O sztuce władania mieczem

autor: Paulo Coelho , źródło: Byc jak płynąca rzeka , wydawca: Świat Książki

brak oceny

mieczO sztuce władania mieczem


Przed wiekami, w czasach samurajów, w Japonii powstał tekst o duchowej sztuce władania mieczem: O wiedzy nieprzemijającej, znany również pod nazwą Traktat Tahlana, od imienia autora (który był jednocześnie mistrzem fechtunku i mnichem zen). Przedstawiam kilka opracowanych przeze mnie  fragmentów.


Jak zachować spokój: Kto rozumie sens życia, wie, że nic nie ma początku ani końca, dlatego nie popada w rozpacz. Walczy o to, w co wierzy, nie starając się nikomu niczego udowodnić, zachowując wewnętrzny spokój człowieka, który miał odwagę wybrać własny los. Zasada ta obowiązuje zarówno w miłości, jak i podczas wojny.


Jak nie zagłuszyć serca: Kto wierzy w swoją moc uwodzenia w umiejętność dobierania słów zgodnie z potrzebą chwili, kto wierzy, że opanował język ciała, pozostaje głuchy na głos serca. Można go usłyszeć tylko wtedy, gdy jest się w harmonii z otaczającym światem, nigdy zaś - ufając, że jest się jego centrum. Zasada ta obowiązuje zarówno w miłości, jak i podczas wojny.


Jak wejść w skórę bliźniego: Tak głęboko wierzymy, że nasza postawa jest najwłaściwsza, iż zapominamy o bardzo ważnej rzeczy: by osiągnąć swój cel, potrzebujemy innych ludzi. Trzeba nie tylko bacznie obserwować świat, ale umieć wejść w skórę bliźniego i nauczyć się rozumieć jego myśli. Zasada ta obowiązuje zarówno w miłości, jak i podczas wojny.


Jak znaleźć odpowiedniego mistrza: Na swojej drodze spotykamy wielu ludzi, którzy z miłości bądź pychy będą chcieli nas czegoś nauczyć. Jak odróżnić przyjaciela od manipulatora? Odpowiedź jest prosta: prawdziwy mistrz nie pokazuje uczniowi idealnej drogi, lecz wiele ścieżek wiodących ku drodze, którą będzie musiał przejść, by odnaleźć swoje przeznaczenie. Z chwilą gdy uczeń znajdzie drogą, sam będzie musiał sprostać wyzwaniom. Mistrz nie będzie mu już pomagał. Zasada ta nie obowiązuje ani w miłości, ani podczas wojny, lecz bez jej zrozumienia do niczego nie dojdziemy.


Jak unikać niebezpieczeństw: Myślimy, że idealną postawą jest poświęcić życie marzeniom. Nic bardziej błędnego. Musimy dbać o życie, by urzeczywistnić marzenia. Dlatego trzeba wiedzieć, jak unikać zagrożeń. Im dłużej będziemy warzyć nasze kroki, tym łatwiej zbłądzimy. Nie bierzemy pod uwagę takich życiowych doradców jak emocje i spokój. Im bardziej nam się zdaje, że dzierżymy ster, tym dalej jesteśmy od panowania nad sytuacją. Niebezpieczeństwo przychodzi niezapowiedziane, szybkiej reakcji nie można zaplanować jak spaceru po niedzielnym obiedzie. Jeśli więc chcesz być przygotowany na miłość lub walkę, naucz się szybko działać. Obserwuj świat z uwagą i nie pozwól, by domniemane doświadczenia życiowe zmieniły cię w maszynę. Używaj doświadczenia tak, byś zawsze słyszał głos serca. Nawet gdy nie godzisz się z tym, co mówi, szanuj jego rady. Ono wie, kiedy działać, a kiedy czekać. Ta zasada także obowiązuje w miłości i podczas wojny.


Opowiadanie Paulo Coelho „O sztuce władania mieczem" pochodzi z książki „Być jak płynąca rzeka"


Komentarze (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie ma jeszcze komentarzy