ROZBROIĆ NARCYZA. Jak radzić sobie z osobą zapatrzoną w siebie

autor: Aneta Barta , źródło: Plasterek.pl

brak oceny

Rozbroić narcyzaROZBROIĆ NARCYZA

Jak radzić sobie z osobą zapatrzoną w siebieAutor: Behary Wendy T.

Wydawnictwo: GWP

Data wydania: wrzesień 2013 r.

Patronat medialny: Plasterek.pl, Polskie Stowarzyszenie Terapii Poznawczej i Schematu, Miastokobiet.pl, Psychologia-spoleczna.pl


Termin „Narcyzm" pochodzi z mitologii greckiej, w której imię to nosił piękny młodzieniec, syn boga rzeki Kefisosa i nimfy Liriope. Nie chciał on przyjąć miłości młodej, górskiej nimfy Echo, wobec czego Nemezis ukarała go miłością do własnego odbicia w tafli górskiej sadzawki. Ponieważ Narcyz mógł tylko pragnąć, ale nigdy nie mógł posiąść obrazu odbitego w wodzie umarł z rozpaczy i tęsknoty za samym sobą.

W naszych czasach choć narcyzów nie brakuje raczej nie spotkamy ich pochylonych nad górską sadzawka, wzdychających do własnego odbicia. Zamiast uganiać się po lesie współczesny narcyz szuka partnera, zakłada rodzinę, podejmuje pracę, zostaje rodzicem, wchodzi w koleżeńskie relacje. I może nie byłoby w tym nic nadzwyczajnego, gdyby nie fakt, że nasz narcyz pragnie odnaleźć swoje odbicie już nie w górskiej sadzawce, ale w oczach partnera, żony/męża, dzieci, podwładnych, znajomych... . I w tym właśnie miejscu rodzi się problem, bo któż chciałby spędzić swoje życie u boku osoby, dla której jest tylko zwierciadłem i to takim, które bez ustanku potakuje i zachwala.

Narcyzm, to osoba skoncentrowana na sobie, całkowicie pochłonięta pragnieniem ideału (uznania, statusu lub wzbudzenia zazdrości), charakteryzująca się całkowitym brakiem lub niewielką zdolnością słuchania, czy rozumienia potrzeb innych ludzi oraz dbania o ich zaspokojenie. Zaabsorbowanie własną osobą pozbawia narcyza prawdziwego, bliskiego kontaktu z drugą osobą, czyniąc tym samym życie partnera pasmem cierpień.

Książka „ROZBROIĆ NARCYZA"  autorstwa Behary Wendy T. skierowana jest do osób, którym na co dzień przyszło żyć blisko narcyza. Książka ta pozwala na głębsze zrozumienie osobowości narcystycznej, a tym samym pozwala przezwyciężyć własne demony, które uniemożliwiają skuteczne radzenie sobie z narcystycznymi  partnerami, rodzicami, czy kolegami. Nie znajdziecie w tej książce prostych i płytkich frazesów, czy porad, gdyż w przypadku życia z narcyzem proste rozwiązania nie istnieją. Dzięki tej książce poznasz różne kategorie narcyzów i tym samym odnajdziesz tego, z którym dzielisz swoje życie. Zapoznasz się z zakresem strategii, które osoba narcystyczna wykorzystuje niezwykle umiejętnie, aby rozbroić swoich bliskich, a nawet ich przekonać, że to oni są winni jej niezadowolenia. Autorka dzieli się bezcennymi sugestiami dotyczącymi sposobów radzenia sobie z osobą narcystyczną, a także pokazuje mechanizmy, jakie każdy może zastosować, by przekonać narcyza do potrzeby zmiany. Książka Rozbroić narcyza zawiera również wiele opisów przypadków z życia, w których ich bohaterowie zastosowali opisane podejście. Opanowane techniki i narzędzia proponowane przez Behary Wendy w znaczny sposób zwiększają szanse na poprawę relacji z narcyzem. Ogromnym atutem książki, a zarazem jej sednem, jest przekonanie, że zarówno do narcyza, jak i jego bliskich powinniśmy się odnosić ze współczuciem. Większość ludzi o osobowości narcystycznej w głębi duszy nie jest wredna lub zła, bez względu na to, jak nas traktuje. Na to jakimi są ludźmi w głównej mierze miało wpływ ich dzieciństwo, które ukształtowało ich w taki, a nie inny sposób. Oczywiście nie rozgrzesz to narcyzów i nie daje im przyzwolenia na ranienie innych, ale pozwala osobom z ich najbliższego otoczenia lepiej ich zrozumieć, a tym samym wprowadzić w życie zmiany, które uczynią je lepszym.  

 

Plasterek.pl


Polecam

Aneta Barta


Komentarze (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie ma jeszcze komentarzy