15 błędów, które zabijają związek

autor: Aneta Barta , źródło: Plasterek.pl

brak oceny

15 błędów, które...15 błędów, które zabijają związek


Autor: John Aiken
Wydawnictwo: REMI
Rok wydania: 2012

        John Aiken, jako psycholog przez piętnaście lat pracował z ludźmi, którzy starali się znaleźć odpowiedzi na pytania: dlaczego nie umieją zbudować trwałego związku? jakie popełniają błędy? i co w takim razie powinni w swoim życiu zmienić? W wyniku tej wieloletniej pracy oraz osobistych doświadczeń John Aiken stworzył określenie ludzi „wolnych, ale zajętych". Mianem tym określił wszystkie te osoby, które myślą, że są samotne przez przypadek, a w rzeczywistości nieświadomie same stawiają się w takiej sytuacji. To ludzie, którzy sami o tym nie wiedząc, sabotują swoje działania i z tego powodu nie są zdolni do stworzenia trwałego związku.

Może wydawać się dziwne, że jak świat długi i szeroki, samotne osoby torpedują własne dążenia do znalezieni drugiej połowy wyrażając równocześnie ogromne pragnienie bycia w związku. Możecie zapytać: dlaczego tak się dzieje? dlaczego sabotujemy własne pragnienia? Ano dlatego, że bardzo często bycie „wolnym, ale zajętym" ma swoje dobre strony i trudno nam z nich zrezygnować. Niekiedy rezygnacja z takich ochronnych barier bywa trudna i wymaga z naszej strony pracy, na którą przez własne lenistwo i wygodnictwo nie chcemy się zgodzić.

Bywa jednak i tak, że nie zdajemy sobie sprawy z naszych ograniczeń. Tkwimy w błędnym kole powtarzanych schematów i dziwimy się, że pomimo naszych najszczerszych chęci po raz kolejny nie potrafiliśmy zbudować satysfakcjonującego związku.

        I właśnie dla tych wszystkich, którzy nie chcą być dłużej samotni John Aiken napisał książkę „15 błędów, które zabijają związek". Nie jest to poradnik, z którego można się nauczyć techniki podrywania, odczytywania mowy ciała, czy poznać miejsca, gdzie spotykają się osoby samotne. To książka, która skłania do sięgnięcia w głąb siebie i przeanalizowania własnego stylu życia. Nie uczy, jak nawiązać kontakt w barze, lecz pokazuje, jak pokonać wewnętrzne bariery, by otworzyć się na spotkanie wymarzonego partnera.

       W swojej książce John Aiken omawia piętnaście podstawowych błędów, które sprawiają, że pomimo naszych wielkich chęci wciąż pozostajemy samotni. Każdy błąd analizuje pod kątem; zachowania, uczuć i myśli tworząc tym samym kompleksową mapę, z której możemy poznać własne zahamowania. Przedstawia także krok po kroku działania, jakie należy podjąć, by przezwyciężyć daną przeszkodę.

Książka napisana jest w taki sposób, by była, jak to określił sam autor, „wygodna w obsłudze". I rzeczywiście taka jest. Każdy błąd, to jeden, oddzielny rozdział, jasny i przejrzysty, napisany według takiego samego schematu. A schemat jest bardzo czytelny: najpierw charakterystyka osób, które dany błąd powielają, następnie wady i korzyści płynące z takiego typu zachowania i wreszcie opis kolejnych kroków, które należy podjąć, aby dany błąd przezwyciężyć. Wszystko to poparte opisami zaczerpniętymi z pracy i życia autora, pokazującymi praktyczną stronę uwikłania w opisane pułapki.

        John Aiken wybrał 15 najczęściej spotykanych błędów, z którymi zetknął się w swojej praktyce. Niektóre z nich wymagają wnikliwego spojrzenia na samego siebie, niektóre są tak oczywiste, że od razu widać, czy taki błąd może nas dotyczyć, są i takie, które mogą wydawać się naiwne. Ogromną zaletą książki jest to, że nie musimy czytać jej od deski do deski. Możemy wybrać interesujące nas rozdziały i zacząć od nich. Chociaż z doświadczenia wiem, że jak już się zacznie czytać, to książka jest na tyle interesująca, że nie wiadomo kiedy pochłania się ją w całości.

John Aiken nie nie ukrywa, że pokonanie tych wewnętrznych barier, które przeszkadzają nam w zbudowaniu szczęśliwego związku wymaga czasu i pracy. Jednak nagrodą za ten trud będzie satysfakcjonujące życie u boku wymarzonego partnera. A oto Rada jaką daje autor wszystkim tym, którzy podejmą decyzję o zmianie swojego życia:

„Nie przestawajcie obserwować swoich zachowań i miejcie pewność, że zasługujecie na kogoś wyjątkowego. Bądźcie cierpliwi i skoncentrujcie się na tym, co możecie kontrolować. Reszta przyjdzie sama".


Komentarze (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie ma jeszcze komentarzy