NIE BIERZ TEGO DO SIEBIE. Jak radzić sobie ze zranieniami

autor: Aneta Barta , źródło: Plasterek.pl

brak oceny

Nie bierz tego do siebieNIE BIERZ TEGO DO SIEBIE

Jak radzić sobie ze zranieniami

 

Autor: Bärbel Wardetzki

Wydawnictwo: G+J Książki:

Data wydania: kwiecień 2013


Każdy człowiek w większym lub mniejszym stopniu w przeciągu swojego życia doświadczył lub doświadcza zranień, czy to w kontaktach z drugim człowiekiem, czy też z samym sobą. Tak więc wszyscy bez wyjątku w jakimś stopniu jesteśmy zranieni. Różnica między nami nie polega zatem na tym, iż jedni z nas doświadczyli zranienia, a inni nie, ale  na sposobie w jaki reagujemy na doznane krzywdy i wnioskach, jakie na ich podstawie wyciągamy. Zranienia mogą obejmować dosłownie każdy obszar życia: nasze samopoczucie, relacje przyjaźni i miłości, sytuacje w pracy, czy nierówności społeczne. W związku z tym, że jesteśmy tak różni i tak różne rzeczy mają dla nas wartość, prawie wszystko może stać się dla nas powodem zranienia. Możemy poczuć się zranieni nie tylko w sytuacji obiektywnej krzywdy, ale i subiektywnego cierpienia, które być może dla drugiego człowieka byłoby nawet niezauważalne.

Skoro więc zranienie jest subiektywnym odczuciem, rodzi się zatem pytanie o naszą własną odpowiedzialność wobec cierpienia. Tak, dobrze widzicie, jesteśmy odpowiedzialni za zranienia, które doświadczamy. Abyśmy jednak dobrze się zrozumieli chciałabym wyjaśnić, że odpowiedzialnym może być tylko człowiek mogący w pełni o sobie decydować, człowiek dojrzały zarówno fizycznie, jak i emocjonalnie. Odpowiedzialności wobec doznanej krzywdy nie możemy zatem oczekiwać od dziecka, czy osoby chorej.

Odpowiedzialność wobec doznanej krzywdy wyraża się w sposobie, jaki na nią reagujemy, naszej interpretacji zaistniałego zdarzenie i tego co z nim zrobimy. A reagować możemy na różne sposoby od smutku i rozpoczy, poprzez złość i gniew, po oskarżanie samego siebie, czy chęć odpłacenia „pięknym za nadobne". Ważne jednak, by wybrać taki sposób, który będzie dla nas najlepszy, który sprawi, że doznana krzywda nie pozostawi po sobie blizny zranienia lub też będzie ona prawie niewidoczna.

Bärbel Wardetzki autorka książki „NIE BIERZ TEGO DO SIEBIE. Jak radzić sobie ze zranieniami" uczy, jak reagować na zranienia, aby mniej cierpieć, a przede wszystkim pokazuje, że nie jesteśmy wobec zranień bezbronni. Takie podejście wiąże się z poczuciem odpowiedzialności za własne uczucia i przekonaniem, że to my sami jesteśmy w stanie czynić siebie szczęśliwymi. Podstawą nie dopuszczania do siebie zranień, jest zrozumienie samego siebie i drugiego człowieka. Zaakceptowanie faktu, że nasz punkt widzenia niekoniecznie musi być zbieżny z oceną drugiego człowieka, co nie oznacza automatycznie, że jest lepszy bądź gorszy.

Nie możemy wyeliminować z naszego życia zranień. Nie możemy zamknąć się w kokonie, który będzie nas chronił przed odrzuceniem, złym słowem, czy kpiną. Możemy jednak dzięki książce „NIE BIERZ TEGO DO SIEBIE. Jak radzić sobie ze zranieniami" nauczyć się, jak wziąć odpowiedzialność za własne zranienia, a tym samym pozbawić je mocy.

Polecam

Aneta Barta

 

Komentarze (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie ma jeszcze komentarzy