PSSiAP

 

Zaburzenie osobowości typu borderline często uznaje się za nieuleczalne. Jednak najnowsze badania w przekonujący sposób wykazują, że pacjenci świetnie reagują na terapię schematów, która ma wysokie wskaźniki wyzdrowienia. Wskazuje na to również doświadczenie Arnouda Arntza i Hannie van Genderen, którym autorzy dzielą się w tej książce. Omawiają oni model pojęciowy borderline, metody leczenia, a także wiele praktycznych technik terapeutycznych. Poruszają zagadnienia związane z planowaniem terapii, budowaniem relacji terapeutycznej, wyborem i zastosowaniem technik poznawczych i behawioralnych, a także przełamywaniem wzorców zachowań i zakończeniem procesu terapeutycznego. Wszystko bogato ilustrują przykładami i opisami przypadków, dzięki którym wiemy, jak stosować nowe metody w praktyce. Książka zawiera również zestaw przydatnych materiałów dla pacjenta, takich jak spis doświadczeń z przeszłości czy pozytywny dziennik.


To lektura obowiązkowa dla terapeutów, którzy poszukują najpełniejszej i nowoczesnej metody leczenia zaburzenia osobowości typu borderline. Wyróżniający się, bardzo praktyczny przewodnik zawiera dokładną charakterystykę wszystkich technik terapeutycznych, a do tego obszerne opisy przypadków i zapisy z sesji terapeutycznych.

Jeffrey E. Young

twórca terapii schematów, współautor książki Terapia schematów. Przewodnik praktyka

 

Psychoterapia schematów otwiera nowe możliwości pracy z tymi pacjentami z zaburzeniem osobowości borderline, dla których klasyczna terapia poznawczo-behawioralna okazała się niewystarczająca. Opisany w książce model terapii jest krokiem milowym w rozumieniu osób z tym poważnym zaburzeniem osobowości oraz w pracy z nimi. Autorzy dzielą się swoim olbrzymim doświadczeniem, tworząc swoistą „książkę kucharską" z praktycznym opisem struktury terapii i zastosowania konkretnych technik.

dr Artur Kołakowski

psychiatra, psychoterapeuta, superwizor w terapii poznawczo - behawioralnej

 

O autorach


Arnoud Arntz - profesor psychologii klinicznej i psychopatologii eksperymentalnej na Uniwersytecie Amsterdamskim oraz dyrektor naukowy Centrum Badawczego Psychopatologii Eksperymentalnej na Uniwersytecie Maastricht. Jako psychoterapeuta związany jest z Ośrodkiem Zdrowia Psychicznego w Maastricht. Pod jego kierunkiem przeprowadzono w Holandii wieloośrodkowe badanie porównujące terapię schematów z psychoterapią skoncentrowaną na przeniesieniu. Zaburzenie osobowości typu borderline należy do jego głównych zainteresowań badawczych.


Hannie van Genderen - psycholog kliniczna, psychoterapeutka i superwizorka Holenderskiego Towarzystwa Terapii Behawioralnej i Poznawczej. Pracuje jako psychoterapeutka w Ośrodku Zdrowia Psychicznego w Maastricht, od ponad dwudziestu lat zajmuje się leczeniem zaburzeń osobowości oraz prowadzi zajęcia z terapii poznawczo-behawioralnej dla doktorantów. Opracowała specjalistyczne kursy z zakresu terapii schematów w leczeniu zaburzenia osobowości typu borderline i innych zaburzeń osobowości.


Komentarze (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie ma jeszcze komentarzy