Paradoks czasu. Psychologia postrzegania czasu.

autor: Aneta Barta , źródło: Plasterek.pl

brak oceny

paradoks czasuParadoks czasu. Psychologia postrzegania czasu.


Autor: John Boyd, Philip  Zimbardo

Rok wydania: 2009

Wydawnictwo: PWN


„Czas ma znaczenie, nieważne kim jesteś, gdzie mieszkasz, ile masz lat i czym się zajmujesz. Niezależnie od tego, czy pijesz w samotności, czy też jesteś przywódcą narodów, czas ma znaczenie. Czy jesteś samotną matką, dyrektorem, nauczycielem, studentem, czy więźniem, czas ma znaczenie. Możesz być wyluzowanym hedonistą, czy też żwawo pnącym się do góry, pracoholikiem typu A, czas ma znaczenie. Twój czas jest cenny. Odbywasz tę podróż tylko raz, jest więc niezwykle istotne byś wykorzystał ją możliwie jak najlepiej". (Fragment książki)

Paradoks czasu to efekt 30 letniej pracy badawczej nad czasem J. Boyda i P. Zimbardo. Autorzy poruszają w niej problem perspektywy czasu. Jest to jedna z bardziej istotnych rzeczy, mająca wpływ na podejmowanie decyzji w naszym życiu. To, czy potrafimy elastycznie przenosić się od przeszłości przez teraźniejszość do przyszłości, zasadniczo wpływa na efektywność podejmowanych przez nas decyzji. Zdolność do świadomego kreowania czasu, jest według autorów, doskonałym wskaźnikiem zdrowia psychicznego i emocjonalnego.

W książce znajdziecie wiele rad jak skutecznie modelować swój czas. Będziecie mogli również wypełnić test, dzięki któremu dowiecie się, jaka jest Wasza perspektywa czasu, co z tego wynika dla Waszego życia i jak ewentualnie zmienić tę perspektywę. Boyd i Zimbardo nie udają, że jest to proste, wręcz przeciwnie, już na początku książki przekonują, że praca nad efektywnym wykorzystaniem czasu wymaga otwarcia się na naukę oraz dokładnego wypełniania wszelkich wskazówek. Zapewniają jednak, że efekt jest tego wart. Możemy sprawić, że czas zacznie pracować dla nas. Stanie się naszym sprzymierzeńcem w inwestowaniu w przyszłość.

„Ty Jesteś jedyną osobą, która może sprawić, by twój czas miał znaczenie. Jeżeli nie ty, to kto? Jeżeli nie teraz, to kiedy?

 

Artykuły o podobnej tematyce

  • W pułapce przeszłości

    pastCzęsto zupełnie bezwiednie stajemy się więźniami naszej przeszłości. Zamknięci w pułapce wspomnień, wciąż na nowo przeżywamy minione zdarzenia.  Zdarza się, że przeszłość skutecznie odcina nas od teraźniejszości. Uwikłani  w ciągłe rozpamiętywanie krzywd i bolesnych przeżyć nie dostrzegamy, że czas przepływa nam przez palce. Mijają dni, miesiące, lata a my ciągle tkwimy w miejscu bez przyszłości...

    więcej

Komentarze (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie ma jeszcze komentarzy