Jak przeżyć w związku unikając pułapek

autor: Anna Jędrych

brak oceny

Jak przeżyćJak przeżyć w związku unikając pułapek


Autor: Arnold Lazarus

Tłumacz: Monika Gajdzińska

Data wydania: kwiecień 2014

Patronat:  Plasterek.pl, Wellnessday.eu, Magazyn „Tu i teraz"

 

Myślisz, że małżonkowie powinni być najlepszymi przyjaciółmi? Wydaje Ci się, że przeciwieństwa się przyciągają, a miłość może czasem powrócić na nowo? Okazuje się, że nie ma niczego bardziej mylnego. Jak więc przeżyć w związku, unikając pułapek? Jak naprawić wzajemne relacje partnerskie? Podpowiada Arnold A. Lazarus w swoim najnowszym, wyjątkowo lekkim i zabawnym poradniku. Uwaga! Ta książka może Cię pochłonąć, zachwycić, zirytować albo dokuczyć. Nie pozostawisz jej bez komentarza.

179 stron, 24 obalone mity, kilka cennych uwag, a na koniec wisienka na torcie - 8 dobrych rad dla osób pragnących stworzyć udany związek - tak w skrócie można opisać tę pozycję. Jednak przekaz książki jest znacznie głębszy.

Wspomniane 24 fałszywe mity symbolizują 24 wciąż popularne przekonania na temat związków. Lazarus jest specjalistą, prowadzi terapię małżeńską, seksualną oraz psychoterapię od ponad 40 lat. Mity, które zbudowały fundamenty książki, wybrał w oparciu o własną praktykę, na podstawie badań, licznych notatek oraz nagrań z sesji terapeutycznych. Jedne z nich zdają się być jasne i oczywiste, inne wymagają od czytelnika dokładniejszej analizy. Są też i przekonania kontrowersyjne, które skutecznie wzbudzają sprzeciw, skłaniają do dyskusji. Lazarus bezwzględnie rozprawia się z każdym mitem - mocno argumentuje, jednocześnie udzielając wskazówek, jak postępować, aby uchronić się przed mylącą schematycznością.

Według autora największym problemem i najczęstszym powodem konfliktów w związku są wzajemne oczekiwania oraz nieumiejętność komunikacji. Lazarus, dzieląc się z czytelnikami swoim bezcennym doświadczeniem, podpowiada, co z tym zrobić, jak się porozumieć, czego unikać, co akcentować, jak poradzić sobie z kryzysem i czerpać satysfakcję z bycia w związku. Dla ułatwienia - na końcu każdego rozdziału zawarł najważniejsze wnioski, co umożliwi sprawne i bezproblemowe korzystanie z  zawartych w nim wskazówek.

„Jak przeżyć w związku, unikając pułapek" to pozycja rzeczowa, ale i kontrowersyjna. Książka napisana jest w sposób lekki, zabawny i swobodny, na co wskazuje już sama jej okładka. Niech nie zniechęci nas określanie publikacji mianem 'poradnika', bowiem Lazarus zdecydowanie unika wszelkich form pouczania czy moralizowania. Przedstawia raczej swój punkt widzenia, dzieli się odczuciami, a wszystko to wzbogaca przykładami z życia wziętymi.

Zanim powiesz: „to nie dla mnie", „nie wierzę w takie bzdury", pomyśl - nie ma jednej złotej reguły postępowania, która sprawdzi się w przypadku każdej pary, ponieważ ludzie bardzo różnią się między sobą, a „praktyka nie czyni nas doskonałymi, ale pozwala uniknąć wielu pułapek". Zanim się poddasz, może warto zawalczyć o kochanego człowieka?!


Anna Jędrych

 

Komentarze (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie ma jeszcze komentarzy