NIEŚMIAŁOŚĆ. Czym jest i jak ją pokonać

autor: Aneta Barta , źródło: Plasterek.pl

brak oceny

NieśmiałośćNIEŚMIAŁOŚĆ. Czym jest i jak ją pokonać


Autor: Borwin Bandelow
Wydawnictwo: Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne
Rok wydania: listopad 2011

        Wyobraźcie sobie sytuację, w której zostajecie poddani ocenie innych osób. Czujecie na sobie ich przenikliwy wzrok, a po wyrazie twarzy wnioskujecie, że ich opinia o Was nie jest pochlebna. Na szczęście w takich sytuacjach większość z nas znajduje się bardzo rzadko. Nie mogą jednak powiedzieć tego ludzie nieśmiali, dla których wrażenie, że znajdują się pod ostrzałem ludzkich, niepochlebnych spojrzeń, to codzienność.

      Nieśmiałość może przybierać różne formy. Od chwilowej niepewności w obliczu nieznanych osób, po paniczny strach przed jakąkolwiek konfrontacją z drugą osobą. Nieśmiałości w jej łagodnej formie prawdopodobnie doświadcza każdy z nas. Może onieśmielać nas nowa sytuacja, której musimy stawić czoło, osoba posiadająca autorytet, w której kompetencji leży ocena naszej osoby, czy umówiona pierwsza randka. Taką nieśmiałością, która w żaden sposób nie dezorganizuje naszego życia i którą z łatwością przezwyciężamy nie musimy się martwić.
       Problemem, który potrafi zmienić proste, codzienne czynności w koszmar staje się dopiero nieśmiałość patologiczna, zaliczana do kategorii fobii społecznych. Patologiczna nieśmiałość, co niejednego z Was może zdziwić, zajmuje wśród zaburzeń psychicznych trzecie miejsce pod względem częstotliwości występowania, po depresji i chorobie alkoholowej. Osobom z taką nieśmiałością nie wystarczy powiedzieć „weź się w garść" „spróbuj", czy „musisz się przełamać, jak już to zrobisz , to dalej będzie łatwiej". Dla nich tego typu porady są źródłem dodatkowych cierpień i kolejnym powodem aby zamknąć się we własnym świecie i nie sprawiać nikomu zawodu.
   

      Jednakże ludzie borykający się z patologiczną nieśmiałością nie są z góry skazani na izolację we własnych czterech ścianach i prowadzenie pustelniczego życia. Mogą powalczyć o siebie w czym pomocna może okazać się książka Borwina Bandelow NIEŚMIAŁOŚĆ. Czym jest i jak ją pokonać".

      Publikację tę można podzielić, jak gdyby na trzy części. Pierwsza wyjaśnia skąd nieśmiałość się bierze, dlaczego ludzie, którzy nie mają żadnego powodu do tego, by czuć się gorszymi w towarzystwie chowają się w najciemniejsze kąty i czy nieśmiałość to cecha wrodzona, czy może można na nią „zachorować". Część druga, to zachęta do autoterapii. Borwin Bandelow przekonuje, że skoro problem powstał, to trzeba się z nim zmierzyć, zachęca do podjęcia próby zapanowania nad nieśmiałością, zanim ona przejmie całkowitą kontrolę nad życiem. Autor rozprawia się z nieśmiałością w kontekście poszczególnych sfer naszego życia. I tak bierze pod lupę: związki miłosne, kontakty z przyjaciółmi, pracę, sport i inne formy spędzania wolnego czasu. Podaje konkretne działania i ćwiczenia, które zastosowane w codziennym życiu mogą w znaczący sposób poprawić komfort życia nieśmiałej osoby. Trzecia cześć jest z kolei przeglądem oferowanych terapii, które mogą okazać się wielce pomocne w walce z nieśmiałością. Kiedy osoba dotknięta nieśmiałością czuje, że nie zdoła sam stawić czoła tej patologii, Borwin Bendelow zachęca do poszukania pomocy specjalisty. Do wizyty u lekarza może zmobilizować odpowiedzenie sobie na pytania zawarte w książce, które uświadamiają, jak z dużą skalą problemu mamy do czynienia.
"NIEŚMIAŁOŚĆ. Czym jest i jak ją pokonać", to książka, która dla osób zmagających się z nieśmiałością może stać się cennym drogowskazem, w pokonywaniu wewnętrznych blokad i lęków. Publikacja ta może również stanowić cenne źródło wiedzy dla osób, które w swoim najbliższym otoczeniu mają kontakt z osobą nieśmiałą. Dzięki niej mogą lepiej zrozumieć jej obawy i zahamowania, a przez to pomóc w pokonaniu trudów codzienności.

 

Przeczytaj więcej o książce "NIEŚMIAŁOŚĆ. Czym jest i jak ją pokonać"


Komentarze (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie ma jeszcze komentarzy