Królewicz Śnieżek. Baśniowe stereotypy płci

brak oceny

KrólewiczKrólewicz Śnieżek. Baśniowe stereotypy płci.

 

autor: Agnieszka Suchowierska, Wojciech Eichelberger

wydawnictwo: Czarna Owca

data premiery: 5 września 2012

 

Klasyczna baśń uczy dziecko, że dobro zawsze zwycięża, a zło zostaje ukarane. Coraz częściej się pisze, że baśń utrwala patriarchalny obraz świata oraz stereotypy związane z męskością i kobiecością.

Agnieszka Suchowierska dowodzi słuszności tej tezy. Posłużyła się bardzo prostym zabiegiem: zmieniła płeć bohaterów kilku najbardziej znanych baśni. I oto widzimy, jak Czerwony Kapturek - chłopiec nieco niemrawy - wędruje przez las do dziadka, Królewicz Śnieżek sprząta w chatce siedmiu krasnoludek i zostaje uratowany przez dzielną królewnę, a Kopciuszka, młodzieńca pracowitego i zahukanego, szuka po balu zakochana w nim Prezeska.

To, co z tego wynikło, może niektórych wręcz wprawić w osłupienie. Dlatego Autorka zaprosiła do rozmowy psychoterapeutę Wojciecha Eichelbergera i razem z nim komentuje treść zarówno klasycznych baśni, jak i ich wersji na opak. Wspólnie omawiają stereotypy związane z płcią. Obalają utarte wizerunki kobiety i mężczyzny w społeczeństwie. Zmuszają do refleksji nad życiem i wychowaniem następnych pokoleń.

Agnieszka Suchowierska,

jest z zawodu nauczycielką, a także autorką materiałów edukacyjnych, m.in. dwóch książek do nauki języka polskiego. Od kilkunastu lat interesuje się psychoterapią (humanistyczną i egzystencjalną). Pisuje teksty do pism i portali internetowych (m.in. do Plasterek.pl). Wspólnie z Wojciechem Eichelbergerem napisała dwie książki „Bajka to życie albo z jakiej jesteś bajki" i „Królewicz Śnieżek. Baśniowe stereotypy płci."

Wojciech Eichelberger,

psycholog, psychoterapeuta i trener. Współtwórca Laboratorium Psychoedukacji i Instytutu Psychoimmunologii - IPSI, specjalizującego się w szkoleniach i coachingu antystresowym. Autor i współautor wielu popularnych książek, m.in. „Kobieta bez winy i wstydu", „Zatrzymaj się", "Zdradzony prze ojca", „Quest", „Bajka to życie albo z jakiej jesteś bajki" (wspólnie z Agnieszką Suchowierską).

 

Z prawdziwą przyjemnością informujemy, że Plasterek.pl objął patronat medialny nad książką "Królewicz Śnieżek. Baśniowe stereotypy płci".


Artykuły o podobnej tematyce

 • Bajka to życie, albo z jakiej jesteś bajki.

  bajka to..Bajka to życie, albo z jakiej jesteś bajki.

  Autor: Wojciech Eichelberger, Agnieszka Suchowierska

  Zaczęłam czytać tę książkę o 22.00 ze złożoną sobie obietnicą, że przeczytam tylko jedną opowieść. O 24.00 przekonywałam siebie, że bajka którą czytam, naprawdę będzie już ostatnia. Godzinę później przestałam się oszukiwać i przyznałam sama przed sobą, że nie odłożę książki dopóki nie przeczytam ostatniej strony.

  „Bajka to życie, albo z jakiej jesteś bajki" to zbiór 14 opowieści. Zrodziły się one w głowie polonistki Agnieszki Suchowierskiej, która  je wyśniła, a następnie spisała.

  więcej

Komentarze (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie ma jeszcze komentarzy