Psychogratka

 • Wzmacnianie siebie

  wzmacnianieZawsze warto coś zrobić z własnym życiem. Pociąga nas model zmiany życia, ale często okazuje się, że zmieniamy życie, a nasze problemy pozostają. Wpadamy w pułapkę „bo tam gdzie nas nie ma jest lepiej". Nowe miejsce, nowa praca, nowy związek... . Wierzymy, że zewnętrzna zmiana uczyni nas szczęśliwszymi. Przewracamy swoje życie do górny nogami, pełni energii i nadziei na lepsze jutro, a po wszystkim okazuje się, że jest tak samo. Dzieje się tak, gdyż problemy nie są generowane z zewnątrz ale nosimy je w sobie. Sama zmiana nie jest receptą na lepsze. Receptą jest plan, że ta zmiana będzie w nas i wysiłek, który włożymy, by do tej zmiany się przygotować.

  Brak komentarzy | więcej
 • Odpowiedzialność za własne porażki

  porażkaCzłowiek ma taką skłonność, że kiedy przegrywa, tłumaczy przed otoczeniem, że to nie jego wina. Zrzuca odpowiedzialność za porażkę na czynniki zewnętrzne i tam szuka przyczyn swojego niepowadzenia. A najważniejsze jest nie to, żeby analizować świat, tylko żeby analizować samego siebie. Wzięcie odpowiedzialność za porażkę pomaga uniknąć przyszłych klęsk, ponieważ przywraca wiarę w to, że mamy jakiś wpływ na rzeczywistość. To jak się sprawy potoczą zależy jednak od mnie, a nie od jakiś ciemnych sił na które nie mam wpływu. Porażka to nauczyciel, który ma za zadanie nauczyć nas czegoś o nas samych i o świecie. Czegoś czego brakuje nam do pełni. Zastanów się, jak podchodzisz do swoich porażki, czy są dla ciebie lekcją czy też przegraną?

   

  Brak komentarzy | więcej
 • Góra

  góraNatura, jak kochanka, pociąga nas i wabi, zresztą wszyscy jesteśmy jej dziećmi i żywimy się jej darami. Niezależnie od cudów nowoczesnej techniki dopiero powrót na łono natury przywraca nam siły witalne. Choćby medycyna dokonała nieprawdopodobnych postępów, moc lecznicza przyrody w dalszym ciągu jest najlepszym lekarstwem. Twoja następna podróż zawiedzie cię w świat przyrody. Czyż nie jest to idealna sceneria, aby udać się na spotkanie naszego prawdziwego ja?

   

  Brak komentarzy | więcej
 • W muzeum

  muzeumOd czasu do czasu dobrze jest zrobić sobie krótką przerwę w naszym zabieganym życiu i rozkoszować się przyjemnościami, jakie płyną z obcowania ze sztuką. Niektórzy idą na koncert albo do teatru; inni postanawiają nauczyć się tańca lub gry na instrumencie, a jeszcze inni próbują swych sił w pracach ręcznych i rękodziełach. Oczywiście można się także wybrać do muzeum... Wyobraź sobie, że właśnie w tej chwili znajdujesz się w muzeum. Podziwiasz jakiś obraz i pragniesz zrozumieć jego znaczenie. Nagle ktoś nieznajomy podchodzi do Ciebie i coś mówi. Co powiedział?

   

  Brak komentarzy | więcej
 • Ziarna na pustyni

  pustyniaWyobraź sobie, że jesteś wybitnym naukowcem, który stosując rozmaite modyfikacje genetyczne, wyhodował nowy gatunek roślin mogących przetrwać i owocować nawet w najbardziej ekstremalnych warunkach. Tygodniami siedziałeś w laboratorium, przeprowadzając eksperymenty i teraz twoje wysiłki zaczynają przynosić owoce. Jako ostateczny dowód skuteczności tego odkrycia masz zasadzić sto ziarenek zmodyfikowanej rośliny na nieprzyjaznej pustyni. Jak sądzisz ile z nich wykiełkuje? Wymień liczbę od 0 do 100.

  Brak komentarzy | więcej
 • Zrób sobie coaching

  coachingW świecie zwierząt działanie bądź jego brak dyktuje instynkt. Człowiek oprócz pytania; Po co? dodaje; Co ja z tego będę miał? To co chcemy mieć staje się intencją. A świadomość mamy właśnie po to, aby decydować o naszych intencjach - chcę budować, czy chcę niszczyć? Chcę wychodzić na przeciw, czy chcę się odgradzać od innych?

  Jeżeli stoisz w miejscu i mylisz własną świadomość z postrzeganiem przez innych lub ogranicza Cię krytyka z zewnątrz, to poświęć sobie kilkanaście minut i odpowiedz na pytania coachingowe.

   

  Brak komentarzy | więcej
 • Kolorowy ptak

  błękitna papugaPewnego dnia błękitny ptak wpada do Twojego pokoju przez okno, a Ty go chwytasz. Ptak jest nie tylko egzotyczny, ale także bezbronny i wzruszający, dlatego postanawiasz przygotować dla niego klatkę, aby się oswoił w nowym otoczeniu. Jednak, ku twemu zdumieniu, następnego dnia błękitny ptak zmienia upierzenie na żółte! Kolejnej nocy znowu zmienia kolor i rano jest czerwony. Czwartego dnia staje się czarny. Jakiego koloru będzie ptak piątego dnia?

  Brak komentarzy | więcej
 • Trzy perspektywy

  trzy perspektywyTo ćwiczenie pozwala spojrzeć na siebie z różnych perspektyw i uzyskać wgląd w to, czego pragniemy i kim chcemy się stać. Najpierw oczywiście musisz określić jaką przyszłość dla siebie rozważasz (np. zmianę pracy, miejsca zamieszkania, relacji, w której się znajdujesz...).
  Rozłóż na podłodze trzy kartki papieru, mogą być w różnych kolorach. Każda z nich oznacza inną pozycję, którą kolejno będziesz przyjmować.

  Brak komentarzy | więcej
 • Kopciuszek

  kopciuszekHistoria biednej dziewczynki, zwanej Kopciuszkiem, która spotkała księcia i została księżniczką, to klasyczny temat baśni dziecięcych. Jaka jest Twoja ulubiona scena z tej bajki?

  Brak komentarzy | więcej
 • Życie jak teatr

  teatrDramaty, komedie, sztuki awangardowe... Teatr, w gruncie rzeczy jest ni mniej ni więcej tylko krótkim przedstawieniem życia, po to, abyśmy się nad nim zastanowili. Pojawianie się i znikanie bohaterów, zwroty akcji, słowa, które słyszymy i odgrywane role... można powiedzieć, że codziennie żyjemy na scenie. Każdy statysta Twojego przedstawienia przeżywa swój własny sukces gwiazdorski. I właśnie to jest powodem tego, że nigdy nie mamy dość i niecierpliwie czekamy na kolejną odsłonę. Wyobraź zatem sobie, że kurtyna idzie w górę, widownia czeka, a Ty jesteś sam na scenie w blasku jupiterów.

  Brak komentarzy | więcej
 • Pranie - wiosenny stres

  PranieNa odczuwanie wiosennego przesilenia, a co za tym idzie osłabienia organizmu, ogromny wpływ ma stres i życie w ciągłym pośpiechu. Nasze przekonanie, że zawsze musimy mieć wszystko pod kontrolą jest jednym z czynników stresogennych. Żywimy przekonanie, że każdy nasz kolejny krok powinien być zaplanowany i ściśle określony. W naszym życiu zaczyna brakować miejsca na spontaniczność i zatracamy umiejętność dostosowywania się do zmieniających się okoliczności. Elastyczność i zdolność reagowania na zmieniającą się sytuację, to w dzisiejszym świecie bardzo pożądane cechy. Rozwiąż test, który pomoże Ci ocenić Twoją odporność na codzienny stres będący rezultatem nieprzewidzianych okoliczności.

  Brak komentarzy | więcej
 • Czy doświadczyłeś chemii feromonów?

  FeromonyFeromony działają na naszą podświadomość, przekazując nam podstawowe informacje o ludziach w naszym otoczeniu. Dopełniają one obraz naszego życia. Wypełniają puste przestrzenie i pomagają nam w wielu sytuacjach. Warto zatem wykorzystać tę chemiczną komunikacje i czerpać z jej zasobów. Poznanie „chemicznego język" konwersacji pozwala wykorzystać szósty zmysł, który w wielu przypadkach może być dla nas prawdziwym darem, pomagającym w zawiłej sztuce komunikacji.

  Brak komentarzy | więcej
 • Dlaczego warto się przytulać?

  przytulanieDotyk i przytulanie może redukować lęki egzystencjalne u osób z niskim poczuciem własnej wartości, do takich wniosków doszli naukowcy z Uniwersytetu VU w Amsterdamie. Każdy z nas od czasu do czasu przeżywa okresy, kiedy zastanawia się nad sensem swojego życia. Niektórych takie myśli wpędzają w silne stany depresyjne. Okazuje się, że zwykły dotyk, nawet obcej osoby, może spowodować, że tego typu odczucia zostaną zredukowane. Przytulenie, oprócz tego, że po prostu jest przyjemne, może mieć także terapeutyczne działanie.

  Brak komentarzy | więcej
 • Bańki mydlane

  BańkiKtóż z nas z nostalgią nie wspomina pełnych szczęścia wakacji z dzieciństwa? To były dni, kiedy najważniejsza była beztroska zabawa, wyprawa na plażę lub oczekiwanie na chwilę, kiedy kupią nam lody... To były piękne dni! Każdy dzień wypełniony radosną zabawą!

  Wyobraź sobie letni dzień z czasów dzieciństwa. Puszczasz na podwórku bańki mydlane. Które zdanie najlepiej opisuje wyobrażoną przez Ciebie scenę?

   

  Brak komentarzy | więcej
 • Test kształtów

  figuryTen pozornie prosty, zabawowy test pozwala na charakterystykę i opisanie typowych zachowań w pracy. Jaki kształt wybierasz - koło, trójkąt, prostokąt czy linię falistą?

   

  Brak komentarzy | więcej
 • Test czterech kolorów

  koloryTest czterech kolorów należy do najbardziej znanych i popularnych testów na świecie. Badania związane z testem kolorów mają praktyczne zastosowanie w rekrutacji, rozwoju pracowników, a także przy określaniu profili i predyspozycji zawodowych, planowaniu karier i ścieżek edukacyjnych. Test kolorów opiera się na założeniu, że istnieją cztery podstawowe temperamenty przypisane do czterech kolorów. Test polega na wyborze jednej, ulubionej barwy. Każda z nich odpowiada za inny styl zachowań i reakcji.

  Wybierz jeden ze swoich ulubionych kolorów i sprawdź, co ten wybór mówi o Tobie.

  Brak komentarzy | więcej
 • Recepta na udany związek Premium

  związekWszystkie dobre związki dążą do kompromisu. W szczęśliwej i udanej relacji ludzie dzielą ze sobą życie; nie próbując kierować życiem partnera. Przepisów na udany związek jest zapewne tyle, ile szczęśliwych par, każda ma własną receptę wypracowaną na swoim przykładzie. Istnieje jednak kilka zasad ogólnych, wytycznych, które pomagają zbudować szczęśliwą relację. Nie są to rzeczy odkrywcze ani zupełnie nowe, to prawdy, które każdy z nas zna, ale często o nich zapomina lub po prostu pamiętać nie chce. Dzieje się tak, gdyż bardzo często zapominamy, że związek to nie pole bitwy, ale strefa pokojowej współpracy. Poznaj osiem dobrych rad dla osób pragnących stworzyć udany związek, autorstwa Arnolda Lazarusa, przemyśl je, zastosuj w swoim życiu i ciesz się relacją, która spełnia Twoje - jak i partnera - oczekiwania.

  Brak komentarzy | więcej
 • Jak ujawniać siebie w komunikacji? Premium

  komunikacjaNaukę „komunikacji ujawniającej siebie" można rozpocząć w każdej chwili. Nie musimy od razu wprowadzać w nasze życie wszystkich jej elementów. Możemy wybrać kilka i stopniowo, krok po kroku stosować je w naszej komunikacji. Taka komunikacja pozwala porozumiewać się w bardziej refleksyjny, odkrywający siebie sposób, a tym samym powstrzymuje napięcie interpersonalne przez eliminowanie tego, co podsyca konflikt. Istnieje wówczas szansa, że wzajemna wrogość i brak zrozumienia ustaną na wystarczająco długą chwilę, by zrozumieć, co tak naprawdę się dzieje.

  Brak komentarzy | więcej
 • Zamknięte serce Premium

  serceJak podkreśla Alexander Lowen, amerykański psychiatra i psychoterapeuta - miłość zawsze kojarzymy z sercem. Otworzyć na kogoś swoje serce, to znaczy wyrazić swoją miłość, natomiast zamknąć serce, oznacza odciąć się od naturalnej i spontanicznej ekspresji miłości, od odczuwania jej w sobie, swoim sercu i całym ciele. Bardzo często z lęku przed emocjonalnym bólem wolimy mieć zamknięte serce i chociaż chroni nas to przed zranieniem, to równocześnie odcina od doświadczania miłości i radości oraz zaangażowania się w relacje i z innymi ludźmi. Paradoksem jest to, że całym sercem pragniemy miłości, a jednocześnie tak bardzo się jej boimy. Boimy się zdjąć pancerz, którym okryliśmy własne serce i otworzyć je na innych ludzi.

  Brak komentarzy | więcej
 • Wyjść z pułapki roli Premium

  rolaChociaż własne dzieciństwo mamy już za sobą, to niekiedy nie umiemy zdjąć kostiumu, jaki nałożyli nam rodzice. Najczęściej nieświadomie odgrywamy więc narzucone nam role, które choć nie zawsze komfortowe, to dają nam poczucie bezpieczeństwa wynikające z tego co znane i stabilne. Aby wyswobodzić się z narzuconych nam ról musimy być do tego rzeczywiście gotowi. Do procesu zmiany postaw powinna być gotowa także reszta rodziny. Proces porzucania roli dla wszystkich członków rodziny jest rudny. Burzy ustalony porządek, łamie wytyczone granice i zmusza do przeorganizowania rodzinnych relacji. Zawsze jednak, kiedy nasz dziecięcy kostium staje się dla nas przyciasny, warto go zdjąć, choćby po to , aby móc samemu wybrać taki w jakim będziemy czuć się najlepiej.

  Brak komentarzy | więcej
 • Jak reagujesz na zmiany? Premium

  changeŻycie jest pełne zmian. Nowa praca, zmiana miejsca zamieszkania, nowy związek, powiększenie rodziny.... Na stałość w naszym życiu nie mamy co liczyć. To jak na zmiany reagujemy zależy od naszej zdolności adaptacyjnej.

  Zapraszam wszystkich do rozwiązania testu, który z przymrużeniem oka, odpowie  na pytanie: Jak reagujesz na zmiany?

  Brak komentarzy | więcej
 • Czy umiesz zadbać o własne prawo do bycia sobą? Premium

  być sobąOceniamy ludzi przez pryzmat tego jacy sami jesteśmy. Dlatego tak ważne jest abyśmy umieli o siebie zadbać, a czasami i zawalczyć. Swoją indywidualność pozwalają nam zachować asertywne zachowania. Dzięki nim jesteśmy naturalni, wyrażamy swoje uczucia i potrzeby, możemy się rozwijać umiemy ochronić swoją wrażliwość, poglądy i interesy. Kierując się asertywnością, dążymy do tworzenia z ludźmi relacji opartych na wzajemnym szacunku i partnerskiej komunikacji. Warto zatem sprawdzić, jak w różnych sytuacjach radzimy sobie z wyrażaniem siebie i dbaniem o własne prawa. Rozwiąż poniższy test i dowiedz się, czy potrafisz skorzystać ze swojego prawa do bycia sobą.

  Brak komentarzy | więcej
 • Czy czas jest Twoim sprzymierzeńcem? Premium

  zarządzanie czasemMarzysz, by doba miała co najmniej 26 godzin? A może każdego dnia umiesz wygospodarować godzinę tylko dla siebie? Jedni z nas ciągle za czasem gonią, inni żyją z nim za pan brat, a są i tacy, dla których czas wydaje się nie mieć żadnego znaczenia. Rozwiąż test i przekonaj się, do której grupy należysz. Czy potrafisz się dobrze zorganizować, czy zazwyczaj wszystko robisz na „styk", a może czas przecieka Ci przez palce nie wiadomo kiedy?

  Brak komentarzy | więcej
 • Ile jest w Tobie nadziei na spełnienie marzeń? Premium

  nadziejaMówi się, że nadzieja jest matką głupich, ale czymże bez niej byłaby nasza codzienna wiara w spełnione marzenia? W psychologii nadzieja nie oznacza ułudy, czy naiwnej wiary w cuda. To raczej siła napędowa, cały arsenał umiejętności, który pomaga nam wcielać swoje marzenia w życie. Nadzieja nadaje sens codziennej pracy, wytrwałości, pozwala uczyć się na błędach i z optymizmem patrzeć w przyszłość. Jedni mają nadziei aż po same brzegi, inni muszą się jej dopiero nauczyć. Sprawdź zatem jaki jest poziom Twojej nadziei, rozwiązując poniższy test.

  Brak komentarzy | więcej
 • Co Twoje wybory mówią o Tobie? Premium

  wybórCodziennie dokonujemy setki wyborów, od tych błahych dotyczących tego co zjemy na obiad, po te, decydujące o jakości naszego życia. Wykorzystujemy różne sposoby, aby dokonany wybór okazał się jak najbardziej trafny: zawierzamy losowi, zdajemy się na przyjaciół, kalkulujemy, podpytujemy ekspertów, słuchamy swojego wewnętrznego głosu. To jakich dokonujemy wyborów w dużej mierze zależy od tego jacy jesteśmy, możecie to sprawdzić rozwiązując przygotowany test.

  Brak komentarzy | więcej
 • Jak dajesz, a jak przyjmujesz prezenty?

  prezentDla niektórych kupowanie prezentów to ogromna frajda, dla innych - prawdziwa katorga. Jedni w ciągu paru chwil potrafią zgromadzić podarunki dla całkiem sporej rodziny, a innym kupienie jednej rzeczy nastręcza ogromną trudność. Ale prezenty, to nie tylko przedmioty zapakowane w ozdobny papier. To przede wszystkim nasze uczucia, marzenia i nieuświadomione potrzeby. Zastanów się w jaki sposób dajesz prezenty i w jaki sposób je przyjmujesz. Następnie sprawdź, co mówi o Tobie sposób uczestnictwa w obdarowywaniu.

   

  Brak komentarzy | więcej
 • Czy masz odwagę być sobą? Premium

  być sobąDawniej odwaga była kojarzona z postawą wojownika - walecznego człowieka, który umie stanąć w obronie siebie i bliskich. Współcześnie nie musimy chwytać za broń, by okazać odwagę, dziś bowiem polem walki człowieka jest codzienne życie, a wyzwaniem - bycie sobą. Odwaga bycia sobą, to umiejętność przebywania wśród ludzi w taki sposób, w jaki chcemy. Zatem bardzo często jest to odwaga obrony swoich racji, wyboru własnej drogi, życia na swój sposób i na własny rachunek.
  Poniżej znajduje się 21 stwierdzeń opisujących różne zachowania. Przeczyta je uważnie i wybierz jedną odpowiedź, najlepiej opisującą Twoje reakcje. Pamiętaj, że nie ma odpowiedzi dobrych lub złych, są tylko takie, które najlepiej oddają Twój sposób bycia.

  Brak komentarzy | więcej
 • Olśnienie poprzedzone wglądem

  ArchimedesPewien grecki władca zlecił złotnikowi wykonanie pięknej korony ze szczerego złota. Jednak po otrzymaniu swojego zamówienia, zaczął on podejrzewać, że złotnik spróbował go oszukać i zamiast wykonać koronę ze szczerego złota, dodał srebra, a pozostałą część cennego kruszcu zachował dla siebie. Poprosił więc o pomoc znanego greckiego filozofa Archimedesa. Zadaniem filozofa było sprawdzenie czy korona wykonana jest rzeczywiście ze szczerego złota, ale miał to uczynić w taki sposób, by jej przy okazji nie zniszczyć.

 • Kto poniósł największą ofiarę?

  testAutorstwo tego testu przypisuje się świętemu Marcinowi z Tours, który podobno za jego pomocą chciał sprawdzić swoich braci. Przeczytaj zatem uważnie opowiadanie, a następnie przejdź do interpretacji testu. Miłej i inspirującej zabawy :)

   

  Brak komentarzy | więcej
 • Siła Twojej fascynacji

  fascynacjaFascynacja zwłaszcza drugim człowiekiem, to bardzo intensywne i tajemnicze uczucie. Balansuje na granicy podziwu, zauroczenia i uzależnienia. Potrafi nami całkowicie zawładnąć, ograniczając nasz świat tylko i wyłącznie do danej osoby. Fascynacja może rozwijać, sprawia, że odkrywamy siebie na nowo, dodaje nam skrzydeł, zmienia. Ale bywa i tak, że fascynacja nas spala, odbiera wolę, radość, staje się obsesją, która nie pozwala myśleć o niczym innym. Sprawdź zatem, jaka jest Twoja siła fascynacji i jak wpływa na Twoje życie.

  Brak komentarzy | więcej
 • Jak rozbudzić w sobie fascynację?

  Jak rozbudzić fascynacjęJesteś znużony, zniechęcony i od dłuższego czasu nie byłeś niczym ani nikim zafascynowany? Praca pełna stresu, partner się czepia, w pracy relacje pełne napięcia, a ostatni urlop tak dawno, że już nie pamiętasz gdzie. Więc niby co miałoby Cię zauroczyć lub oczarować?  Jeżeli powyższy opis pasuje do Twojej osoby dokończ zdanie: Ostatni raz uległem prawdziwej fascynacji, gdy............ ...a następnie zrób 10 kroków, by na nowo zaprosić fascynację do swojego życia.

   

  Brak komentarzy | więcej
 • Skala depresji według Becka

  depresjaSzaruga za oknem, pierwsze nocne przymrozki i coraz krótsze dni uświadamiają nam, że pora przygotować się na jesień.  Jednakże nadchodzący okres, to czas nie tylko niskich temperatur i braku słońca, ale również spadku naszego nastroju. To okres, kiedy daje o sobie znać depresja, zarówno ta sezonowa,  jak i kliniczna.  Aby stawić jej czoło warto się przygotować poprzez zrozumienie, czym tak naprawdę jest depresja i jak ją u siebie w porę rozpoznać. Pierwszym krokiem, by ocenić czy to depresja, czy tylko gorsze samopoczucie, może być rozwiązanie testu Becka, w domu, na własną rękę.

  Brak komentarzy | więcej
 • Jakie nosisz buty? Premium

  butyButy sugerują działanie. Jeżeli nigdzie nie idziesz, nie potrzebujesz butów. Buty, podobnie jak działanie, mają doprowadzić do celu. Każdy z nas ma inny styl działania nie zawsze jednak zdajemy sobie sprawę, jaki on jest. A wiedza ta jest bardzo przydatna. Umiejętność oceniania stylu własnego działania nie tylko czyni je bardziej efektywnym, ale także pozwala lawirować pomiędzy różnymi stylami. Zapraszam Was na małą przymiarkę butów. Wybierzcie te, które najbardziej do Was pasują lub, w których czulibyście się najlepiej, a następnie sprawdźcie, co wybrane buty mówią o Waszym działaniu.

  Brak komentarzy | więcej
 • Jak dbać o własne granice?

  graniceTroska o wewnętrzne terytorium i dbanie o własne potrzeby przełoży się nie tylko na Twoje zadowolenie, ale także odbije korzystnie na całym otoczeniu. Jeśli Ty będziesz zadowolony, spokojny i spełniony, to i Twoje otoczenie na tym skorzysta. Dlatego warto zacząć od zatroszczenia się o siebie. Ciągłe podporządkowywanie się innym wbrew Twoim chęciom naraża Cię na frustrację i dyskomfort. Wówczas nie ma dobrego rozwiązania ponieważ, jeżeli Ty nie czujesz się dobrze, to Twoje otoczenie też to odczuwa. Dlatego swoją przygodę z obroną własnych granic zacznij od ćwiczeń wprowadzających do nauki odmawiania.

  Brak komentarzy | więcej
 • Naucz się kontrolować własne emocje

  emocjeCodziennie doświadczamy lub jesteśmy świadkami zdarzeń, które wywołują w nas nieprzyjemne i przykre emocje. Utrata pracy, kłótnia z bliskimi, choroba, korek na drodze, gdy spieszymy się na ważne spotkanie i już jesteśmy spóźnieni wywołują w nas złość, gniew, rozpacz, czy poczucie winy. Przeżywanie negatywnych emocji jest zjawiskiem nieuniknionym i całkowicie naturalnym dlatego warto wiedzieć, jak sobie z nimi radzić. Jednym ze sposobów jest strategia czerech kroków.

  Brak komentarzy | więcej
 • Twoja wartość podstawowa

  kryształWyobraź sobie swoją wartość podstawową jako kryształ. Każda jego ścianka przedstawia jakąś cechę lub atrybut, które posiada każdy człowiek, ale które u poszczególnych osób są w różnych stadiach rozwoju

  Brak komentarzy | więcej
 • Samodzielność czy zawierzenie?

  zaufanie do życiaKażdy człowiek czuje nieustającą potrzebę określania, w jakim zakresie zarządza swoim losem, a na ile jest on zdeterminowany, chociażby przez to, że w danym momencie czasu i przestrzeni nie wiemy, jakiego dokonać wyboru, by był on słuszny i dla nas dobry. Konieczność kontrolowania własnej rzeczywistości wyznacza nasze zaufanie do życia, czyli postawę, w której z jednej strony ufamy, że wszystko co się nam przydarza służy naszemu dobru, a z drugiej przekonanie, że możemy samodzielnie kształtować nasze życie. Nasze zaufanie do życia można wyrazić na skali, gdzie: zaufanie = 0, czyli musisz mieć wszystko pod kontrolą lub zaufanie = 10 poddajesz się biegowi życia. Od tego, w którym miejscu umiejscowisz siebie na skali zależy, jak będziesz interpretował wszystko to, co się w Twoim życiu wydarza. 

 • Prywatna ścieżka zdrowia

  ścieżka zdrowiaZadbaj o swój komfort i o to, żeby nikt Ci nie przeszkadzał. Wyłącz telefon. Wybierz wygodną pozycję ciała i wróć pamięcią do czasów, kiedy zdrowie było dla Ciebie czymś tak oczywistym, że nie zwracałeś na nie uwagi. Po prostu było. Niekwestionowane i zawsze obecne. Na przykład do czasów, kiedy wyjazd w góry wiązał się bardziej z kwestią skąd wziąć na to pieniądze, niż z pytaniem: Czy nie siądzie mi kolano?

  Wybierz z pamięci jedno doświadczenie, sytuację, czy wyjazd, które jest Ci teraz najłatwiej przywołać i w którym zdrowie było dla Ciebie w pełni obecne.

  Brak komentarzy | więcej
 • Jakim jesteś towarzyszem?

  towarzyszTowarzyskość i ugodowość, to dwie cechy, które opisują nasz stosunek do drugiego człowieka. Obie są równie ważne, choć każda z nich decyduje o innym rodzaju kontaktów. Aby nasze stosunki z innymi ludźmi dawały nam przyjemność i przynosiły jak najlepsze owoce, ważne jest, by zarówno towarzyskość, jak i ugodowość stanowiły ze sobą zgrany tandem. Poniżej znajdziesz cztery listy zachowań, które pomogą Ci dokonać autorefleksji nad własnym poziomem ugodowości i ekstrawersji.

  Brak komentarzy | więcej
 • Czy starasz się być tym, kim mógłbyś być?

  realizacja siebieZanim zaczniesz zmieniać świat, zobacz, czy chcesz zmienić siebie. Sprawdź, czy masz wolę i chęć kształtowania własnego charakteru i drogi życiowej. Poniżej znajdziesz dwa ćwiczenia, które pomogą Ci odpowiedzieć sobie na pytanie: czy starasz się być tym, kim mógłbyś być?

  Brak komentarzy | więcej
 • Twoje sfery życia

  mozaika życiaNa Twoje życie składa się kilka sfer, które wzajemnie na siebie zachodzą i się uzupełniają. Są jak puzzle tej samej układanki, brak chociażby najmniejszego elementu nie pozwoli ułożyć całego obrazka. Pracę nad sferami własnego życia warto rozpocząć od zastanowienia się, na które z nich kierujesz najwięcej swojej życiowej energii, a które pozostawiasz zaniedbane.

  Brak komentarzy | więcej
 • Co Cię motywuje do działania? Premium

  motywacja

  Zanim zaczniesz jakąkolwiek pracę nad sobą, warto najpierw ustalić mobilizujące czynniki, które skłaniają Cię do działania. Warto się zastanowić, czy masz w sobie wolę i chęć do kształtowania własnej drogi życia. Rozwiązanie poniższego testu pomoże Ci określić własny profil motywacyjny.

 • Twój typ osobowości Premium

  osobowośćPomimo tego, iż każdy z nas jest niepowtarzalną indywidualnością posiadamy pewne cechy wspólne, które można wyodrębnić i pogrupować. Cechy te określają nasz sposób patrzenia na świat, to co jest dla nas ważne, co motywuje do działania, co decyduje o naszych wyborach i sympatiach. Istnieje wiele różnych kategorii osobowości. Niektóre z nich mają mocne podwaliny naukowe, inne służą lepszemu poznaniu siebie, a są i takie, które jedynie wskazują obszar, nad którym warto popracować. Dziś proponuję Wam zabawę, dzięki której odkryjecie, do którego z czterech typów osobowości należycie: badacza, budowniczego, dyrektora, czy negocjatora.

 • Źródła poczucia kontroli Premium

  kontrolaLudzie silni psychicznie mają wewnętrzne poczucie kontroli. Wierzą, że kontrolują swoje życie. Natomiast ludzie z zewnętrznym poczuciem kontroli są przekonani o tym, że nie można zapanować nad własnym losem. Możesz sprawdzić, czy masz wewnętrzne, czy też zewnętrzne poczucie kontroli, wypełniając kwestionariusz stworzony przez Nowickiego i Stricklanda. Przy każdym pytaniu zaznacz TAK lub NIE, a następnie porównaj odpowiedzi z kluczem. Suma wszystkich odpowiedzi zgodnych z kluczem, to Twój wynik.

 • Czy umiesz zachować się asertywnie?

  asertywnośćOdpowiedz na poniższe pytania, wstawiając krzyżyk w odpowiednim okienku. Zielone pola pokazują obszar Twojej trudności w asertywnym zachowaniu. Jeżeli uzyskałeś więcej odpowiedzi w zielonych okienkach oznacza to, że warto popracować nad swoją asertywnością.

 • Czy jesteś kreatywny?

  kratywnoscW dzisiejszym świecie panuje dość powszechne przekonanie, że niekwestionowanym przymiotem, który może zapewnić sukces w życiu jest kreatywność. Nie bez powodu w większości CV, jako dodatkową umiejętność, ludzie wpisują właśnie kreatywność. Tymczasem różne cechy człowieka są ze sobą powiązane i z reguły pojawiają się niejako w komplecie. Te same zestawy cech mogą prowadzić do sukcesu w jednej dziedzinie, w innej zaś być źródłem ciągłych problemów. Poniżej znajdują się dwie listy zachowań, które pomogą Ci zastanowić się nad tym w jakim stopniu jesteś otwarty na nowe doświadczenia.

   

  Brak komentarzy | więcej
 • Wielorybia rodzina

  wielorybWyobraź sobie, że wygrałeś wspaniałą wycieczkę oceaniczną. Stoisz właśnie na pokładzie statku rozkoszując się morską bryzą i ciepłymi promieniami słońca. Nagle kapitan statku oznajmia, że wpływacie na rewir łowiecki wielorybów i jest to wspaniała okazja, by przyjrzeć się tym ogromnym zwierzętom. Wychylasz się za burtę i zaczynasz wypatrywać ciemniejszych kształtów pod powierzchnią wody. Nagle dostrzegasz wielorybią rodzinę, która coraz bliżej podpływa do statku. Które z poniższych zdań najlepiej opisuje to co widzisz:

   

   

  Brak komentarzy | więcej
 • Czy jesteś elastyczny?

  kameleonPsycholodzy często interesują się wymiarem ludzkich zachowań określanych mianem „sztywność/elastyczność". Sztywność postaw jest typowa dla ludzi, którzy dbają o szczegóły i nie widzą świata poza zasadami i przepisami. Z kolei osoby zachowujące się w sposób bardziej elastyczny nie zaprzątają sobie głowy drobiazgami, a zasady traktują wyłączenie, jako niezobowiązujące wskazówki. Oczywiście ludzie znajdujący się na wspomnianych skrajnych biegunach rzadko się rozumieją i nie potrafią ze sobą współdziałać. Rozwiązując poniższy test sprawdzisz, jaki stopień sztywności bądź elastyczności Cię charakteryzuje, a dzięki tej wiedzy będziesz mógł popracować nad tymi elementami, które warto zmienić.

   

  Brak komentarzy | więcej
 • Czy czujesz się szczęśliwy

  szczęścieCzy witasz każdy dzień uśmiechem? A może Twoje życie jest szare i pozbawione radości? Chociaż szczęście jest jednym z najważniejszych czynników decydujących o zdrowiu umysłowym człowieka, trudno ustalić, co stanowi jego źródło. Wymienia się wiele różnorodnych czynników, takich jak zarobki, związki łączące członków rodziny, poczucie zadowolenia z pracy itd., które wywierają wpływ na nasze szczęście. Rzadko dostarczają one jednak pełnego obrazu. Niektóre osoby mają radosne usposobienie bez względu na okoliczności, w których się znajdują, inni zamartwiają się nawet wtedy, gdy żyją w luksusie. Sprawdź, czy należysz do grona osób z pierwszej grupy, rozwiązując poniższy test.  

  Brak komentarzy | więcej
 • Czy jesteś pogodny? Premium

  pogoda duchaCzy należysz do osób, które z uśmiechem witają każdy dzień? Czy umiesz dostrzec jaśniejszą stronę życia? Urodzeni optymiści przechodzą przez życie, znajdując pozytywne aspekty nawet w przykrych sprawach. Rzadko kiedy problemy są dla nich powodem zmartwień raczej traktują je jako lekcję, która pozwala żyć lepiej. Zrób test i przekonaj się, czy możesz zaliczyć się do grona osób cieszących się pogodą ducha.

   

  Brak komentarzy | więcej
 • CZY POTRAFISZ ŁATWO WYBACZAĆ?

  wybaczaćNajbardziej pogodni i szczęśliwi są ludzie, którzy potrafią szybko przechodzić do porządku dziennego nad doznanymi przykrościami, gaffami i rozczarowaniami. Warto przyjrzeć się sobie i swoim skłonnościom w takich niefortunnych sytuacjach, zwłaszcza kiedy sprawcami przykrości, czy gaffy są inni, a ofiarami my. Co ważniejsze, jeżeli ktoś potrafi wybaczać innym, zwłaszcza drobne przewinienia, na ogół potrafi być również dość wyrozumiały wobec siebie samego. Łatwość wybaczania i "niski próg" mściwości podnoszą pogodę ducha, ułatwiają przyjaźń i zjednują ludzi. A ludzie pogodni mniej chorują, dłużej żyją i mają więcej szczęścia w życiu.

  Brak komentarzy | więcej
 • STRES W TWOIM ŻYCIU

  stres2Na ogół nie zastanawiamy się, jak codzienny stres wpływa na nasze życie i zdrowie. Wiemy, że jest wiemy, że nie da się go całkowicie wyeliminować, ale rzadko kiedy zastanawiamy się w jaki sposób odbija się on na naszym zdrowiu. A stres to taki podstępny drań. Czeka przyczajony latami, by pewnego pięknego dnia uderzyć, niespodziewanie i w najczulszy punk. A może warto go jednak przechytrzyć? Zrób test i sprawdź, czy swoim życiem rządzisz Ty, czy Twój stres.

   

  Brak komentarzy | więcej
 • JESTEM PIĘKNA, ALE...

  jestem piękan ale...Doskonałość urody jest utopią. Bo jeżeli nawet w młodości ją mamy, to z wiekiem na pewno zacznie przemijać. A jednak często ulegamy złudzeniu, że możliwe jest jej osiągnięcie "na zawsze". Jeżeli dotyczy np. znajomości języka obcego albo pięknie ukwieconego balkonu, to jeszcze pół biedy. Bo w tych sprawach można rzeczywiście doścignąć poziom bezkonkurencyjny.

  Brak komentarzy | więcej
 • Cztery wymiary kobiecości: Amazonka, Hetera, Pośredniczka, Matka

  wymiary kobiecościKiedy jednowymiarowa kobiecość już nam nie wystarcza, intuicyjnie chcemy zmiany. To drzemiące w nas cztery boginie wzywają nas do niej. Każda kobieta może mieć dostęp do czterech odmiennych energii kobiecości jednocześnie. Rozpoznanie ich jest ważnym krokiem samopoznania i wskazówką do rozwoju. Wykonanie testu pozwoli ci dowiedzieć się jaką kobietą jesteś i jaką potrzebujesz się stać.

 • LUSTERECZKO, POWIEDZ PRZECIE...

  lustereczko powiedzJak w tej bajce o zarozumiałej królowej, kobiety często szukają głównego potwierdzenia swej wartości... w lustrze. Dobrze jest się sobie podobać, jeszcze lepiej umieć dbać o swą urodę tak, by jej piękne cechy uwydatniać, a od defektów potrafić odwrócić uwagę. Lustro nie jest jednak wiarygodnym ani tym bardziej wszechstronnym źródłem samopotwierdzenia.

  Brak komentarzy | więcej
 • KWESTIONARIUSZ PROUSTA

  Marcel ProustPamiętacie szkolny szał „Pele-mele". Ileż inwencji trzeba było włożyć, aby z szarego, nijakiego zeszytu stworzyć mini arcydzieło z niezliczoną ilością pytań. Później należało wymóc na jak największej ilości osób wpisanie się do tego sekretnego dziennika, oczywiście wszystko w wielkim sekrecie i poufnie. Jednakże myliłby się ten, kto sądziłby, że była to jedynie nic nie znacząca dziecinada. Najlepszym tego dowodem niech będzie KWESTIONARIUSZ PROUSTA, który do złudzenia przypomina pytania z „Pele- mele". A nie jest to pierwszy lepszy kwestionariusz. Była to jedna z najbardziej popularnych zabaw goszczących na salonach XIX wiecznej Europy. Ponoć sam Marcel Proust odpowiedział na te pytania i to dwukrotnie(zapewne stąd jego nazwa) i bynajmniej efektem udzielenia odpowiedzi nie było napisanie „W poszukiwaniu straconego czas".

 • Czy czas jest Twoim sprzymierzeńcem? Premium

  zarządzanie czasemMarzysz, by doba miała co najmniej 26 godzin? A może każdego dnia umiesz wygospodarować godzinę tylko dla siebie? Jedni z nas ciągle za czasem gonią, inni żyją z nim za pan brat, a są i tacy, dla których czas wydaje się nie mieć żadnego znaczenia. Rozwiąż test i przekonaj się, do której grupy należysz. Czy potrafisz się dobrze zorganizować, czy zazwyczaj wszystko robisz na „styk", a może czas przecieka Ci przez palce nie wiadomo kiedy?

  Brak komentarzy | więcej
 • Jak widzisz siebie w lustrze?

  seeTo, jak widzimy siebie w lustrze, decyduje w dużej mierze o tym, jak oceniamy siebie oczami innej osoby. Inaczej mówiąc, im bardziej podoba nam się to, co widzimy w szklanym zwierciadle, tym bardziej jesteśmy skłonne przyznać, że inne osoby oceniają nas jako atrakcyjne. Wykonaj zatem test i sprawdź jak oceniasz samą siebie.  

   

   

   

  Brak komentarzy | więcej
 • Jakim jesteś typem A, B czy C ? Premium

  typeSprawdź jaka jesteś: przebojowa jak typ A, zrównoważona jak typ B, czy może wrażliwa jak typ C. Jakiś czas temu amerykańscy kardiolodzy zauważyli, że osoby, które przeszły zawał serca, mają podobny temperament, są dominujące, niecierpliwe i łatwo wpadają w gniew. Na tej podstawie stworzyli wzorzec osoby ze skłonnością do choroby serca i nazwali go typem A. Dało to początek badaniom nad związkiem pomiędzy osobowością człowieka, a jego skłonnością do zapadania na dane choroby. Później dołączyli się psycholodzy, którzy do typu A dodali dwa kolejne - B i C. Sprawdź do jakiego typu Ty należysz.

  Brak komentarzy | więcej
 • Jaka jest Twoja miłość? Premium

  love3Istnieje wiele rodzajów miłości. W zależności od autora, wyróżnia się od 2 do 18 typów miłości. Jednego z ciekawszych podziałów dokonał socjolog John Lee, który wyróżnił sześć typów miłości: Eros, Ludus, Storge, Mania, Agape i Pragma. Każda z tych sześciu typów miłości ma specyficzne, tylko sobie właściwe cechy. Dzięki Skali Postaw Wobec Miłości skonstruowanej przez Hendricków możemy zmierzyć, w jakim stopniu każdy z powyższych typów cechuje naszą miłość. Skala składa się z 42 stwierdzeń, z których każde 7 mierzy jeden typ miłości. Zapraszam do wypełnienia kwestionariusza.

  Brak komentarzy | więcej
 • Znajdź swoje słabe punkty

  cinderellaDobrze jest znać swoje słabe strony, dzięki temu możemy nad nimi pracować i stawać się lepsi. Jednak nie zawsze zdajemy sobie sprawę z tego, co jest najsłabszym punktem naszego charakteru.  Zapraszam zatem do rozwiązania testu, który z przymrużeniem oka pokaże Wam, nad czym musicie popracować.

  Kopciuszek w czterech odsłonach

  Zapewne znasz bajkę o dziewczynce zwanej Kopciuszkiem. To klasyczna historia, w której dobro i pracowitość zostaje wynagrodzona, a zło potępione. Kopciuszek to dziewczynka o dobrym sercu, rękach skorych do pracy i ślicznej buzi. Mieszka z macochą i jej dwiema, złośliwymi córkami, które wymyślają dla Kopciuszka coraz to nowe prace, wyśmiewając się z niej przy tym okrutnie.

  Brak komentarzy | więcej
 • Męskie typy - tylko dla kobiet Premium

  man1Męski świat nie należy do zbyt skomplikowanych. Dlatego przyporządkowanie mężczyzn do określonych typów nie jest trudnym zadaniem. A jeżeli dodamy do tego jeszcze fakt, że lubimy schematy, bo porządkują świat i dają poczucie bezpieczeństwa, to stworzenie „katalogu męskich typów", wydaje się wręcz konieczne.

  Przyjrzyj się więc swojemu mężczyźnie i sprawdź do jakiego typu należy. Może będziesz mieć szczęście i okaże się, że u Twego boku rozkwita ideał mężczyzny - heteropolita.

  Brak komentarzy | więcej
 • Walentynkowa zabawa dla dwojga

  cupidPrawdziwa miłość

  Zastanawiacie się czy Wasza miłość to ta najprawdziwsza, wyjątkowa i niepowtarzalna, która przetrwa wszelkie życiowe zawirowania i nie podda się mijającym dniom? Czym jest taka prawdziwa miłość - pożądaniem, ucieczką przed samotnością, przyjaźnią, partnerstwem, instynktem łączenia się w pary, a może wszystkim po trochu? Jednak nie najważniejsze jest to czym miłość jest, ale to jak Ty i Twój partner ją postrzegacie. To od Waszego przekonania zależy czy będzie to miłość jedyna i prawdziwa, czy tylko chwilowe zauroczenie.

   

   

   

  Brak komentarzy | więcej
 • Jesteś Dawcą czy Biorcą? Premium

  pozzylSprawdź, jaką rolę odgrywasz w swoim związku.

  W tabeli poniżej znajdziesz szereg stwierdzeń opisujących Dawcę bądź Biorcę. Wybierz to, które bardziej pasuje do Ciebie. Prawdopodobnie zdarzy się tak, że Twoje odpowiedzi znajdą się zarówno po stronie opisującej Dawcę, jak i Biorcę - to naturalnie, rzadko bywa  tak, aby jakaś osoba była skrajnym Dawcą lub skrajnym Biorcą. Kiedy wypełnisz już wszystkie rubryki, policz które z wybranych cech Dawcy czy Biorcy występują u Ciebie częściej. Pamiętaj, że wypełniasz ten kwestionariusz tylko dla siebie, więc bądź wobec siebie szczery/a i nie wybieraj określeń, które według Ciebie są bardziej pozytywne, bądź oznaczają cechę, którą chciałbyś/chciałabyś u siebie widzieć.

   

  Brak komentarzy | więcej
 • Żona i teściwa

  żona i teściwaNa pewno każdy z Was spotkał się już z tym obrazkiem. Jego pierwowzorem jest grafika, która w  1890 roku,  została użyta w angielskiej reklamie. Jest to podwójny obraz, na którym możemy dostrzec młodą dziewczynę odwróconą tyłem lub profil staruszki z wielgachnym nosem.

  Ale czy ktoś z Was wie dlaczego, gdy raz odkryjemy oba te wizerunki, to zaczynamy widzieć na zmianę raz jeden raz drugi?

   

 • Dziecięcy stres w oczach rodziców i dzieci

  test4Tym razem do wypełnienia testu zapraszam rodziców i dzieci (do lat 12 włącznie). Test pochodzi z książki „Stres dziecięcy" autorstwa Georgii Witkin i jest tym samym badaniem, które autorka wykorzystała w swojej pracy.

  Test składa się z dwóch części: „ankiety dla rodziców" i „test stresu dziecięcego". Pierwszy wypełniają rodzice (proszę to zrobić szczerze), drugi ich pociechy (Jeżeli Wasze dziecko jest zbyt małe, aby samodzielnie wypełnić kwestionariusz, należy przeczytać  mu pytania na głos i zanotować odpowiedzi. Byłoby dobrze, aby zrobiła to osoba trzecia,  a nie mama czy tata ).

   

   

  Brak komentarzy | więcej
 • Odkryj swój ukryty talent

  sky1Moc kolorów doceniają nawet psychologowie. Niebieski, to kolor który uspokaja, wycisza. Już samo wyobrażenie sobie czegoś błękitnego może spowolnić galopujący puls i wyrównać  przyspieszony oddech. Wyobraź sobie, że spoglądasz na niebieskie, czyste niebo. Jego błękitu nie zakłóca nawet najmniejszy obłoczek. Teraz przenieś wzrok trochę niżej i pomyśl - widok jakiego krajobrazu, połączonego z tym bezkresnym niebem byłby dla ciebie najbardziej relaksujący?

   

   

 • Czy potrafisz czerpać radość z urlopu?

  glassesCały rok marzysz o wakacjach, wolnym czasie, który możesz poświęcić na wszystko to, co sprawia Ci przyjemność. Ale czy potrafisz ten czas mądrze wykorzystać tak, aby dał Ci radość i wytchnienie? Czy raczej okres urlopu jest dla Ciebie męczarnią, podczas której nie wiesz co ze sobą zrobić, a nadmiar wolnego czasu po prostu cię przeraża?

  Sprawdź, rozwiązując nasz test!

 • Jak reagujesz na zmiany? Premium

  changeŻycie jest pełne zmian. Nowa praca, zmiana miejsca zamieszkania, nowy związek, powiększenie rodziny.... Na stałość w naszym życiu nie mamy co liczyć. To jak na zmiany reagujemy zależy od naszej zdolności adaptacyjnej.

  Zapraszam wszystkich do rozwiązania testu, który z przymrużeniem oka, odpowie  na pytanie:

  Jak reagujesz na zmiany?

  Brak komentarzy | więcej
 • Kolorowa papuga

  parotKażdy z nas inaczej reaguje na zmiany. Dla jednych jest to wyzwanie, inni w zmianie widzą szansę na coś lepszego. Dla niektórych każda nowość to stres wywołany niepewnością. Są i tacy, dla których zmiana ma tylko jedno, czarne oblicze. A jak TY reagujesz na nową sytuację?

  Zapraszam Was do rozwiązania testu.

   

   

 • Jaką jesteś kobietą? Premium

  womanDo rozwiązania testu zapraszamy wszystkie Panie. Dowiecie się z niego do jakiego typu kobiet należycie: statecznej domatorki, słodkiej dziewczynki, kobiety biznesu czy rozważnej planistki.  Pozwoli on Wam na  lepsze poznanie swoich mocnych i słabych stron. Czytając rozwiązanie dowiecie się co zrobić, aby Wasze życie było lepsze i bardziej satysfakcjonujące. Pamiętajcie tylko, aby podejść do niego z lekkim przymrużeniem oka, jak do wszystkich tego typu testów. Miłej zabawy.

   

 • Pusta rurka

  cakeBudzisz się rano w doskonałym humorze. Cały dzień wszystko idzie Ci jak po maśle. Myślisz sobie fortuna mi sprzyja. Aby uczcić ten dzień w drodze do domu wstępujesz do sklepu i kupujesz sobie rurkę z kremem. Jakież jest twoje rozczarowanie kiedy w domu z kubkiem gorącej herbaty zasiadasz w fotelu wyciągasz rurkę, a w niej nie ma kremu. Co robisz?

  Rozwiąż test i sprawdź jak reagujesz na niespodziewane przykre zdażenia i jak widzą Cię znajomi.

   

  Brak komentarzy | więcej
 • Jesteś sterem czy okrętem?

  shipWyobraź sobie zimowy poranek. Mróz skuł lodem chodniki. Spieszysz się do pracy. Nagle tracisz równowagę i jak długi upadasz na ziemię. Co myślisz? Oczywiście nikt nie posypał chodnika, jak zwykle zima wszystkich zaskoczyła. Czy może  Powinienem iść ostrożniej, przecież jest bardzo ślisko.

  Rozwiąż test a przekonasz się czy jeteś jak Kubuś fatalista czy może to Ty sam sterujesz własnym losem.

  Brak komentarzy | więcej
 • Strumienie dopaminy

  dendrytDopamina to neurohormon będący przekaźnikiem impulsów nerwowych. Odgrywa ważną rolę w tym abyśmy mogli mieć przyjemne odczucia i abyśmy mogli doznawać zmian nastroju.

  Zapraszamy Cię do zrobienia krótkiego testu, który może dać Ci informację o Twojej wrażliwości na przypływy i odpływy strumieni dopaminy.

  Brak komentarzy | więcej
 • Z jakiej jesteś bajki?

  jasUkryte znaczenie baśni analizował już Zygmunt Freud. Również współcześnie wielu psychologów próbuje odkryć ich ukrytą symbolikę i wykorzystać ją w terapii, która pomaga ludziom lepiej zrozumieć samych siebie.

  Zastanów się, która z baśniowych postaci przedstawionych poniżej jest Ci najbliższa. Każda z nich symbolizuje inny typ osobowości, wybierając jedną z nich poznasz swoje potrzeby i temperament.

   

  Brak komentarzy | więcej
 • Krata Heringa

  kartaKrata Heringa,

  czyli złap mnie jeśli potrafisz

  Za każdym razem, gdy spróbujesz złapać którąś z szarych plamek koncentrując wzrok w miejscu, gdzie jeszcze przed chwilą "była", ta znika. Dzieje się tak na skutek jednego z praw analizy sensorycznej.

  Brak komentarzy | więcej
 • Wesołe miasteczko

  rollerKtóż z nas czasami nie lubi oderwać się od codzienności oraz monotonii i z chęcią przeżyłby coś zupełnie innego. Coś, co w bezpieczny sposób wyzwoli w nas adrenalinę, da satysfakcję, radość oraz energię na kolejne dni. Wesołe miasteczko może być taką odskocznią. Tu nie brak rzeczy, które mogą dostarczyć mocnych wrażeń i przyjemnych emocji. Gdybyś dodatkowo sobie wyobraził(a)...

 • Labirynt

  lustraTo co widzimy, jest porównywane w mózgu ze znanymi informacjami. Łamigłówka byłaby niemożliwa do rozwiązania, gdybyśmy nie znali znaczenia sygnałów wzrokowych. Ich znajomość pozwala nam znaleźć drogę w labiryncie.

  Brak komentarzy | więcej
 • Test osobowości wg Dalaj Lamy

  W teście tym przedstawiamy Ci tylko trzy krótkie pytania, ale odpowiedzi na pewno Cię zaskoczą! Przygotuj sobie kartkę i coś do pisania, będą potrzebne aby notować odpowiedzi.

  Pamiętaj, że Twój umysł i Twoje uczucia są jak spadochron  - najlepiej gdy są otwarte.

   

 • Znikające litery

  Przeczytaj poniższy tekst możliwie szybko i policz wszystkie litery "F"

   

  Brak komentarzy | więcej
 • Matematyczny

  Za zadanie masz jedynie dodawać do siebie w pamięci liczby, które zobaczysz poniżej. Liczenie to przeprowadź maksymalnie szybko - to ważne!

  Brak komentarzy | więcej
 • Test świni

  Zrób sobie świński test, będzie Ci do niego potrzebna czysta kartka papieru oraz coś do pisania. Jeśli dodatkowo test wykonujesz w gronie przyjaciół to zapewniamy lepszą zabawę, można sobie bowiem porównać swoje osobiste świnie :)

 • Ślepa plamka

  Pisałam już o tym, że to, co widzimy może być uwarunkowane tym, co nauczyliśmy się widzieć. Tym razem chciałabym napisać o tym, czego nie widzimy, choć realnie istnieje.

  Brak komentarzy | więcej
 • Żyrafa w lodówce

  Dziś można powiedzieć trochę bardziej zabawowo...ale czy na pewno?

  Poniższy test składa się z 4 prostych pytań i wskazuje na to czy jesteś profesjonalistą.

   

 • Gimnastyka mózgu

  Poprzez ćwiczenia fizyczne możemy wysportować swoje cialo, ale nie tylko. Dzięki wykonywaniu  prostych, odpowiednich ruchów możemy w znacznym stopniu wpływać na rozwój wielu zdolności, które są domeną naszego umysłu.

  Brak komentarzy | więcej
 • Zagadka psychologiczna

  Historia pewnej dziewczyny:

  "Na pogrzebie swojej matki pewna dziewczyna spotyka chłopaka, którego wcześniej nigdy nie widziała. Nieoczekiwanie dostrzega w nim mężczyznę swojego życia

   

 • Ściana w pewnej kawiarni

  Czy można zobaczyć coś czego nie ma? Albo zobaczyć coś innym niż jest?

  Zazwyczaj nasza percepcja działa według pewnych zasad, które ułatwiają nam postrzeganie rzeczywistości. Są jednak wyjątki, w których dostrzegamy coś co nie istnieje, lub widzimy to innym niż jest w rzeczywistości.

  Brak komentarzy | więcej
 • Test Stroopa

  test stroopa Plasterek.plTest Ridleya Stroopa służy do mierzenia funkcji poznawczych człowieka, koncentracji i podzielności uwagi. Można go stosować między innymi w diagnostyce zaburzeń o charakterze organicznym (np. demencje, uszkodzenia mózgu), a także psychologicznym (np. schizofrenia, uzależnienia, depresja).