Dziś obchodzimy Dzień Mężczyzny

autor: foto:flickr.com, autor:Yuri Samoily , źródło: Plasterek.pl

brak oceny

menWraz z nadejściem marca napięcie związane z obchodami Dnia Kobiet sięga punktu kulminacyjnego. Zewsząd  atakują nas reklamy zachęcające do zakupu prezentu, wysłania kwiatów czy złożenia życzeń przez wysłanie e-kartki. W ferworze obchodów tego święta mało która kobieta zauważa, że dwa dni później 10 marca swoje święto obchodzą Panowie. Przyznaję, nie świadczy to o nas kobietach dobrze.

Tradycja obchodzenia tego święta została zapoczątkowana 10 lat temu. Po raz pierwszy było ono obchodzone w 1999 roku na wyspach Trinidad i Tobago.

Niestety do końca nie wiadomo, kiedy i przez kogo, właśnie ten dzień został ustanowiony Dniem Mężczyzny. Wprawdzie istnieje kilka teorii na ten temat, jednak wszystkie one wzajemnie się wykluczają. Jedni twierdzą, że Dzień Mężczyzny powstał z zazdrości Panów, którzy nie mogli znieść, że oni tak jak kobiety nie mają swojego święta. Druga grupa uważa, że święto to jest uczczeniem urodzin Chucka Norrisa (10.03.1940) jako hołd złożony „prawdziwemu mężczyźnie". Słychać również głosy, że święto to przypada na 10 marca, ponieważ jest to Dzień 40 Świętych Męczenników, a jak wiadomo wszyscy mężczyźni to męczennicy kobiecego feminizmu.


W każdym państwie święto to przypada na inny dzień. W Wielkiej Brytanii i Irlandii Dzień Mężczyzny obchodzony jest 5 kwietnia. 19 listopada swoje święto mają mężczyźni w Trynidad, Tobago i Indiach. Na Malcie przypada ono na 7 lutego. Najlepiej mają mężczyźni w Rosji i na Ukrainie. Tam przypada ono na 23 lutego i jest świętem narodowym, a dla  panów jest to dzień wolny od pracy. Kobiety zaś, są zobowiązane do pamiętania o tym dniu i obowiązkowo muszą swoim mężczyznom złożyć życzenia. W Brazylii Panowie świętują 15 lipca, w Norwegii 7 października, a w Kanadzie 25 listopada.

 

Być może wkrótce Dzień Mężczyzny w Polsce stanie się bardziej popularny, a jego obchody dorównają tym z 8 marca. Póki co, pamiętajmy o naszych mężczyznach i złóżmy im w tym dniu serdeczne życzenia.

 

Komentarze (1)

Zaloguj się, aby dodać komentarz

  • Lirjel Lirjel napisał(a)
    10.03.2010, 22:02
    To ja już wolę te rosyjskie klimaty niż oddawanie czci męskości Chucka Norrisa!!! Ale oczywiście z dziką radością złożę życzenia mojemu Mężczyźnie:)