Borderline. Jak żyć z osobą o skrajnych emocjach

autor: Aneta Barta , źródło: Plasterek.pl

brak oceny

 

BorderlineBorderline.

Jak żyć z osobą o skrajnych emocjach

 

Autor: Paul T. Mason, Randi Kreger

Wydawnictwo: GWP

Rok Wydania: 2013


 

Borderline, to zaburzenie osobowości, które niełatwo rozpoznać i zdiagnozować nawet specjalistom z zakresu zdrowia psychicznego. Dlatego też bardzo często osoby cierpiące na zaburzenie osobowości typu borderline, jak i ich bliscy, nie zdają sobie z tego sprawy. Nie pomaga również fakt, iż bliscy osób dotkniętych borderline nierzadko właśnie w sobie upatrują wszystkie powody mające wpływ na trudną i bolesną relację. A kontakt ten rzeczywiście potrafi być niszczący. Osoby cierpiące na zaburzenie typu borderline w obronie swojego kruchego poczucie własnej wartości, strachem przed odrzuceniem i ogromnym wyobcowaniem z otaczającego ich świata wykazują się ogromną pomysłowością w obrażaniu, wyzywaniu, grożeniu i szantażowaniu bliskich im osób. Życie takiej osoby zaczyna wówczas oscylować wokół dwóch skrajności wyznaczanych przez osobę z borderline: z jednej strony ogromnego przywiązania, miłości i oddania, a z drugiej nieuzasadnionego gniewu, wybuchów agresji, poniżania oraz odbierania prawa do szczęśliwego i spełnionego życia.

Książka Borderline. Jak żyć z osobą o skrajnych emocjach skierowana jest właśnie do osób, które w swoim najbliższym otoczeniu mają osobę dotkniętą zaburzeniem osobowości typu borderline. Wyjaśnia, czym charakteryzuje się zachowanie wywołane borderline i w jaki sposób wpływa na osobę tym zaburzeniem dotkniętą oraz najbliższych ludzi z jej otoczeniu. Pokazuje mechanizmy, jakie rządzą wewnętrznym światem osoby z tym zaburzeniem i wyjaśnia dlaczego zachowuje się ona tak, a nie inaczej.

W głównej mierze jest to jednak poradnik uczący w jaki sposób odzyskać kontrolę nad własnym życiem, jeżeli w wyniku kontaktu z osobą z borderline masz wrażenie, iż zostało Ci ono odebrane. Pozwala poznać konkretne strategie umożliwiające skuteczne zarządzanie własnym życiem i wyrwania się z chaosu, jaki w nie wprowadziła osoba z borderline. Chociaż nie jesteś w stanie wpłynąć na samo zaburzenie ani zmusić cierpiącą na nią osobę do poszukania pomocy, możesz całkowicie odmienić waszą wzajemną relację.

Książka zawiera mnóstwo prawdziwych historii, na przykładach których autorzy pokazują w jaki sposób, będąc w bliskiej relacji z osobą z zaburzeniem borderline (partner, mąż/żona, dziecko, rodzeństwo...), nie zatracić siebie i zawalczyć o własne szczęście. Świadomość ta jest bardzo ważna, gdyż świat osób z borderline potrafi wciągnąć, jak bagno.

Książka zawiera też sporą dawkę optymizmu, gdyż pokazuje że stworzenie zdrowej, pełnej miłości i opartej na wzajemnym szacunku relacji z osobą zmagająca się z borderline jest jak najbardziej możliwe. Wprawdzie wymaga dużo pracy i niekiedy bywa bardzo trudne i bolesne, ale - własne szczęście - jest tego warte.

- Zastanawiasz się, czy ta książka jest dla Ciebie?

- Tak jeżeli:

  • Ktoś na kim Ci zależy bardzo Cię rani.
  • Często ukrywasz co myślisz i czujesz, by nie sprowokować wybuchu gniewu i agresji u bliskiej Ci osoby.
  • Wydaje Ci się, że wszystko co powiesz jest przekręcane i obracane przeciwko Tobie.
  • Gdy osoba, na której Ci zależy z jednej strony traktuje Cię, jak najukochańszego człowieka na świecie, by już po chwili rzucać w twoim kierunku obelgi i groźby.
  • Jesteś oskarżany o rzeczy, których nigdy nie powiedziałeś lub nie zrobiłeś, a każda próba wyjaśnienia sytuacji kończy się wybuchem gniewu i atakiem na Twoją osobę.
  • Zastanawiasz się nad zakończeniem związku, ale druga osoba nie pozwala Ci odejść próbując wszystkiego od zapewnienia o ogranej miłości, poprzez groźby, aż po szantaż iż zrobi sobie coś złego, jeżeli ją zostawisz.

 

Patron medialny:

patroni

 

Komentarze (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie ma jeszcze komentarzy