Blue Monday - najgorszy dzień roku

autor: Aneta Barta , źródło: Plastere.pl foto:flickr.com autor:pdxchris 79

brak oceny

Blue MondeyBlue Monday - najgorszy dzień roku

Pomyśl, że budząc się rano 25 stycznia 2010 masz świadomość, że jest to najgorszy dzień w roku tzw. Blue Monday. Zastanawiasz się pewnie skąd to wiadomo i jak udało się ustalić, że właśnie dziś przypada ten dzień. Określenie to w 2004 roku wprowadził Cliff Arnall, były pracownik naukowy Cardiff University,jako określenie najbardziej depresyjnego dnia w roku, który przypada w poniedziałek ostatniego pełnego tygodnia stycznia.  Dr. Cliff Arnall wraz ze swoim zespołem przeprowadził badania, które oparł na niezliczonej ilości badań statystycznych takich jak; liczba samobójstw, bójek małżeńskich, złożonych wypowiedzeń w zakładach pracy, wypisanych zwolnień lekarskich czy nieobecności w szkole. Na tej podstawie opracował specjalny algorytm opisujący jak zmienia się nasz optymizm w kolejnych dniach roku.


Najgorszy dzień roku wyznacza następujący wzór;


W + (D - d)  xTQ

     M x Na


Gdzie; W- pogoda, D- poświąteczny dług,   d- miesięczna wypłata, T- czas jaki upłyną od Bożego Narodzenia, Q- czas upadku naszych noworocznych postanowień, M - poziom naszej motywacji, Na - poczucie konieczności pracy i innych obowiązków.


Ciiff Arnall tłumacząc skąd takie zmienne we wzorze wyjaśnia, że koniec stycznia to moment, w którym większość z nas uświadamia sobie, że nie dotrzyma po raz kolejny noworocznych postanowień. W okresie tym przestajemy się już łudzić, że Nowy Rok w cudowny sposób będzie lepszy od poprzedniego, a w miejsce to pojawia się uczucie ogromu pracy, która nas czeka i fakt, że do najbliższych wolnych dni daleka droga.  Mija magia świąt i karnawału, zaczynamy odczuwać o ile uszczuplił się nasz domowy budżet i z niepokojem myślimy  o  spłacie zaciągniętych kredytów. Dni są krótkie, a brak słońca przyczynia się do obniżenia naszego nastroju. No i ta pogoda... tu wiele tłumaczyć nie trzeba, wystarczy wyjrzeć przez okno.

Niestety Cliff Arnall nie podaje recepty na to jak przetrwać ten dzień. Myślę, że odrobina humoru i optymizmu pomoże no i świadomość, że w trzeciej dekadzie czerwca czeka nas z kolei najszczęśliwszy dzień w roku.Na podstawie; www.msnbc.msn.com

 

 

 

Komentarze (3)

Zaloguj się, aby dodać komentarz

 • KaŚ KaŚ napisał(a)
  25.01.2010, 18:27
  Aja uwierzyłam,że dziś jest ten dzień i znalazłam rozwiązanie dla mojego problemu,oblałam dziś egzamin na prawo jazdy i mam wytłumaczenie;)
 • Lirjel Lirjel napisał(a)
  20.01.2010, 23:42
  Z przyjemnością się dołączam!!! Będzie mi słonecznie i uśmiechowo!!!
 • anutka anutka napisał(a)
  20.01.2010, 13:41
  Najsmutniejszemu dniowi mówię: NIE! Idź sobie! Będę się uśmiechać, choćby się wokół waliło i paliło!