Ja cielesne. Od normy do zaburzeń

brak oceny

Ja cielesneJa cielesne. Od normy do zaburzeń


Autor: Beata Mirucka, Olga Sakson-Obada

Wydawnictwo: GWP

Data wydania: listopad 2012 


Miło nam poinformować, iż Plasterek.pl został patronem medialny polecanej książki.


- Czym tak naprawdę jest ciało?

- Jak kształtuje się nasze ja cielesne?

- Jak psychika integruje się z ciałem?

 

W czasach, gdy ciało stało się obiektem kultu i narzędziem wykorzystywanym w reklamie, relacja między ja cielesnym a ja psychicznym jest bardzo utrudniona. Autorki podejmują unikalną tematykę, rzetelnie omawiając m.in. takie kwestie, jak zaburzenia odżywiania, samookaleczenia, czy ciąża urojona. To również doskonała pozycja dla wszystkich osób, wspierających rozwój młodzieży, u której wygląd zewnętrzny tak bardzo wpływa na poczucie własnej wartości. 

Niniejsza książka porusza zagadnienia dotyczące cielesności. Przedmiotem analiz autorek jest nie tyle biologicznie pojmowane ciało, ile Ja cielesne, czyli element tożsamości człowieka. Omawiają rozwój Ja cielesnego, patologie związane z doświadczaniem siebie cielesnego (zaburzenia dysmorfobiczne, anoreksja i bulimia, schizofrenia) i możliwości wspierania jego rozwoju. Podają też wiele wskazówek przydatnych zwłaszcza rodzicom, a dotyczących ich pozytywnego i negatywnego wpływu na rozwój tożsamości dziecka.

Książka jest skierowana do osób zainteresowanych problematyką ciała w ujęciu psychologicznym. Oprócz studentów psychologii sięgną po nią również adepci innych nauk humanistycznych (by zapoznać się na przykład z zagadnieniem ciała w przekazie mass mediów) czy terapeuci (którzy znajdą tutaj odpowiedź na pytanie na przykład o wpływ traumy na postrzeganie siebie). Można ją również polecić rodzicom, którym pomoże uświadomić sobie własną rolę w kształtowaniu tożsamości swojego dziecka.


Patron medialny

logo Plasterka

Komentarze (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie ma jeszcze komentarzy