RODZICIELSTWO BLISKOŚCI

autor: Aneta Barta , źródło: Plasterek.pl

brak oceny

Rodzicielstow bliskosciRODZICIELSTWO BLISKOŚCI

Jak zbudować więź z dzieckiemAutor: Natalia Minge, Krzysztof Minge

Wydawnictwo: Samo Sedno

Data wydania: 2013


„My rodzice, nie wychowujemy wszak naszych dzieci,
lecz rodziców naszych wnuków"


Kiedy na świecie pojawia się mały człowiek,
świat jego rodziców przewraca się o sto osiemdziesiąt stopni. Choć wyczekiwany i kochany zmienia dotychczasowe zasady życia dwojga ludzi. Tandem, jaki tworzyli do tej pory staje się za mały dla ich powiększonej rodziny. Wraz z pojawianiem się dziecka w głowach rodziców zaczynają kiełkować setki pytań: czy karmić piersią, czy z butelki? Używać pampersów, czy może ekologicznych pieluch wielokrotnego użytku? Pozwalać dziecku spać w łóżku rodziców, czy konsekwentnie odnosić do własnego łóżeczka?... Ilu rodziców tyle pytań, ile dzieci, tyle różnych odpowiedzi. Nic zatem dziwnego, że młodzi rodzice szukają pomocy, chcą wiedzieć, jaki model wychowawczy oraz, jaki sposób postępowania będzie najlepszy dla ich dziecka.

Jedną z możliwych opcji znalezienia pomocy, jest sięgniecie po poradniki, a ja ze swej strony polecam Wam Rodzicielstwo Bliskości autorstwa Natalii i Krzysztofa Minge. Oczywiście w książce tej znajdziecie odpowiedzi na pytania typu: co zyskuje dziecko i mama podczas karmienia piersią? jakie korzyści wynikają z noszenia dziecka w chuście? czy stosować system kar i nagród? i wiele wiel innych, jednak to, co mnie urzekło w tym poradniku, to przekonanie jego autorów, że rodzice powinni przede wszystkim dążyć do zrozumienia i zaakceptowania samych siebie. Dziecko potrzebuje rodziców takich, jakimi są, a nie takich jakimi uważają, że być powinni lub co gorsza, jakimi chcieliby ich widzieć rodzina, czy znajomi. Aby zarówno rodzice, jak i dzieci mogli być szczęśliwi, muszą znaleźć własną drogę, specyficzną dla ich rodziny. Oczywiście, warto korzystać z rad i wskazówek, które mogą pomóc uniknąć pewnych błędów, ale przede wszystkim każdy rodzic powinien znaleźć własną drogę i własny sposób postępowania. Wychowanie dziecka, to nie książkowa metoda precyzyjnie wyznaczająca co, gdzie i kiedy należy zrobić. Wychowanie, to wsłuchiwanie się w siebie i dziecko, to wzajemne poznawanie i odkrywanie wspaniałej złożoności drugiego człowieka. A najlepszym sposobem, na wychowanie mądrego, szczęśliwego dorosłego, którym stanie się przecież każde dziecko, jest postępowanie w zgodzie z samym sobą.

Rodzicielstwo bliskości kładzie szczególny nacisk na szacunek wobec dziecka i jego potrzeb. Nie oznacza to, jak się często mylnie sądzi, uleganie dziecięcym kaprysom, braku granic, czy konsekwentnego wyznaczania zasad. Wprost przeciwnie oznacza stworzenie trwałej więzi pomiędzy rodzicami, a dzieckiem opartej na wzajemnym zrozumieniu, szacunku i miłości. Wieź tę rodzice powinni budować już w chwili, kiedy maluszek jest w brzuchu mamy. A pierwszy rok życia dziecka, to wspaniały czas na pogłębianie wzajemnych stosunków i tworzenie solidnych fundamentów pod przyszłe, oparte na zrozumieniu i zaufaniu relacje. 

Poradnik Rodzicielstwo Bliskości, to doskonałe wsparcie dla wszystkich rodziców, którzy pragną wychować swoje dziecko na szczęśliwego człowieka. To książka, która udowadnia, że aby dziecko było szczęśliwe nie potrzebuje rodziców doskonałych - tylko wystarczająco dobrych.

Aneta Barta

 

Dlaczego poradnik trafia w Samo Sedno?


  • przedstawia sposoby świadomego wychowania dziecka z perspektywy rodzicielstwa bliskości
  • uczy współpracy między rodzicami a dzieckiem z zachowaniem wzajemnego szacunku i zaufania
  • wyjaśnia, na czym polega reguła jaskiniowca, współczesne BLW czy technika LAM
  • pomaga rozwiązywać codzienne problemy związane z żywieniem, usypianiem czy uspokajaniem malucha
  • przełamuje stereotypy i obala mity związane z wychowaniem dziecka

 

O autorach:

Natalia i Krzysztof Minge - psycholodzy z wieloletnim doświadczeniem, którzy w swojej poradni Hipokampus prowadzą warsztaty dla dzieci i rodziców. Zawodowo zainteresowani psychologią rozwoju, rodzicielstwem bliskości oraz wspomaganiem rozwoju małych dzieci. Są autorami poradników Jak kreatywnie wspierać rozwój dziecka? oraz Techniki samorozwoju w serii Samo Sedno. Prywatnie rodzice trójki dzieci, które wychowują w duchu rodzicielstwa bliskości.


Komentarze (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie ma jeszcze komentarzy