Terapia schematów

autor: Aneta Barta , źródło: Plasterek.pl

brak oceny

Terapia schematówTERAPIA SCHEMATÓW

Przewodnik praktyka

 

Autorzy: Jeffrey E. Young, Janet S. Klosko, Marjorie E. Weishaar

Wydawnictwo: GWP

Data wydania: 2013

 

Dzieciństwo to kraina, do której każdy z nas wraca przez całe swoje dorosłe życie. Jedni robią to zupełnie świadomie powracając myślami do czasów swojego dzieciństwa, inni przenoszą się tam nieświadomie, uruchamiając pewne emocje, czy odczucia. Dla jednych ten najwcześniejszy okres życia jawi się jako czas wypełniony miłością i zabawą, dla innych zieje on pustką i chłodem, jeszcze inni mogą dostrzegać w nim strach i upokorzenia. Niezależnie od tego, czy nasze dzieciństwo było przepełnione szczęściem, czy bólem wycisnęło na nas swoje piętno w postaci schematów, które odtwarzamy przez całe nasze późniejsze życie. Schematy te mogą być adaptacyjne, a więc służące naszemu rozwojowi i odpowiednio dostosowane do kolejnych etapów życia, jaki i nieadaptacyjne, które ciągną się za nami, jak kula u nagi. Te nieadaptacyjne schematy będące cieniem naszego dzieciństwa, to wzorce, które dotyczą naszych relacji z bliskimi.

Schematy składają się ze wspomnień, emocji, postrzeżeń oraz wrażeń cielesnych. I chociaż powstają w okresie dzieciństwa rozwijają się przez całe życie, nierzadko  wzmacniane przez nas samych. Ponieważ w naszej ludzkiej naturze leży dążenie do spójności, schematy „walczą o przetrwanie", stosując podstępne metody. Wywierają wpływ na to co myślimy, czujemy, kierują naszym zachowaniem i modelują nasze kontakty z innymi ludźmi. Uaktywniają się, kiedy znajdziemy się w środowisku lub sytuacji zbliżonej do tej z okresu dzieciństwa, kiedy schemat się narodził. Wówczas przytłaczają nas emocje i doznania, których doświadczaliśmy jako dzieci. I chociaż jesteśmy dorośli poddajemy się tym dziecięcym schematom gubiąc swoją racjonalność, dojrzałość i umiejętność radzenia sobie z trudnymi sytuacjami. Na poziomie nieświadomym znów stajemy się dzieckiem, reagujemy jak ono i wykorzystujemy te środki, które były nam wówczas dostępne. I chociaż w przypadku dziecka mogły się sprawdzać, to w przypadku osoby dorosłej są nieadekwatne i destrukcyjne.

Istnieją dwa podstawowe mechanizmy działania schematów: wzmacnianie i uleczanie. Uleczanie schematów jest podstawowym celem terapii schematów, której to poświęcona jest książka TERAPIA SCHEMATÓW. Przewodnik praktyka. Publikacja ta jest kompletnym kompendium wiedzy na temat nowego nurtu terapii stworzonego przez Jeffrey E. Young.  W sposób zrozumiały i umiejętny książka przybliża terapię schematów poczynając od wyjaśnienia samego modelu, a na praktycznych zastosowaniach kończąc. Autorzy książki w kolejnych rozdziałach wyjaśniają najważniejsze założenia terapii oraz poprzez porównanie z innymi nurtami terapeutycznymi pokazują cały pakiet jej zalet. Zrozumieniu definicji kluczowych pojęć pomagają opisy zaczerpnięte z praktyki terapeutycznej oraz przykłady sposobu zastosowania konkretnych narzędzi i technik. Oprócz rzetelnego przedstawienia terapii schematów, czytelnik znajdzie w książce dwa rozdziały poświęcone praktycznemu zastosowaniu terapii w odniesieniu do leczenia zaburzeń osobowości typu borderline oraz leczenia narcystycznego zaburzenia osobowości. Książka ta na pewno powinna się znaleźć w bibliotece każdego terapeuty zainteresowanego terapią schematów, jak i może być cenną lekturą dla wszystkich tych, którzy pragną „pożegnać zmory" swojego dzieciństwa.  

 

Zobacz więcej

Artykuły o podobnej tematyce

  • Terapia schematów

    terapia schematówTerapia schematów, to innowacyjne, integracyjne podejście terapeutyczne opracowane przez Jeffreya E. Younga i jego współpracowników. Terapia schematów, to nowy system psychoterapii, który szczególnie dobrze odpowiada potrzebom pacjentów z głęboko zakorzenionymi, chronicznymi zaburzeniami psychologicznymi, których dotychczasowo uznawano za trudnych do wyleczenia. Podejście terapeutyczne Younga bazuje na terapii poznawczo-behawioralnej integrując ją z elementami wielu innych szkół terapeutycznych.

    więcej

Komentarze (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie ma jeszcze komentarzy