Ślepa plamka

autor: Małgorzata Kulawik , źródło: Plasterek.pl

brak oceny

Pisałam już o tym, że to, co widzimy może być uwarunkowane tym, co nauczyliśmy się widzieć. Tym razem chciałabym napisać o tym, czego nie widzimy, choć realnie istnieje. Spójrz na dwie figury poniżej: serce i romb. Zakładam, że siedzisz na odległość ramienia od monitora, na którym figury są wyświetlone. Zasłoń teraz dłonią swoje prawe oko i wpatrując się w romb przysuwaj twarz do monitora. Po pewnym czasie serce zniknie.

 

 

 


 

 

                                                                         

 


 

 

 

 


Powtórz jeszcze raz eksperyment, tym razem zasłaniając lewe oko, wpatruj się w serce i przysuwaj twarz do monitora. Po chwili romb zniknie.

I co? Jest, ale go nie widać? Dlaczego nie widzisz czegoś, co realnie istnieje?

Przyczyną tego dziwnego zjawiska jest budowa oka. Gałka oczna składa się z trzech warstw: zewnętrznej twardówki, środkowej naczyniówki i wewnętrznej siatkówki. W przypadku "znikających obiektów" to siatkówka interesuje nas najbardziej. To ona skupia w sobie komórki receptorowe, które pobudzone przez światło wysyłają impulsy nerwowe poprzez nerw wzrokowy do mózgu (a dokładniej mówiąc do płatów potylicznych). Na całej siatkówce jest tylko jedno miejsce niewrażliwe na światło -to w którym nerw wzrokowy wychodzi z siatkówki - jest to tzw. ślepa plamka.

Gdy zbliżasz twarz do monitora przy zasłoniętym jednym oku, w pewnym momencie jedna z figur "znika", ponieważ "wchodzi" w tą część twojego pola widzenia, któremu odpowiada niewrażliwa na światło ślepa plamka. Jeśli w tym momencie odsłonisz drugie oko, figura się pojawi. Dlaczego? Ponieważ plamki ślepe w gałkach ocznych umieszczone są symetrycznie względem płaszczyzny symetrii ciała, luki w polu widzenia obu oczu nie pokrywają się. To, czego nie widzi jedno oko, widzi drugie, zatem pole widzenia jest pełne.

 


Artykuły o podobnej tematyce

  • Ściana w pewnej kawiarni

    Czy można zobaczyć coś czego nie ma? Albo zobaczyć coś innym niż jest?

    Zazwyczaj nasza percepcja działa według pewnych zasad, które ułatwiają nam postrzeganie rzeczywistości. Są jednak wyjątki, w których dostrzegamy coś co nie istnieje, lub widzimy to innym niż jest w rzeczywistości.

    więcej
  • Krata Heringa

    kartaKrata Heringa,

    czyli złap mnie jeśli potrafisz

    Za każdym razem, gdy spróbujesz złapać którąś z szarych plamek koncentrując wzrok w miejscu, gdzie jeszcze przed chwilą "była", ta znika. Dzieje się tak na skutek jednego z praw analizy sensorycznej.

    więcej

Komentarze (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie ma jeszcze komentarzy