Zaufaj ciału - Ćwiczenia, które uwalniają traumę, stres i emocje

autor: Małgorzata Kulawik

brak oceny

Zaufaj ciału

"Jak wytrząsnąć się do życia?" czyli o profilaktyce samobójstw według Davida Berceli

O ciekawym podejściu terapeutycznym do osób z tendencjami samobójczymi pisze w swojej książce David Berceli - psycholog, psychoterapeuta bioenergetyczny, traumatolog. Autor dzieli się w niej roboczą teorią, według której próby samobójcze występują u osób, u których w wyniku traumatycznych doświadczeń doszło do dysocjacji - poczucia oddzielenia ciała od świadomości. Dysocjacja przejawia się poczuciem, że ciało jest czymś obcym. Fizjologicznie stan ten związany jest ze spadkiem cisnienia krwi, spowolnionym oddechem, spadkiem napiecia mięśni i ograniczonym czuciem wynikającym z uaktywnienia układu opioidalnego. Na moment traumy jest to reakcja funkcjonalna - pozwala przetrwać czas bezpośredniego zagrożenia życia. Po ustapieniu zagrożenia przestaje spełniać swoją funkcję, choć nadal się utrzymuje. Objawia się zmienionymi stanami świadomości, w których ciało pozostaje wyłączone, oddzielone od "Ja". Do świadomości nie dochodzą bodźce z ciała, ani pozytywne, ani negatywne. Osoba po przeżyciach traumatycznych zamraża się w działaniu, a brak bodźców odczuwanych z ciała powoduje zamknięcie się w spirali negatywnych wspomnień, agresywnych myśli, nierealnych wyobrażeń. Tak długo jak ciało pozostaje uśpione, umysł "panoszy" się żyjąc wizją świata oderwaną od rzeczywistości. Nie ma możliwości zweryfikować wizji, ponieważ odcięte ciało jest jedynym łącznikiem z realnym światem.

I tu pojawia się światełko w tunelu. Technika TRE (Tension & Trauma Releasing Exercises) w pracy z klientami po traumatycznych doświadczeniach pozwala na poprawę jakości relacji tych osób z własnym ciałem. Umożliwia ponowne odkrycie przyjemności w kontakcie ze światem i przywrócenie równowagi umysł-ciało, co w rezultacie zmniejsza ryzyko popełnienia samobójstwa. A wszystko za pomocą prostych ćwiczeń inicjujących wibracje poszczególnych partii mieśni, które uwalniają napięcia tkwiące głęboko w ciele.

O tym jak wytrząsnąć się z traumy do życia przeczytacie w książce "Zaufaj ciału. Ćwiczenia, które uwalniają traumę, stres i emocje (TRE)".

TRE możecie doświadczyć na własnej skórze w trakcie warsztatów organizowanych w dniach 9-10 listopada w Krakowie. Szczegóły na www.dozrodla.plKomentarze (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie ma jeszcze komentarzy