Olśnienie poprzedzone wglądem

autor: Plasterek.pl

brak oceny

ArchimedesOlśnienie poprzedzone wglądem  


Pewien grecki władca zlecił złotnikowi wykonanie pięknej korony ze szczerego złota. Jednak po otrzymaniu swojego zamówienia, zaczął on podejrzewać, że złotnik spróbował go oszukać i zamiast wykonać koronę ze szczerego złota, dodał srebra, a pozostałą część cennego kruszcu zachował dla siebie. Poprosił więc o pomoc znanego greckiego filozofa Archimedesa. Zadaniem filozofa było sprawdzenie czy korona wykonana jest rzeczywiście ze szczerego złota, ale miał to uczynić w taki sposób, by jej przy okazji nie zniszczyć. Archimedes długo i intensywnie myślał nad rozwiązaniem tego problemu. Jego wysiłki okazywały się jednak bezskuteczne. Pewnego dnia Archimedes udał się do łaźni i zażywając kąpieli nagle i niespodziewanie poczuł, że znalazł rozwiązanie trapiącego go problemu - gdy zanurzał ciało w wodzie, jej poziom podnosił się. Filozof wiedział, że złoto jest cięższe od srebra, więc korona z czystego złota powinna wyprzeć więcej wody, niż jedynie pozłacana. Podekscytowany swoim odkryciem, wyskoczył z wanny i nago pobiegł do króla krzycząc „Eureka!" .

To nagłe i nieoczekiwane pojawienie się rozwiązania w głowie Archimedesa nazywa się olśnieniem poprzedzonym wglądem. Powstaje ono na skutek nieświadomego, nietypowego przekształcenia wiedzy, którą już posiadamy. Nagle wszystko „układa się" w sensowną całość. Olśnienia doznajemy często w chwili relaksu lub wykonywania czynności niezwiązanej z problemem, np. zdarza się ono pod prysznicem, czy też w trakcie snu. Następuje wówczas jakby „poluzowanie" struktur wiedzy w naszym umyśle i dzięki temu możliwe jest jej łatwe przekształcenie, połączenie informacji, które wcześniej wydawały się niepowiązane. W wyniku wglądu często możemy znaleźć twórcze rozwiązanie problemu, z którym nie mogliśmy sobie poradzić w racjonalny  sposób. 


Sprawdź się i znajdź wspólne skojarzenia do następującej grupy trzech wyrazów:


1. WŁOS, KORZEŃ, ŁZA

2. TELEFON, SPIŻARNIA,  JĄDRO

3. OKO, LODY, UCHWYT

4. OWOC, KOLOR, WYBUCH

5. DRZWI, RYCERZ, SPODNIE

6. BREW, BROŃ, ARCHITEKTURA

7. TELEFON, ŻYCIE, ODCINEK

8. PERSJA, NALOT, PODŁOGA

 

 


Odpowiedzi:


1. Cebula

2. Komórka

3. Gałka

4. Granat

5. Zamek

6. łuk

7. Linia

8. Dywan


Komentarze (1)

Zaloguj się, aby dodać komentarz

  • Pawloyd Pawloyd napisał(a)
    12.11.2013, 18:21
    Z tym wyporem jest akurat odwrotnie. Chodzi tu o gęstość, czyli masę jednostki objętości. Ok ten sam decymetr sześcienny srebra waży mniej niż złota. Dlatego aby pewna ilość srebra miała ważyć niż pewna ilość złota, to srebra trzeba wziąć nieco więcej, czyli trzeba wziąć większą objętość srebra. A ponieważ wyparta jest taka ilość wody jaka jest objętość, więc srebro wyprze więcej.
    (Ciągle miejmy na uwadze to, że srebro jest rzadsze niż złoto, w sensie gęstości masy, więc trzeba wziąć jego większą objętość by ważyła ona tyle samo co złoto)