ASERTYWNOŚĆ NA CO DZIEŃ - czyli jak żyć w zgodzie ze sobą i innymi

autor: Aneta Barta , źródło: Plasterek.pl

brak oceny

Asertywność na codzieńASERTYWNOŚĆ NA CO DZIEŃ - czyli jak żyć w zgodzie ze sobą i innymi

Autor: Agnieszka Wróbel
Wydawnictwo: Samo Sedno
Rok wydania: 2011

Od jakiegoś czasu asertywność stała się bardzo modnym słowem. Ma zastosowanie w życiu zawodowym, gdy trzeba zawalczyć o swoje prawa, w życiu rodzinnym, gdy domagamy się szacunku od bliskich nam osób, a nawet w piaskownicy, gdy trzylatek wykrzykuje „to moje". Asertywność pozwala na pełne wyrażanie siebie, z zachowaniem prawa do szacunku wobec innych osób."Asertywność pozwala na spokojne i stanowcze wyznaczanie granic, wyrażanie swoich potrzeb i oczekiwań, odmawianie bez poczucia winy, tłumaczenia się i usprawiedliwiania. Daje prawo do niewiedzy i popełniania błędów".

/fragment książki/


Asertywność pozwala zatem jasno i uczciwie wyrażać swoje zdanie, mówić „tak" lub „nie", kiedy sami tego chcemy, nie czuć wstydu przyznając się do własnej niewiedzy i okazywać własne emocje. Będąc asertywnym nie musimy udawać kogoś innego, bo asertywność, to wolność bycia sobą.

Dlaczego zatem, skoro bycie asertywnym ma tyle zalet, tak trudno jest nam przypisać sobie tę cechę. Dlaczego pokornie spuszczamy głowę, gdy szef zarzuca nam niekompetencję? Dlaczego nie umiemy powiedzieć „nie", kiedy koleżanka po raz setny prosi nas o pożyczkę? Dlaczego najbliższej osobie nie potrafimy powiedzieć, co naprawdę czujemy?  

Może dlatego, że nikt nigdy nie nauczył nas jak być asertywnym. A destrukcyjne wzorce wpajane nam przez otoczenie od najmłodszych lat sprawiły, że schowaliśmy głęboko w sobie naturalną umiejętność asertywnego reagowania zastępując ją agresją lub wycofaniem.

Asertywności można się jednak nauczyć. I chociaż nie jest to proces łatwy i nie staniemy się asertywni z dnia na dzień, a nawet kiedy już posiądziemy tę umiejętność nie wystrzeżemy się popełniania błędów, to warto zacząć  już dziś. Aby nauka była przyjemna, a zarazem skuteczna warto poszukać nauczyciela, który wskaże nam drogę.
Takim doskonałym, osobistym trenerem asertywności może być Pani Agnieszka Wróbel, a platformą nauczania jej książka „ASERTYWNOŚĆ NA CO DZIEŃ - czyli jak żyć w zgodzie ze sobą i innymi".

Książka ta jest poradnikiem przeznaczonym do indywidualnej pracy. Składa się z trzech części, które stanowią kompendium wiedzy na temat asertywności. W części pierwszej autorka analizuje przyczyny braku asertywności. Opierając się na doświadczeniu zdobytym podczas wieloletniej pracy, wskazuje obszary takie jak: potrzeby i emocje, które zaniedbane sprawiają, że przyjmujemy niewłaściwy wzorzec zachowania. Część druga pokazuje, na czym asertywność się opiera i uczy, jak zaprosić ją do własnego życia. Razem z Agnieszką Wróblewską krok po kroku, dzięki licznym ćwiczeniom, możemy zbudować poczucie własnej wartości, wyznaczyć granice i nauczyć się wyrażać własne uczucia. Ostatnia - trzecia część, uczy jak zastosować zdobytą wiedzę w codziennym życiu. Pokazuje, jak dzięki asertywności możemy sobie pomóc w pracy i w domu. W książce znajdziemy również rozdział skierowany do rodziców mówiący, w jaki sposób asertywność wpływa na proces wychowania.
„ASERTYWNOŚĆ NA CO DZIEŃ - czyli jak żyć w zgodzie ze sobą i innymi", to doskonały poradnik dla każdego, kto pragnie zrozumieć na czym asertywne zachowanie polega i jak stosować je w swoim życiu. Przejrzysta treść, mnóstwo przykładów z codziennego życia oraz ćwiczenia dobrane do każdego zagadnienia sprawiają, że praca z tą książką jest ogromną przyjemnością odkrywania samego siebie.


Komentarze (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie ma jeszcze komentarzy