Patch Adams

autor: Aneta Barta , źródło: Plasterek.pl

brak oceny

Patch AdamsFilm: Patch Adams

Reżyseria: Tom Shadyac

Rok produkcji: 1998


      Film Hunter „Patch" Adams był przebojem kinowym końca lat 90. Fil oparty jest  na faktach i opowiada historię lekarza, który postanowił leczyć pacjentów przy pomocy śmiechu.

        Patch Adams był człowiekiem, który wydawał się zbyt wrażliwym, by poradzić sobie z problemami dnia codziennego. Po próbie samobójczej trafia do szpitala psychiatrycznego, gdzie styka się  po pierwsze z cierpieniem i smutkiem pacjentów, a po drugie z bezduszną machiną służby zdrowia, która w pacjencie dostrzega jedynie „ciekawy przypadek". To właśnie w klinice psychiatrycznej postanawia zostać lekarzem - oczywiście psychiatrą. Po opuszczeniu zakładu leczniczego rozpoczyna studia medyczne nie zrażając się zupełnie faktem, że jest po czterdziestce. Bardzo szybko przekonuje się, że pomaganie innym jest właśnie tym, czego najbardziej pragnie i co jest jego życiowym powołaniem. Budzi się w nim również marzenie z przeszłości, w którym pragnął zostać klaunem, by móc rozśmieszać ludzi. Jako człowiek nietuzinkowy, otwarty na nowe idee i pomysł postanawia połączyć pasję leczenia z pasją śmiechu. Od początku wiedział, że nie tylko chce leczyć, ale i rozśmieszać swoich pacjentów. Śmiech według Adamsa miał pomagać w terapii, zmniejszać lęk i przyspieszać rekonwalescencję. I Chociaż jego metody szybko zjednują mu pacjentów i personel pomocniczy, to wywołują falę ostrej krytyki wśród lekarzy i wykładowców. Mimo trudności i nieprzychylności ze strony wielu ludzi Patch niestrudzenie wciela swoją ideę w życie. Kiedy odwiedza chorych po salach fruwają baloniki, skaczą piłki, słychać śmiechy i żarty.  

         Chociaż film opowiada historię lekarza, który stosując niekonwencjonalne zachowania w kontaktach z pacjentami staje się prekursorem śmiechoterapii, to jest to także film o przezwyciężaniu własnych słabości dzięki pomaganiu innym. Pokazuje, jak chęć niesienia pomocy drugiemu człowiekowi odblokowuje w nas ogromne pokłady miłości i zrozumienia.  

        Dr ClownW 1993 roku realny Patch Adams napisał książkę na temat swojej pracy i doświadczeń z nią związanych, na podstawie której nakręcono właśnie ten film. Wyjaśnia w niej podstawy inspirowanych humorem recept, jak również dlaczego jest skłonny przebrać się za goryla, napełnić cały pokój kolorowymi balonami, wannę makaronem, a wszystko to po to, aby wywołać uśmiech, dając pacjentowi krótką chwilę przyjemności i radości. Podstawą wartością dla dr Patcha Adamsa jest przekonanie, że lekarze powinni leczyć ludzi, nie zaś choroby. Jak utrzymuje Patch, współczucie, zaangażowanie i empatia powinny stanowić wielką wartość w medycynie, stać się alternatywnymi, przełomowymi lekami i zarazem „postępem technologicznym" w tej dziedzinie.

 

Komentarze (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie ma jeszcze komentarzy