PRZEDŁUŻONA EKSPOZYCJA W TERAPII PTSD

autor: Aneta Barta , źródło: Plasterek.pl

brak oceny

Przedłużona ekspozycja w leczeniu PTSDPRZEDŁUŻONA EKSPOZYCJA W TERAPII PTSD

Emocjonalne przetwarzanie traumatycznych doświadczeń.

Podręcznik terapeuty


Autor: Elizabeth A. Hembree,  Barbara Olasov Rothbaum

Wydawnictwo: GWP

Rok wydania: 2014

 

Traumatyczne zdarzenie może dotknąć każdego. Od przemocy doświadczonej w dzieciństwie, przez wypadek komunikacyjny, czy bycie ofiarą napadu rabunkowego po uczestnictwo w naturalnych kataklizmach. U około 20% osób przeżycie traumatycznego doświadczenia skutkuje pojawieniem się PTSD (zespołu stresu pourazowego). Zaburzenie stresowe pourazowe jest zaburzeniem lękowym, powstającym na skutek zdarzenia, które dana osoba przeżyła osobiście bądź którego była świadkiem, a z którym wiązało się  rzeczywiste lub subiektywnie odczuwane zagrożenie życia. Emocjonalne reakcje na takie zdarzenie obejmują: przerażenie, silny strach i bezradność. U osób dotkniętych PTSD występują trzy główne grupy objawów, które w znaczący sposób wpływają na jakość ich życia, są to: ponowne przeżywanie traumy, unikanie bodźców, które przypominają o traumie, nadmierne wzbudzenie. Przedłużona ekspozycja pomaga osobom, które doznały traumatycznego wydarzenia, przetworzyć emocjonalnie to, co je spotkało. Jednocześnie eliminuje zespół stresu pourazowego i inne problemy wywołane przez traumę. W terapii opartej na ekspozycji klient otrzymuje pomoc w konfrontowaniu się z bezpiecznymi sytuacjami, które budzą lęk i w ten sposób dochodzi do ustąpienia nadmiernego strachu czy lęku.

„Przedłużona ekspozycja w terapii PTSD" to przewodnik dla specjalistów pracujących z osobami wykazującymi objawy stresu pourazowego. Przedłużona ekspozycja jest uznawana za jedną z najskuteczniejszych metod leczenia skutków traumy. Publikacja zawiera zasady i założenia metody, dokładny plan terapii, jej cele i strategie oraz załączone kwestionariusze diagnostyczne.


Odzyskaj życie po traumie

ODZYSKAJ ŻYCIE PO TRAUMIE

Przedłużona ekspozycja w terapii PTSD.

Poradnik pacjenta

Autor: Barbara Olasov Rothbaum, Edna B. Foa, Elizabeth A. Hembree

Wydawnictwo: GWP

Rok wydania: 2014

Uzupełnieniem publikacji jest poradnik dla pacjenta „Odzyskaj życie po traumie".  Jest to poradnik polecany osobą, które doświadczyły traumy i zmagają się z jej skutkami psychologicznymi. Poradnik w prosty sposób wyjaśnia czym jest zespół stresu pourazowego, jakie są jego objawy i w jaki sposób można sobie z nim poradzić. Poradnik uczy w jaki sposób stosować technikę przedłużonej ekspozycji, tak aby zredukować stres, złagodzić lęk oraz w bezpieczny sposób skonfrontować się ze wspomnieniami dotyczącymi traumatycznego zdarzenia i przetworzyć związane z nim emocje.

 

 

 

Przedłużona ekspozycja w terapii PTSD nastolatkówPRZEDŁUŻONA EKSPOZYCJA W TERAPII PTSD NASTOLATKÓW

Emocjonalne przetwarzanie traumatycznych doświadczeń.

Podręcznik terapeuty


Autor: Kelly R. Chrestman, Eva Gilboa-Schechtman

Wydawnictwo: GWP

Rok wydania: 2014


Terapię przedłużonej ekspozycji dla nastolatków opracowana z myślą o młodzieży w wieku od 13 do 18 lat. Podstawą metody jest terapia przedłużoną ekspozycją dla dorosłych, którą zmodyfikowano tak, aby była dopasowana do stylu życia oraz potrzeb dorastającej młodzieży. Terapia przedłużonej ekspozycji dla młodzieży zakłada dwie formy ćwiczeń. Pierwsza - eksperyment w realnym życiu - polegający na wielokrotnym stawianiu czoła sytuacjom, przypominającym o traumatycznym doświadczeniu, druga - odtwarzanie wspomnień - czyli wielokrotne powracanie do traumatycznych zdarzeń w wyobraźni. Technika ta pozwala na uwolnienie się od lęku i dyskomfortu będących rezultatem stresu pourazowego, a w znaczący sposób obniżających jakość życia. To doskonałe narzędzie pomagające nauczyć się, że ani wspomnienia traumy, ani sytuacje przypominające o niej nie są tym samym czym była trauma. Terapia ta pozwala na stopniowe zanikanie lęku i dyskomfortu, a w rezultacie odzyskania radości życia i uwolnienia się od objawów PTSD.

Seria zawiera przewodnik dla specjalistów pracujących z nastolatkami, które doświadczyły traumy „Przedłużona ekspozycja w terapii PTSD nastolatków" oraz  przewodnik po terapii PTSD dla nastolatków „Odzyskaj życie po traumie. Przedłużona ekspozycja w terapii PTSD nastolatków", który w przystępny dla młodzieży sposób wyjaśnia czym jest zespół stresu pourazowego, jak się objawia i jak sobie z nim radzić. Poradnik uczy jak stosować opisane techniki pomagające zredukować stres i lęk, tak aby przeżyte traumatyczne doświadczenie nie wpływało na jakość życia.


Komentarze (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie ma jeszcze komentarzy