Coaching relacji z sobą i bliskimi

autor: Aneta Barta , źródło: Plasterek.pl

brak oceny

COACHING RELACJI Z SOBĄ

 

Coaching relacji z sobą i bliskimi

 

Autorki: Małgorzata Krawczak, Beata Mąkolska

Data wydania: maj 2015 r.

Wydawnictwo: GWP

Patronat medialny: Plasterek.pl, Wellnessday.eu, "Madame"Każdy z nas rodzi się z zalążkiem temperamentu. To te cechy, które od początku nas charakteryzują i rozwijają się w nas niezależnie od sytuacji czy otoczenia. Oczywiście wychowanie i środowisko w jakim wzrastamy kształtuje nasz charakter ale temperament to coś, co jest nam dane od urodzenia. Możemy wyróżnić cztery typy temperamentów: sangwinik, choleryk, flegmatyk, melancholik. Każdy z nich w swojej czystej postaci dysponuje specyficznymi cechami. Ponieważ jednak życie teorie weryfikuje bardzo rzadko u jednej osoby można spotkać wyłącznie jeden typ temperamentu. Zazwyczaj to wszystkie cztery zaznaczają swą obecność, a jeden jest tym dominującym, który niejako przewodzi pozostałym. Może się zdarzyć również tak, że na zewnątrz reprezentujemy inny temperament, nawet taki, którego ledwie mamy namiastkę, tylko po to, by ukryć swoje prawdziwe Ja lub dlatego, że w procesie wychowania zostały nam wpojone określone zasady.

Można zapytać po co nam świadomość własnego temperamentu. Czy wiedza na ten temat nie sprawi, że zaszufladkujemy się do jednej kategorii i będziemy ślepo się trzymać wyznaczonego wzorca? Małgorzata Krawczak i Beata Mąkolska uważają, że świadomość własnego temperamentu, a tym samym wiedza na temat swoich mocnych stron i ograniczeń sprawia, że żyjemy lepiej i świadomiej. Znajomość typów temperamentu może nam pomóc nauczyć się lepiej komunikować - i to zarówno z samym sobą, jak i z drugim człowiekiem.

Swoją wiedzę na ten temat obie Panie zawarły w książce Coaching relacji z sobą i bliskimi", będącej efektem ich osobistych doświadczeń z prowadzenia coachingu. Książka jest formą dialogu pomiędzy autorkami, czytając ją możemy odnieść wrażenie, że uczestniczymy w rozmowie na temat temperamentu i jego wpływu na nasze życie. Rozmowa ta płynie wartkim strumieniem, co rusz do naszych uszu dociera jakiś smaczny kąsek. Ale żeby nie było tak prostu i aby ta rozmowa zasiała w nas ciekawość głębszego poznania siebie i relacji jakie tworzymy, co pewien czas dostajemy ćwiczenie, które skłania nas do chwili refleksji.  To trochę tak, jakbyśmy słuchając rozmowy dwóch osób od czasu do czasu byli zagadywani; a Ty co o tym myślisz? Oczywiście możemy pytanie zignorować, udać że nie słyszymy, ale przecież nie o to chodzi. Małgorzat Krawczak i Beata Mąkolska chcą nas do rozmowy wciągnąć, pobudzić do refleksji, zachęcić do odkrycia siebie. Coaching to odkrywanie, brak tu gotowych odpowiedzi. W zamian mnóstwo pytań i drogowskazów wytyczających drogę. Drogę bardzo osobistą, którą możemy wyznaczyć tylko my sami. Coaching relacji z sobą i bliskimi" może nam w tym pomóc zarówno w kontekście relacji z samym sobą, jak i w relacjach partnerskich. To doskonała lektura na letnie popołudnie. Wciągnie, zaciekawi, skłoni do refleksji nie obciążając niestrawną wiedzą. Coaching relacji z sobą i bliskimi", to zaproszenie na podwieczorek w miłym towarzystwie.


Miłej lektury

Aneta Barta

 

Komentarze (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie ma jeszcze komentarzy