10.10.2012 Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego

brak oceny

WMHDŚwiatowy Dzień Zdrowia Psychicznego


Według World Federation of Mental Health na zaburzenia psychiczne cierpi prawie 12 procent światowej populacji. Problem zdrowia psychicznego i chorób psychicznych dotyczy każdego kraju, każdej kultury, każdej grupy wiekowej i społecznej. Zaburzenia psychiczne wpływają na pogorszenie funkcjonowania w pracy, zagrażają rodzinie, wielokrotnie są przyczyną samobójstw. Wczesna diagnoza oraz odpowiednie leczenie i wsparcie wydają się zatem kluczowe w obliczu tak ogromnego zasięgu zjawiska oraz jego konsekwencji.

Według danych WHO zaburzenia psychiczne dotykają co piątą osobę na świecie. Natomiast na schizofrenię, która jest jedną z najpoważniejszych chorób psychicznych cierpi na świecie 50 milionów ludzi. W Polsce ta choroba dotyka 400 tysięcy ludzi. 

 

Fundacja"Jestem chory, lecz choroba nie jest mną" pod tym hasłem Fundacja Przetrwać Cierpienie obchodzi Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego

Światowa Organizacja Zdrowia szacuje, że ok. 1 proc. populacji cierpi na schizofrenię. W Polsce różne postacie tej choroby dotykają ok. 400 tys. osób. Szacuje się, że co czwarty mieszkaniec Ziemi może cierpieć na zaburzenia psychiczne. Takie alarmujące statystyki przedstawiła w najnowszym raporcie Światowa Organizacja Zdrowia. Z dokumentu wynika, że stan zdrowia psychicznego ludzi jest znacznie gorszy niż przypuszczano. Choroby takie jak depresja, schizofrenia czy zaburzenia wynikające z nadużywania alkoholu to epidemia globalna - sugerował Shekhar Saxena z WHO.

Co czwarty człowiek w którymś momencie swojego życia doświadczy jakiegoś problemu psychicznego. To dotyczy osób obu płci we wszystkich krajach i w każdym wieku - uważa ekspert. Saxena dodaje, że prawie 75 procent chorych nie otrzymuje żadnej pomocy

Jak pomóc osobie chorej na schizofrenię?

Z badań CBOS przeprowadzonych w 2001 i 2005 r. wynika, że 26 proc. Polaków w ogóle nie słyszało o schizofrenii, ponad 60 proc. wie o tej chorobie niewiele, a prawie 40 proc. odczuwa obawy przed kontaktem z chorymi psychicznie. Ponad 2/3 Polaków uważa, że schizofrenia to choroba, którą należy ukrywać.

Schizofrenia jest chorobą nawracającą, która w swych ostrych fazach uniemożliwia codzienne funkcjonowanie. By pomóc bliskim i sobie w walce z chorobą należy jak najwięcej o niej wiedzieć- o sygnałach zapowiadających zaostrzenie i ich przyczynach. Nie wolno w żadnym wypadku przerywać leczenia samowolnie. Jeśli chory twierdzi, że jest już zupełnie zdrowy lub gdy występują objawy chorobowe, należy jak najszybciej skontaktować się z psychiatrą. Alkohol i narkotyki są absolutnie zakazane gdyż mogą one powodować psychozy lub nasilenie objawów choroby. Kontakt z lekarzem specjalistą odbywa się w pewnych okresach czasowych, na co dzień zaś to rodzina i bliscy mogą zaobserwować zmiany w zachowaniu chorego.

Więcej informacji można znalęźć na stronie fundacji: przetrwaccierpienie.org.pl/jestem/

 

Komentarze (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie ma jeszcze komentarzy