Pomocy, jestem tatą!

autor: Aneta Barta , źródło: Plasterek.pl

brak oceny

Pomocy, jestem tatą!Pomocy, jestem tatą!

Czyli jak być dobrym ojcem i nie osiwieć zbyt szybko

 

Autor: Leszek K. Talko

Wydawnictwo: Nasza Księgarnia

Rok wydania: 2009


Ojcem zostać dość łatwo, natomiast o wile trudniej dojrzale i świadomie wychować swoją pociechę, tym bardziej, że dziecko wcale w tym swojemu tacie nie pomaga. Pomocna może się natomiast okazać książka Leszka Talko „Pomocy, jestem tatą!", w której autor dokonał analizy wszelkich zmian, jakie zachodzą w życiu żony i męża, kiedy na świecie pojawia się dziecko. W najdrobniejszych szczegółach opisał wszystko to czego nie spodziewają się szczęśliwi i dumni tatusiowie. Owszem, każdy mężczyzna ma jakieś tam wyobrażeni o nowej roli jaką przyjdzie mu pełnić i zdaje sobie sprawę, że wraz z pojawieniem się dziecka życie jego i żony ulegnie zmianie. Nie przypuszcza jednak, że zmiana ta będzie tak duża, a niekiedy bardzo bolesna.


„Dziecko to nie pewne obligacje, bez ryzyka, ale i bez wzlotów. Dziecko to ciągła gra na giełdzie, obfitująca w hossy i bessy, nieoczekiwane kryzysy i niewytłumaczalne zwyżki".


To książka nie tylko o dzieciach, ale o prozie życia, o kobiecie i mężczyźnie, którzy zostają rodzicami i o świecie ich dzieci, który tak bardzo różni się od ich własnego. Leszek Talko opisuje to , co zdarza się dość często w rodzinie, gdy pojawia się mały człowiek, a do czego nie zawsze chcemy się przyznać. Bo która kobieta chce widzieć siebie w roli domowej kwoki, która nie chce wypuścić pisklaków spod skrzydeł i który mężczyzna potrafi się przyznać, że ojcostwo czasami go przerasta. Zostając rodzicami nie jesteśmy w stanie wszystkiego przewidzieć i ubezpieczyć się na każdą niespodziewaną sytuację życiową. Dziecko rzadko kiedy okazuje się słodkim bobasem z reklamy posiłków Gerber, który uśmiech się na sam widok jedzenie, a i partner po nieprzespanej nocy jakoś przestaje przypominać ukochaną osobą sprzed ślubu.


Czy zatem warto? Tak , tak i jeszcze raz tak. Pomimo trudności, zmęczenia i nieporozumień Leszek Talko twierdzi, że zawsze wart. Nie ma wprawdzie jednej recepty na udane ojcostwo, nie ma jednej „instrukcji na obsługę dziecka, ale wydaje się, że odkrył receptę na udane relacje rodzinne.


„Chcesz mieć szczęśliwe dziecko? Musisz mieć szczęśliwe małżeństwo. Mieć szczęśliwą żonę i sam być szczęśliwy. Inaczej się po prostu się nie da".


„Pomocy, jestem tatą!", to szczera i dobrze napisana opowieść ojca dla ojców, chociaż i mama znajdzie w niej wiele dla siebie. To zbiór zabawnych historyjek wziętych prosto z życia, które bawią, ale dają też wiele do myślenie.


Komentarze (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie ma jeszcze komentarzy