Literatura

 • Mój złośnik, czyli jak nauczyć dzieci mądrego radzenia sobie ze złością

  Mój złośnikDrugie wydanie poradnika pt. "Mój złośnik, czyli jak nauczyć dzieci mądrego radzenia sobie ze złością" zawiera informacje dotyczące mechanizmów powstawania złości, jak również ukazuje sposoby radzenia sobie ze złością swoją i innych. W przystępny sposób uczy dostrzegania zaburzeń i szukania pomocy. Jednocześnie skłania zarówno rodziców, jak i nauczycieli do autorefleksji nad własnym postępowaniem, które czasem w sposób niezamierzony wpływa negatywnie na dziecięce zachowanie. Książka jest praktycznym poradnikiem, napisanym w przystępny sposób i wypełniona narzędziami do zastosowania od ręki.

   

   

   

  Brak komentarzy | więcej
 • Coaching zdrowia

  coauching zdrowiaSpecjaliści tacy jak lekarze, czy psycholodzy dawno już odeszli od definiowania zdrowia wyłączenie jako braku choroby. Dziś zdrowie określa się jako „pełny dobrostan fizyczny, psychiczny i społeczny oraz zdolność do prowadzenia produktywnego życia społecznego i ekonomicznego". Zdrowie przestało być zatem jedynie domeną naszej fizyczności. Do aspektu czysto fizycznego dołączyły takie obszary jak: emocjonalność, mentalność i duchowość. Aby czuć się zatem zdrowym nie wystarczy doświadczenie braku choroby. Zdrowie bowiem to również stan naszych emocji, tego jak o swoim zdrowiu myślmy, oraz jak je przeżywamy.

  Brak komentarzy | więcej
 • NAJWAŻNIEJSZY ZWIĄZEK czyli mądra miłość do siebie

  Najważnijszy związekNajważniejszy związek, czyli mądra miłość do siebie", to książka, która moim zdaniem dociera głębiej niż tylko do poziomu intelektu. To publikacja, która porusza serce. Zasiewa w nim radość odkrycia oraz obietnicę możliwej zmiany, a przez to piękniejszego i bardziej satysfakcjonującego życia. Jeżeli masz przekonanie, że na temat poczucia własnej wartości wiesz już wszystko -  a nie czytałeś tej książki -  to się mylisz. Może brzmi to mało profesjonalnie, ale książka Pani Iwony mnie oczarowała, pokazała jak nadmiar teorii może przysłonić codzienną praktykę. Książka urzeka prostotą. Przykłady z życia samej autorki i jej zawodowego doświadczenia pokazują jak łatwo jest nam samym wpędzić się w pułapkę braku poczuci własnej wartości. Ale kiedy już to zobaczymy, kiedy odkryjemy, co jest przyczyną tego, iż nie dostrzegamy własnej doskonałości uświadomimy sobie, że zmiana jest w zasięgu naszej ręki. Pomogą nam w tym ćwiczenia, dzięki którym czytana teoria zamieni się w praktyczne działanie.

  Brak komentarzy | więcej
 • Grupowa terapia schematów w leczeniu borderline

  Grupowa terapia schematów w leczeniu borderlineGrupowa terapia schematów w leczeniu borderline to efekt dwudziestopięcioletniej pracy autorek nad skuteczną i wielostronną metodą psychoterapii osób dotkniętych tym zaburzeniem osobowości. To pierwszy tego typu podręcznik dla specjalistów, powstały na podstawie przeprowadzonych badań i wyników pracy praktycznej. Joan M. Farrell i Ida A. Shaw nie tylko dokładnie opisują stworzony przez siebie model terapii, ale również prezentują zestaw materiałów informacyjno-ćwiczeniowych dla pacjentów, które idealnie uzupełniają i wzbogacają prowadzony proces terapeutyczny.

  Brak komentarzy | więcej
 • Terapia schematów w zaburzeniu osobowości typu borderline

  terapia schematówZaburzenie osobowości typu borderline często uznaje się za nieuleczalne. Jednak najnowsze badania w przekonujący sposób wykazują, że pacjenci świetnie reagują na terapię schematów, która ma wysokie wskaźniki wyzdrowienia. Wskazuje na to również doświadczenie Arnouda Arntza i Hannie van Genderen, którym autorzy dzielą się w tej książce. Omawiają oni model pojęciowy borderline, metody leczenia, a także wiele praktycznych technik terapeutycznych. Poruszają zagadnienia związane z planowaniem terapii, budowaniem relacji terapeutycznej, wyborem i zastosowaniem technik poznawczych i behawioralnych, a także przełamywaniem wzorców zachowań i zakończeniem procesu terapeutycznego.

  Brak komentarzy | więcej
 • PRZEDŁUŻONA EKSPOZYCJA W TERAPII PTSD

  Przedłużona ekspozycja w leczeniu PTSD„Przedłużona ekspozycja w terapii PTSD" to przewodnik dla specjalistów pracujących z osobami wykazującymi objawy stresu pourazowego. Przedłużona ekspozycja jest uznawana za jedną z najskuteczniejszych metod leczenia skutków traumy. Publikacja zawiera zasady i założenia metody, dokładny plan terapii, jej cele i strategie oraz załączone kwestionariusze diagnostyczne.

  Przedłużona ekspozycja pomaga osobom, które doznały traumatycznego wydarzenia, przetworzyć emocjonalnie to, co je spotkało. Jednocześnie eliminuje zespół stresu pourazowego i inne problemy wywołane przez traumę. W terapii opartej na ekspozycji klient otrzymuje pomoc w konfrontowaniu się z bezpiecznymi sytuacjami, które budzą lęk i w ten sposób dochodzi do ustąpienia nadmiernego strachu czy lęku.

  Brak komentarzy | więcej
 • Coaching relacji z sobą i bliskimi

  COACHING RELACJI Z SOBĄKsiążkaCoaching relacji z sobą i bliskimi" jest formą dialogu pomiędzy autorkami, czytając ją możemy odnieść wrażenie, że uczestniczymy w rozmowie na temat temperamentu i jego wpływu na nasze życie. Rozmowa ta płynie wartkim strumieniem, co rusz do naszych uszu dociera jakiś smaczny kąsek. Ale żeby nie było tak prostu i aby ta rozmowa zasiała w nas ciekawość głębszego poznania siebie i relacji jakie tworzymy, co pewien czas dostajemy ćwiczenie, które skłania nas do chwili refleksji.  To trochę tak, jakbyśmy słuchając rozmowy dwóch osób od czasu do czasu byli zagadywani; a Ty co o tym myślisz? Oczywiście możemy pytanie zignorować, udać że nie słyszymy, ale przecież nie o to chodzi. Małgorzat Krawczak i Beata Mąkolska chcą nas do rozmowy wciągnąć, pobudzić do refleksji, zachęcić do odkrycia siebie. Coaching to odkrywanie, brak tu gotowych odpowiedzi. W zamian mnóstwo pytań i drogowskazów wytyczających drogę. Drogę bardzo osobistą, którą możemy wyznaczyć tylko my sami.

  Brak komentarzy | więcej
 • Odkryj, że biegun nosisz w sobie

  BiegunKsiążka "Odkryj, że biegun nosisz w sobie" ze względu na swoją treść jest godna polecenia, ale warto również wspomnieć o jej stronie graficznej. Dawno nie miałam w ręce książki, która już samym swoim wyglądem woła: „przeczytaj mnie koniecznie!". „Odkryj, że biegun nosisz w sobie" Marka Kamińskiego, to pozycja, która kojarzy mi się z niezwykłymi przygodami poszukiwaczy skarbów. Mnóstwo w niej map, wytyczonych szlaków, jasnych drogowskazów i pięknych zdjęć. Przeglądając książkę można odnieść wrażenie, że wkracza się do magicznego świata przygód i niezwykłych odkryć. I prawdę mówiąc wrażenie to jest adekwatne. Bo przecież odkrywanie samego siebie to jedna z najciekawszych i najważniejszych przygód naszego życia. Znaleźć drogę do samego siebie, to dopiero wyzwanie, a doświadczyć jej to prawdziwy powód do dumy.

   

   

  Brak komentarzy | więcej
 • Jak przeżyć w związku unikając pułapek

  Jak przeżyćMyślisz, że małżonkowie powinni być najlepszymi przyjaciółmi? Wydaje Ci się, że przeciwieństwa się przyciągają, a miłość może czasem powrócić na nowo? Okazuje się, że nie ma niczego bardziej mylnego. Jak więc przeżyć w związku, unikając pułapek? Jak naprawić wzajemne relacje partnerskie? Podpowiada Arnold A. Lazarus w swoim najnowszym, wyjątkowo lekkim i zabawnym poradniku. Uwaga! Ta książka może Cię pochłonąć, zachwycić, zirytować albo dokuczyć. Nie pozostawisz jej bez komentarza.

  179 stron, 24 obalone mity, kilka cennych uwag, a na koniec wisienka na torcie - 8 dobrych rad dla osób pragnących stworzyć udany związek - tak w skrócie można opisać tę pozycję. Jednak przekaz książki jest znacznie głębszy.

  Brak komentarzy | więcej
 • Jak dobrze być sobą

  Jak dobrze być sobąKsiążkowa zapowiedź wydawnictwa Funky Books Grupy Wydawniczej GWP.
  Ze wszystkich ocen, jakich dokonujemy w życiu, żadna nie jest ważniejsza od tego, jak oceniamy siebie. Poczucie własnej wartości to znacznie więcej niż wrodzona pewność siebie. To samoakceptacja, zaufanie we własne możliwości i umiejętności, wiara w swoje prawo do szczęścia, przekonanie, że jest się wartościowym człowiekiem i szacunek do samego siebie. Zdrowe poczucie własnej wartości umożliwia nam wykorzystanie potencjału, jaki w nas tkwi.  Przede wszystkim jednak ma ogromne znaczenie dla kluczowych wyborów i decyzji, które kształtują nasze życie. 

   

  Brak komentarzy | więcej
 • 12 miesięcy

  12 miesięcyPaweł był w pierwszej klasie liceum, kiedy zdiagnozowano u niego białaczkę. Trafił do szpitala. W książce opisał 12 miesięcy spędzonych na oddziale. I zrobił to w sposób niezwykły. Siłą i pięknem (tak, przewrotnym pięknem) tej książki jest nieco naiwna i jednocześnie sarkastyczna narracja jej bohatera - autora. Paweł ustawił parawan czarnego humoru, za którym skrył swoje cierpienie. Jest nastolatkiem i pisze jak nastolatek, ale właśnie ta perspektywa wraz z towarzyszącym jej dojrzałym dystansem i mądrą powściągliwością sprawia, że opowieść Pawła jest wiarygodna i wstrząsająca. A co więcej, opowiada nie tylko o szpitalu i chorobie, ale o nas wszystkich.

  Brak komentarzy | więcej
 • Diagnoza w socjoterapii. Ujęcie psychodynamiczne

  Diagnoza w socjoterapiiSocjoterapia. Brzmi intrygująco, szczególnie, kiedy dodamy, że w ujęciu psychodynamicznym. Autor określa ją jako zespół oddziaływań psychopedagogicznych realizowanych w trakcie zajęć grupowych w stosunku do dzieci i młodzieży z grup ryzyka oraz zagrożonych dysfunkcjami psychospołecznymi. Czym dokładnie socjoterapia ma się zająć? Dlaczego właśnie tym i pod jakim kątem? Na te i wiele innych pytań, często nurtujących profesjonalistów, ale i rodziców, nauczycieli, opiekunów czy po prostu entuzjastów powyższej tematyki, odpowiedzi udziela Maciej Wilk w swojej książce „Diagnoza w socjoterapii. Ujęcie psychodynamiczne". To pozycja, po którą warto sięgnąć. Dlaczego?!

  Brak komentarzy | więcej
 • Jak (prze)żyć w związku unikając pułapek

  Jak przeżyć w zwiąkuKsiążkowa zapowiedź wydawnictwa Funky Books Grupa Wydawnicza GWP.

  W książce Arnolda Lazarusa znajdziemy 24 fałszywe, ale wciąż popularne przekonania na temat związku. Niektóre wydają się błędne i śmieszne w oczywisty sposób, inne wymagają nieco głębszej analizy. Psycholog szczegółowo i bezwzględnie rozprawia się z każdym mitem i podpowiada, co zrobić, by nie wpaść w pułapkę schematów. Autor tłumaczy, że najczęstszą przyczyną konfliktów w relacji leżą wzajemne oczekiwania i żal, że związek nie spełnia pokładanych w nim nadziei. Podpowiada, jak komunikować swoje potrzeby, w jaki sposób radzić sobie z kryzysowymi sytuacjami, jakich błędów unikać i co zrobić, by związek był naprawdę satysfakcjonujący.

  Brak komentarzy | więcej
 • 10 prostych sposobów na poczucie własnej wartości

  poczucie własnej wartości(...) Co zatem należałoby zrobić, aby poczucie własnej wartości było; wysokie, adekwatne i stabilne?

  Zacząć nad nim pracować. W tym miejscu muszę niestety nadmienić, że nie jest to praca ani łatwa ani krótka. Ale jak najbardziej możliwa. Zwłaszcza jeżeli mamy pomocnika. A takim pomocnikiem dla każdego może być poradnik „10 prostych sposobów na poczucie własnej wartości" autorstwa Glenna R. Schiraldi. Autor w jasny i przejrzysty sposób opisuje w nim 10 kroków, dzięki którym każdy z nas ma szansę docenić swoją wartość. Obok teorii, zainspirowanej tradycjami Wschodu oraz kulturą Zachodu, znajdziecie tu mnóstwo ćwiczeń, które pozwolą Wam przyswoić zdobytą wiedzę i przećwiczyć nowe umiejętności. Dzięki nim praca z książką jest jak trening z coachem, który wskazuje różne drogi rozwoju, a my mamy możliwość wyboru tej najlepszej dla siebie.

   

  Brak komentarzy | więcej
 • Uzdrowić umysł

  Uzdrowić umysł(...)Niestety, tak jak mózg może się rozwijać, tak samo może i ulec uszkodzeniu. A jednym z czynników niszczących mózg są depresja i zaburzenia lękowe. W ich wyniku dochodzi do uszkodzenia różnych systemów w mózgu, w tym sterujących reakcją na stres. Uszkodzenie to prowadzi do upośledzenia funkcjonowania, co z kolei wywołuje określone objawy i pociąga za sobą dalsze uszkodzenia.

  Zapobieganiu tym procesom i odbudową struktur mózgowych zajmuje się nowa neuropsychiatria, której założenia, teoretyczne podstawy i praktyczne zastosowania przedstawił David J. Hellerstein - psychiatra z ponad dwudziestopięcioletnim stażem - w swojej książce „Uzdrowić umysł".

   

  Brak komentarzy | więcej
 • Nadzieja w życiu ludzi

  nadzieja_w_życiu

  Książka poświęcona jest roli ludzkiej nadziei w sytuacjach trudnych... takich, jak urodzenie chorego dziecka, sieroctwo społeczne, podjęcie się wychowania nieswoich dzieci, opuszczenie przez bliską osobę, zapadnięcie na chorobę psychiczną, alkoholizm, uzależnienie od narkotyków, utrata sprawności, przeniesienie się do domu opieki...
  Nadzieja bywa niezłomna, ale też i chimeryczna, ulotna, zwiewna. Przychodzi i odchodzi, potrafi wyprowadzić w pole, czasem trzeba jej szukać albo ją przemieniać, przeobrażać. Nadzieja faluje. Co ją wzmacnia, co gasi, dlaczego nas czasem opuszcza, potem znowu wraca, w czym pomaga, ale też jak czasem potrafi przeszkodzić - na te pytania można znaleźć odpowiedzi w prezentowanej monografii.

  Zapraszamy do lektury!

  Brak komentarzy | więcej
 • JAK ZBUDOWAĆ POCZUCIE WŁASNEJ WARTOŚCI?

  Poczucie własnej wartościDlaczego warto budować poczucie własnej wartości?

  Doktor Morris Rosenberg, jeden z ważniejszych naukowców zajmujących się zjawiskiem poczucia własnej wartości stwierdził, że nie ma nic bardziej stresującego niż brak podstawowego zakotwiczenia w świecie i poczucia bezpieczeństwa, jakie gwarantuje zdrowe przekonanie o własnej wartości. Jest ono kluczem do dobrego zdrowia, możliwości radzenia sobie z przeciwnościami, zdolności przetrwania i ogólnie pojmowanego dobrostanu. Poczucie własnej wartości wiąże się ściśle z poczuciem szczęścia, odpornością psychiczną i motywacją do tego, by wieść produktywne i zdrowe życie. Osoby, które cierpią na deficyt poczucia własnej wartości, częściej doświadczają depresji, lęku, złości, chronicznego bólu, obniżenia odporności organizmu.

   

  Brak komentarzy | więcej
 • Psychoterapia tańcem i ruchem.

  Psychoterapia tańcem i ruchemPsychoterapia tańcem i ruchem, zwana także DMT lub DMP (skrót angielskiej nazwy dance movement therapy/ dance movement psychotherapy), to w Polsce stosunkowo mało znana forma terapii. DMT to najogólniej mówiąc wykorzystanie kreatywnego ruchu w relacji terapeutycznej. Ruch w tym przypadku pojmowany jest bardzo szeroko - jako postawa, gest, oddech, taniec. Jest on sceną dla nawiązywanej relacji - terapeuta - pacjent -, która podobnie jak w innych szkołach psychoterapii, uznawana jest za najważniejszy czynnik leczący.

  Brak komentarzy | więcej
 • Zaufaj ciału - Ćwiczenia, które uwalniają traumę, stres i emocje

  Zaufaj ciału

  O ciekawym podejściu terapeutycznym do osób z tendencjami samobójczymi pisze w swojej książce David Berceli - psycholog, psychoterapeuta bioenergetyczny, traumatolog. Autor dzieli się w niej roboczą teorią, według której próby samobójcze występują u osób, u których w wyniku traumatycznych doświadczeń doszło do dysocjacji - poczucia oddzielenia ciała od świadomości.

  Brak komentarzy | więcej
 • Terapia schematów

  Terapia schematówIstnieją dwa podstawowe mechanizmy działania schematów: wzmacnianie i uleczanie. Uleczanie schematów jest podstawowym celem terapii schematów, której to poświęcona jest książka TERAPIA SCHEMATÓW. Przewodnik praktyka. Publikacja ta jest kompletnym kompendium wiedzy na temat nowego nurtu terapii stworzonego przez Jeffrey E. Young.  W sposób zrozumiały i umiejętny książka przybliża terapię schematów poczynając od wyjaśnienia samego modelu, a na praktycznych zastosowaniach kończąc. Autorzy książki w kolejnych rozdziałach wyjaśniają najważniejsze założenia terapii oraz poprzez porównanie z innymi nurtami terapeutycznymi pokazują cały pakiet jej zalet. Zrozumieniu definicji kluczowych pojęć pomagają opisy zaczerpnięte z praktyki terapeutycznej oraz przykłady sposobu zastosowania konkretnych narzędzi i technik. Oprócz rzetelnego przedstawienia terapii schematów, czytelnik znajdzie w książce dwa rozdziały poświęcone praktycznemu zastosowaniu terapii w odniesieniu do leczenia zaburzeń osobowości typu borderline oraz leczenia narcystycznego zaburzenia osobowości.

  Brak komentarzy | więcej
 • W poszukiwaniu międzypokoleniowej transmisji wzorców zachowań, postaw i wartości

  W poszukiwaniu....Monografia W poszukiwaniu międzypokoleniowej transmisji zachowań, postaw i wartości składa się z 13 artykułów. Każdy z nich w jakiś sposób odnosi się do przekazu międzypokoleniowego pokazując różne jego aspekty i funkcje zarówno na płaszczyźnie rodzinnej, jaki i społeczno - kulturowej. Każdy artykuł poprzedzony jest krótkim wstępem, który w znaczący sposób ułatwia poruszanie się po publikacji.

  Brak komentarzy | więcej
 • ROZBROIĆ NARCYZA. Jak radzić sobie z osobą zapatrzoną w siebie

  Rozbroić narcyzaW naszych czasach choć narcyzów nie brakuje raczej nie spotkamy ich pochylonych nad górską sadzawka, wzdychających do własnego odbicia. Zamiast uganiać się po lesie współczesny narcyz szuka partnera, zakłada rodzinę, podejmuje pracę, zostaje rodzicem, wchodzi w koleżeńskie relacje. I może nie byłoby w tym nic nadzwyczajnego, gdyby nie fakt, że nasz narcyz pragnie odnaleźć swoje odbicie już nie w górskiej sadzawce, ale w oczach partnera, żony/męża, dzieci, podwładnych, znajomych... . I w tym właśnie miejscu rodzi się problem, bo któż chciałby spędzić swoje życie u boku osoby, dla której jest tylko zwierciadłem i to takim, które bez ustanku potakuje i zachwala.

  Brak komentarzy | więcej
 • Dzieci z ADHD i ich rodzeństwo

  Dzieci z ADHD i ich rodzeństwoRodzina, to pewien system, którego elementy oddziałują na siebie wzajemnie. Jako całość rodzina wyznacza kierunek rozwoju swoich członków, a ci z kolei sprawiają, że nabiera ona takiego, a nie innego charakteru. Truizmem jest już stwierdzenie, że każda rodzina jest inna. Nabiera ono jednak innego wymiaru, kiedy pomyślimy o rodzinie, w której żyje dziecko z ADHD. Obecność takiego dziecka zmienia relacje między rodzicami, rodzicami a dziećmi oraz między rodzeństwem. Rodzina z dzieckiem z ADHD musi się zmierzyć nie tylko z trudnościami wynikającymi z nadpobudliwości dziecka, ale także stawić czoło otoczeniu, które postrzega ją przez pryzmat objawów ADHD, przypisywanych często nieumiejętnością wychowawczym rodziców.

  Brak komentarzy | więcej
 • ROZBROIĆ NARCYZA. Jak radzić sobie z osobą zapatrzoną w siebie

  Rozbroić narcyzaDoskonały przewodnik przetrwania dla osób będących w relacji z narcyzem!

  - Jakie są źródła narcyzmu?

  - Dlaczego ulegamy urokowi narcyza?

  - Jak zadbać o siebie w relacji z narcyzem?

  - Jak radzić sobie z narcystycznym rodzicem czy partnerem?

  Chociaż książka pojawi się dopiero w połowie września już dziś gorąco polecamy ją Waszej uwadze. Miło nam także poinformować, iż Plasterek.pl objął nad książką patronat medialny.

  Brak komentarzy | więcej
 • Zaburzenia zachowania u dzieci

  Zaburzenia zachowania u dzieciCo zatem sprawia, że ze słodkiego malucha wyrasta agresywny nastolatek, co takiego dzieje się w trakcie rozwoju dziecka, iż urocza dziewczynka zmienia się w małego agresora, który nie potrafi usiedzieć na miejscu? Jak pomóc takim dzieciom, co zrobić, by najbliższe im osoby zamiast załamywać ręce znalazły sposób na poprawę zachowania swoich dzieci? Na te pytani i wiele innych znajdziecie odpowiedź w książce Zaburzenia zachowania u dzieci pod redakcją naukową Artura Kołakowskiego. Od razu uprzedzam, iż nie jest to książka z serii poradników na każdy problem. To kompleksowa, rzetelna i bardzo obszerna publikacja na temat agresji i zaburzeń zachowania u dzieci i młodzieży. Przedstawia nie tylko wyniki badań nad agresją i zaburzeniami zachowania, ale przede wszystkim pokazuje praktyczne - rzeczywiście realizowane - programy terapeutyczne.

  Brak komentarzy | więcej
 • NIE BIERZ TEGO DO SIEBIE. Jak radzić sobie ze zranieniami

  Nie bierz tego do siebieBärbel Wardetzki autorka książki „NIE BIERZ TEGO DO SIEBIE. Jak radzić sobie ze zranieniami" uczy, jak reagować na zranienia, aby mniej cierpieć, a przede wszystkim pokazuje, że nie jesteśmy wobec zranień bezbronni. Takie podejście wiąże się z poczuciem odpowiedzialności za własne uczucia i przekonaniem, że to my sami jesteśmy w stanie czynić siebie szczęśliwymi. Podstawą do nie dopuszczania do siebie zranień, jest zrozumienie samego siebie i drugiego człowieka. Zaakceptowanie faktu, że nasz punkt widzenia niekoniecznie musi być zbieżny z oceną drugiego człowieka, co nie oznacza automatycznie, że jest lepszy bądź gorszy.

  Brak komentarzy | więcej
 • Strażnicy Istnienia

  Strażnicy IstnieniaZapytacie, a cóż jest takiego niezwykłego w tym, że jest Psem? Ano to, że dzięki temu jest Strażnikiem Istnienia, zresztą jak każdy: pies, kot, chomik, papuga, czy gekon... . Tym pięknym określeniem, wszystkie stworzenia nazwał Eckhart Tolle autor m.in. „Mowy ciszy" i „Potęgi teraźniejszości". Razem z twórcą „Mutts" Patrickiem McDonnellem stworzyli niezwykła książeczkę, którą czyta się w pięć minut (dosłownie) zatytułowaną właśnie „Strażnicy Istnienia".

  A co niezwykłego jest w tej książce? Piękno, piękno w czystej postaci. To książka, w której jest więcej obrazków niż słów, to książka, po skończeniu której uświadamiasz sobie, że się uśmiechasz, to książka, która rozgrzewa, jak gorący kubek kawy po porannym spacerze.

   

  Brak komentarzy | więcej
 • Coś zupełnie innego. Piekło dorastania

  Coś zupełnie innegoCoś zupełnie innego. Piekło dorastania, to niezwykle pozytywna i niosąca nadzieję książka, w której autorka pokazuje, że choroba psychiczna nie jest wyrokiem na całe życie. Pisze też, że często jest to taka sama choroba, jak dolegliwości somatyczne, i niekiedy wymaga podobnych zabiegów leczniczych. Arnhild Lauveng podkreśla, że nie trzeba się wstydzić wizyt u psychologa czy u psychiatry, którzy wykonują taką samą pracę, jak lekarze i terapeuci innych specjalności, pragnąc przynieść ulgę swoim pacjentom. Zdejmuje przy tym piętno z osób chorych psychicznie i oswaja nas z zaburzeniami, które mogą stać się udziałem nas samych lub naszych bliskich.

  Brak komentarzy | więcej
 • Ja nie chcę pić!!!

  Ja nie chcę pićZnacie ten scenariusz? Trzeźwy alkoholik podejmuje wyzwanie uratowania swych pijących współbraci i postanawia napisać książkę: jak to ważne, by przestać pić, uratować siebie, swoją rodzinę (o ile się jeszcze takową posiada), odzyskać godność człowieka i wieść produktywne życie. Książki takie pełne są moralnego zadęcia oraz wielkich ochów i achów, jak to cudownie być trzeźwym i na nowo dostrzegać piękno życia. Nie żebym negowała zasadność pisania takich książek, jednakże po przeczytaniu kilku tego typu pozycji mam wrażenie, że każdy były alkoholik, to niemalże święty, więc unikam ich jak mogę (książek, nie byłych alkoholików).

   

  Brak komentarzy | więcej
 • Symbioza i autonomia. Trauma symbiotyczna i miłość bez uwikłań.

  Symbioza i autonomiaMaleńki człowiek przychodząc na świat jest całkowicie zdany na swoich rodziców.  Zazwyczaj dwoje dorosłych ludzi, którzy w pełni świadomie z miłością i troską powinni zaopiekować się bezbronnym maleństwem. I przeważnie tak się dzieje. Rodzice przyjmują swoje dziecko, obdarzają je uczuciem, troszczą się o zaspokojenie jego potrzeb i czynią częścią swojego życia. Jednakże każdy rodzic, to także człowiek, który ma swoją własną, niepowtarzalną historię utkaną z sukcesów i porażek, miłości i jej braku, akceptacji i odrzucenia. Niekiedy to człowiek poraniony, uwikłany w powiązania, których nawet nie do końca może być świadomy. Zostając rodzicem, ot tak po prostu, nie pozbywa się bagażu swoich przeżyć i doświadczeń, ale scala je z nową rolą.

  Brak komentarzy | więcej
 • Ja nie chcę pić

  Ja nie chcę pićAutor: Piotr Jankowski

  Data wydania: 8 kwiecień 2013

  Książka „Ja nie chcę pić" ukazuje emocjonalne podłoże choroby, jaką jest alkoholizm. To próba znalezienia odpowiedzi na pytanie, dlaczego ludzie w sytuacjach trudnych sięgają po alkohol jako szybki i prosty środek dający chwilowe zapomnienie o problemach, stresie czy smutku.

  Autor ostrzega przed nieprzewidywalnym i podstępnym alkoholem, przez który łatwo można wkroczyć na ścieżkę „pijanego", zakłamanego życia; przez który wiele można stracić - rodzinę, znajomych, pracę, majątek, a także wartości bardziej abstrakcyjne, jak poczucie własnej godności, życiowe szanse, plany i marzenia.

   

  Brak komentarzy | więcej
 • Obudźcie tygrysa. Leczenie traumy

  obudźcie tygrysaTrauma to problem wielu osób. Skutki zdarzeń, wydawałoby się mało znaczących z punktu widzenia czasu, który nas od nich dzieli, mogą latami odbijać się na naszym funkcjonowaniu i skutecznie niweczyć próby uzyskania dobrego samopoczucia. Co gorsze, często ofiary traumy nie wiążą swoich problemów z samopoczuciem z traumatycznym zdarzeniem z przeszłości. Autor książki "Obudźcie tygrysa. Leczenie traumy" Peter Levine, jest doktorem biofizyki medycznej oraz psychologii. Od ponad ćwierćwiecza zajmuje się leczeniem traumy, bada różnice dzielące ludzi i zwierzęta w radzeniu sobie z tym zjawiskiem, korzysta przy tym z najnowszych doniesień badawczych, takich rozwijających się prężnie dziedzin nauki, jak: etologia, neurologia, czy psychoneuroimmunologia.

  Brak komentarzy | więcej
 • Borderline. Jak żyć z osobą o skrajnych emocjach

  Borderline

  JUŻ JEST! Już możecie szukać w księgarniach nowej książki wydawnictwa GWP  pt. "Borderline. Jak żyć z osobą o skrajnych emocjach"

  Książka skierowana jest głównie do tych, którzy w swoim najbliższym otoczeniu mają osobę dotkniętą zaburzeniem osobowości typu borderline. Wyjaśnia, czym charakteryzuje się zachowanie wywołane borderline i w jaki sposób wpływa na osobę tym zaburzeniem dotkniętą oraz najbliższych ludzi z jej otoczeniu. Pokazuje mechanizmy, jakie rządzą wewnętrznym światem osoby z tym zaburzeniem i wyjaśnia dlaczego zachowuje się ona tak, a nie inaczej.

  Czytaj dalej...

   

   

  Brak komentarzy | więcej
 • RODZICIELSTWO BLISKOŚCI

  Rodzicielstow bliskosciKiedy na świecie pojawia się mały człowiek, świat jego rodziców przewraca się o sto osiemdziesiąt stopni. Choć wyczekiwany i kochany zmienia dotychczasowe zasady życia dwojga ludzi. Tandem, jaki tworzyli do tej pory staje się za mały dla ich powiększonej rodziny. Wraz z pojawianiem się dziecka w głowach rodziców zaczynają kiełkować setki pytań: czy karmić piersią, czy z butelki? Używać pampersów, czy może ekologicznych pieluch wielokrotnego użytku? Pozwalać dziecku spać w łóżku rodziców, czy konsekwentnie odnosić do własnego łóżeczka?... Ilu rodziców tyle pytań, ile dzieci, tyle różnych odpowiedzi. Nic zatem dziwnego, że młodzi rodzice szukają pomocy, chcą wiedzieć, jaki model wychowawczy oraz, jaki sposób postępowania będzie najlepszy dla ich dziecka.

  Brak komentarzy | więcej
 • BORDERLINE Jak żyć z osobą o skrajnych emocjach

  Borderline- Czy ktoś, na kim Ci zależy, raz uważa, że jesteś wspaniały, a za chwilę twierdzi, że jesteś nic nie wart?
  - Czy jesteś bezpodstawnie obwiniany za wszystkie problemy w związku?
  - Czy jesteś oskarżany o rzeczy, których nigdy nie zrobiłeś lub nie powiedziałeś?
  - Czy zdarza ci się ukrywać, co naprawdę myślisz lub czujesz, ze strachu przed reakcją partnera lub nie chcąc ryzykować awantury

  Jeżeli tak, to z pewnością zainteresuje Cię książka BORDERLIE. Jak żyć z osobą o skrajnych emocjach, która już wkrótce!!! ukaże się nakładem GWP.

   

  Brak komentarzy | więcej
 • JAK WALCZYĆ Z UZALEŻNIENIAMI?

  uzależnieniaNa temat uzależnień od substancji psychoaktywnych (alkohol, narkotyki, nikotyna, leki) napisano już wiele prac i publikacji. Chociaż uzależnienia od substancji psychoaktywnych nadal są ogromnym społecznym problemem, to należy także zwrócić uwagę na pojawianie się zupełnie nowych, lawinowo rozszerzających się nałogów, które stają się plagą naszych czasów. Andrzej Augustynek autor książki Jak walczyć z uzależnieniami? wymienia chociażby takie jak: pracoholizm, seksoholizm, bigoreksję (obsesja na punkcie umięśnionego ciała), tanoreksja (ciągła potrzeba bycia opalonym), ortoreksja (obsesja na punkcie zdrowego odżywiania). Zwraca on przy tym szczególną uwagę na problemy związane z profilaktyką uzależnień, które właśnie dzisiaj w obliczu narastającego poczucia zagrożenia i niepewności, frustracji i braku odporności na stres, wysuwają się na pierwsze miejsce.

 • INTELIGENCJA SERCA. Jak otworzyć serce i doświadczać miłości

  Inteligencja sercaSerce, to bardzo uniwersalny symbol, kojarzone z miłością jest miejscem, gdzie lokujemy nasze emocje. W sercu rozgrywa się wszystko to, co jest dla nas ważne, co stanowi istotę naszego życia. Jednakże, oprócz tego, iż serce współgra z naszymi emocjami odpowiadając na ich natężenie, jakość i barwę ma też swoją własną, niepowtarzalną moc.

  Bo jak twierdzi Dagmara Gmitrzak serce każdego człowieka posiada własną inteligencję. Sieć neuronów przypominających swą strukturą te znajdujące się w mózgu. Serce może zatem myśleć, podejmować decyzje, prowadzić z nami dialog i emitować bardzo silne pole elektromagnetyczne, które wpływa zarówno na nas samych, jak i nasze otoczenie.

   

  Brak komentarzy | więcej
 • Niewerbalna komunikacja interpersonalna

  Niewerbalna komunikacjaAutor: Wiesław Sikorski

  Wydawnictwo: Difin

  Komunikacja to proces wymiany informacji. To jedyny sposób dzięki któremu możemy się zrozumieć i funkcjonować w grupie społecznej. Komunikacja może przybierać dwie formy: werbalną, kiedy treść komunikatu przekazujemy za pomocą słów oraz niewerbalną, kiedy to przekaz następuje przy użyciu mimiki, gestykulacji, tonu głosu, ubioru, postawy ciała, zachowanej odległości... . Zachowania niewerbalne stanowią blisko 65 - 70% komunikacji interpersonalnej, a w niektórych sytuacjach, jak chociażby podczas uprawiania seksu mogą osiągnąć nawet 100%. Komunikacji niewerbalnej nie możemy zatem uniknąć, a tym bardziej ignorować.

   

  Brak komentarzy | więcej
 • MÓJ ZŁOŚNIK, czyli jak nauczyć dziecko mądrego radzenia sobie ze złością

  Mój złośnikAutor: Agnieszka Gąstoł, Aneta Jagier

  Wydawnictwo: Difin

  Badania nad dziecięcymi emocjami pokazują, że tę jakże ważną umiejętność, jaką jest okazywanie emocji dzieci nabywają około 4 miesiąca życia. Od tego momentu ich emocjonalny repertuar sukcesywnie się powiększa nabierając kolorów i barw. Około siódmego miesiąca dziecko zaczyna okazywać złość, najpierw w sytuacjach dyskomfortu i frustracji, by następnie już w pełni świadomie i intencjonalnie kierować ją do osób w najbliższym otoczeniu. Chociaż rozwój dziecka cieszy każdego rodzica, to wzbogacenie repertuaru emocji o złość akurat tej radości nie dostarcza.

   

  Brak komentarzy | więcej
 • ROZWODY I ROZSTANIA. Sprawdzony program odbudowy życia.

  Rozwody i rozstaniaKażdy związek, niezależnie od tego, czy posiada formalny papierek mówiący o jego statusie, czy tylko słowo drugiej osoby „chcę być z tobą" jest specyficznym światem dwojga ludzi. Światem, który ma być całym ich życiem, zbudowanym na miłości, poszanowaniu i przekonaniu, że to na zawsze. Nic zatem dziwnego, że kiedy związek się rozpada pojawia się ogromne rozczarowanie i rozpacz, tym większa, im więcej ulokowaliśmy w tej drugiej osobie i im większe jest nasze przekonanie, że tylko ta druga osoba może nam zapewnić szczęście.

  BESTSELLER! Milion egzemplarzy sprzedanych na świecie!

  Brak komentarzy | więcej
 • Szopka

  SzopkaAutor: Zośka Papużanka

  Opowieść o polskiej rodzinie jakich wiele: wprawdzie nie patologicznej, ale nie dającej szczęścia i poczucia bezpieczeństwa, w której małżeństwo to więzienie o zaostrzonym rygorze, a dom rodzinny to codzienny teatr absurdu, wrzasków, modłów i kotletów schabowych...

   

  Brak komentarzy | więcej
 • Ja cielesne. Od normy do zaburzeń

  Ja cielesne. Od normy do zaburzeńAutor: Beata Mirucka, Olga Sakson-Obada

  Człowiek jest istotą cielesno - duchową. Oznacza to, że doświadcza siebie zarówno psychicznie, jak i cieleśnie. Od momentu, w którym mały człowiek zaczyna zdawać sobie sprawę ze swojej odrębności, uczy się odróżniać swoje doznania psychiczne od tych płynących z ciała. Zaczyna pojmować, że źródłem bólu nie zawsze bywa ciało, a  choroba nie zawsze wpływa na pogorszenie nastroju. Uświadomienie sobie swojej cielesności, która jest nieodłącznym elementem nas samych i jej korelacji z naszą psychiką jest nieodzownym elementem na drodze pełnej akceptacji siebie. Niestety, niekiedy rozwój Ja cielesnego i Ja psychicznego nie przebiega harmonijnie. Dochodzi do zaburzenia w postrzeganiu i odbieraniu swojego ciała, co niekorzystnie odbija się na naszym funkcjonowaniu.

   

  Brak komentarzy | więcej
 • DEPRESJA. Jak pomóc sobie i bliskim

  DepresjaAutor: Dorota Gromnicka

  We współczesnym świecie depresja dotyka coraz więcej osób. Długotrwały smutek, poczucie beznadziei czy brak chęci do działania mogą być jej pierwszymi objawami. Poradnik pomoże ci rozwiać wątpliwości, czy twoje złe samopoczucie lub pogorszenie nastroju twoich bliskich jest związane z depresją. Książka przeznaczona jest zarówno dla tych, którzy podejrzewają, że oni sami lub ktoś z ich otoczenia padł ofiarą depresji, jak i dla tych, u których choroba została zdiagnozowana.

  Zapraszamy do przeczytania wywiadu z Dorotą Gromnicką „Depresja - choroba duszy i ciała"

  Brak komentarzy | więcej
 • Sposób na trudne dziecko

  sposób na trudne dzieckoAutor: Artur Kołakowski, Agnieszka Pisula

  Laureat NAGRODY TEOFRASTA! Najlepsza psychologiczna książka popularnonaukowa 2011 r.

  Któryż rodzic nie marzy, aby jego dziecko sprzątało po sobie zabawki, bez marudzenia zjadało obiad i mówiło dzień dobry sąsiadom? A ilu z nich zamiast posiadania takiego „aniołka" zmaga się z małym niejadkiem, bałaganiarzem i ignorującym zasady dobrego wychowania brzdącem? Zapewne tych drugich jest znacznie więcej, bo nawet z najgrzeczniejszego dziecka czasami wychodzi mały diabełek, który potrafi postawić cały dom na nogi. Bywają i takie dzieciaki, dla których posłuszeństwo, to strata czasu i wielka nuda. Dla nich cały dzień jest wspaniałą okazją, aby pokazać; rodzicom, babci, ciociom i wychowawczyni w szkole, kto rządzi w ich małym królestwie.

   

  Brak komentarzy | więcej
 • Ja cielesne. Od normy do zaburzeń

  Ja cielesne

  - Czym tak naprawdę jest ciało?

  - Jak kształtuje się nasze ja cielesne?

  - Jak psychika integruje się z ciałem?

  W czasach, gdy ciało stało się obiektem kultu i narzędziem wykorzystywanym w reklamie, relacja między ja cielesnym a ja psychicznym jest bardzo utrudniona. Autorki podejmują unikalną tematykę, rzetelnie omawiając m.in. takie kwestie, jak zaburzenia odżywiania, samookaleczenia, czy ciąża urojona. To również doskonała pozycja dla wszystkich osób, wspierających rozwój młodzieży, u której wygląd zewnętrzny tak bardzo wpływa na poczucie własnej wartości. 

  Brak komentarzy | więcej
 • Pozytywna psychologia porażki. Jak z cytryny zrobić lemoniadę.

  Pozytywna psychologia porażkiAutor: Paweł Fortuna

  „Jeśli życie daje Ci cytrynę, zrób z niej lemoniadę". Któż nie słyszał tego powiedzenia? Nasączone amerykańskim optymizmem z kategorii „keep smiling" każe szukać pozytywów nawet tam, gdzie na zdrowy rozsądek same niepowadzenia i frustracje. Powiedzenie to ma jednak i drugą stronę w pewien sposób wyklucza z naszego życia porażki, zaprzecz im, sprowadza je do kategorii rzeczy nad którymi nie warto dłużej się zatrzymywać. Wpisuje się zatem doskonale w nasze dzisiejsze życie, w którym wizja sukcesu jest wszechobecna. Żyjemy aby zwyciężać, o tym się mówi, o tym się pisze, o tym rozmawia się wśród znajomych. Natomiast o porażce lepiej nie mówić. Przecież to coś wstydliwego, co dotyka tylko ludzi słabych, miernych, którzy nie załapali się na pociąg do sukcesu.

   

  Brak komentarzy | więcej
 • Królewicz Śnieżek. Baśniowe stereotypy płci.

  Królewicz ŚnieżekMało jest takich rzeczy w dzisiejszym świecie, które się nie dewaluują. Pomimo upływu lat wciąż bawią, uczą i kolejnym pokoleniom przekazują swoją mądrość. Do takich rzeczy niewątpliwie należą baśnie i bajki. Spisane dekady temu, a w świadomości ludzkiej zaistniałe jeszcze dawniej, wciąż na nowo odkrywane przez kolejne pokolenia małych czytelników.

  Zapewne pamiętacie, ile emocji, lęków i zachwytu wzbudzały w Was bajki z dzieciństwa, waleczni rycerze, piękne królewny, straszne smoki i magiczne elfy wszystko to tworzyło świat, który rozpalał niejedną dziecięcą wyobraźnię. Ale czy przyszło Wam kiedyś do głowy, że ten bajkowy świat skrywa w sobie drugie dno, że wraz ze słowami i "...żyli długo i szczęśliwie" w dziecięce głowy wkładany jest stereotypowy, patriarchalny obraz kobiety i mężczyzny?

   

  Brak komentarzy | więcej
 • Lektury dla rodziców

  Psychoruchowy rozwój dzieckaWychowanie dziecka, to trudna sztuka z czym zapewne zgodzi się każdy rodzic. Ogrom odpowiedzialności, jaki spoczywa w rękach rodziców niekiedy sprawia, że czuja się przytłoczeni, sfrustrowani i pełni obaw. Dlatego też każda pomoc, która rozwiewa wątpliwości, przynosi wyjaśnienie i daje wskazówki, jest na wagę złota i potrafi zdjąć niejeden ciężar z ramion zatroskanych rodziców. Najłatwiej dostępnym źródłem pomocy, dla każdy rodzic, jest literatura, która z niejednego „laika" potrafi zrobić „rodzica specjalistę". Ważne jednak, aby wiedzieć po jaką literaturę sięgnąć, gdzie szukać wiedzy, by była sprawdzona, a wcielenie jej w życie przyniosło same korzyści. Takimi pozycjami wartymi polecenia są dwie książki mówiące o rozwoju dziecka wydawnictwa Impuls.

  Brak komentarzy | więcej
 • POZYTYWNA PSYCHOLOGIA PORAŻKI. Jak z cytryn zrobić lemoniadę

  Pozytywna psychologia porażkiPorażki wytrącają nas z życiowej równowagi, wzbudzają trudne emocje i blokują dalszą aktywność. Czy zawsze musi tak być? Autor niniejszej książki przekonuje nas, że porażka to doskonała informacja zwrotna, umożliwiająca zweryfikowanie celów życiowych i sposobów ich realizacji, a także jakości relacji z bliskimi osobami, od których oczekujemy wsparcia. Nie należy więc traktować jej negatywnie, gdyż jest niezastąpionym elementem doskonalenia siebie, kształtowania pokory i poczucia własnej wartości. Porażka pobudza nas do refleksji nad własnym życiem, dzięki czemu może ono stać się przyjemniejsze, bardziej zaangażowane i przepełnione sensem.

  Brak komentarzy | więcej
 • 15 błędów, które zabijają związek

  15 błędów, które...John Aiken, jako psycholog przez piętnaście lat pracował z ludźmi, którzy starali się znaleźć odpowiedzi na pytania: dlaczego nie umieją zbudować trwałego związku? jakie popełniają błędy? i co w takim razie powinni w swoim życiu zmienić? W wyniku tej wieloletniej pracy oraz osobistych doświadczeń John Aiken stworzył określenie ludzi „wolnych, ale zajętych". Mianem tym określił wszystkie te osoby, które myślą, że są samotne przez przypadek, a w rzeczywistości nieświadomie same stawiają się w takiej sytuacji. To ludzie, którzy sami o tym nie wiedząc, sabotują swoje działania i z tego powodu nie są zdolni do stworzenia trwałego związku.

  Brak komentarzy | więcej
 • Królewicz Śnieżek. Baśniowe stereotypy płci

  Królewicz

  Klasyczna baśń uczy dziecko, że dobro zawsze zwycięża, a zło zostaje ukarane. Coraz częściej się pisze, że baśń utrwala patriarchalny obraz świata oraz stereotypy związane z męskością i kobiecością. Agnieszka Suchowierska dowodzi słuszności tej tezy. Posłużyła się bardzo prostym zabiegiem: zmieniła płeć bohaterów kilku najbardziej znanych baśni. I oto widzimy, jak Czerwony Kapturek - chłopiec nieco niemrawy - wędruje przez las do dziadka, Królewicz Śnieżek sprząta w chatce siedmiu krasnoludek i zostaje uratowany przez dzielną królewnę, a Kopciuszka, młodzieńca pracowitego i zahukanego, szuka po balu zakochana w nim Prezeska. To, co z tego wynikło, może niektórych wręcz wprawić w osłupienie. Dlatego Autorka...

  Brak komentarzy | więcej
 • Terapia śmiechem. Całkiem poważna książka

  Terapia śmiechemPowiedzenie, że śmiech to zdrowie zna chyba każdy! Ale czy na pewno każdy całkiem poważnie traktuje śmiech? Czy śmiech jest dla nas naturalną potrzebą czy, co prawda miłym, ale tylko dodatkiem do wszystkich ważnych spraw! Czy poważni ludzie też powinni się śmiać? Ta książka opowiada o rozmaitych aspektach śmiechu - historycznym, społecznym, związanym z płcią, kulturą i socjologią. Wprowadza nas w świat nauki o śmiechu. Napisana w pogodny sposób chce nas, jak przystało na tematykę, rozbawić! Ale przede wszystkim przekonać, że śmiech to nie tylko nasze zdrowie, ale i życie!!! I możemy być pewni, że potraktowano nas niezwykle poważnie.

   

  Brak komentarzy | więcej
 • Patch Adams

  Patch AdamsFilm Hunter „Patch" Adams był przebojem kinowym końca lat 90. Fil oparty jest  na faktach i opowiada historię lekarza, który postanowił leczyć pacjentów przy pomocy śmiechu. Patch Adams był człowiekiem, który wydawał się zbyt wrażliwym, by poradzić sobie z problemami dnia codziennego. Po próbie samobójczej trafia do szpitala psychiatrycznego, gdzie styka się  po pierwsze z cierpieniem i smutkiem pacjentów, a po drugie z bezduszną machiną służby zdrowia, która w pacjencie dostrzega jedynie „ciekawy przypadek". To właśnie w klinice psychiatrycznej postanawia zostać lekarzem - oczywiście psychiatrą.

   

  Brak komentarzy | więcej
 • Rusinek też bazgrze i wspiera fundację „Mówimy obrazami"

  Żółty świat RyskaSekretarz Wisławy Szymborskiej, literaturoznawca i tłumacz. Zainteresowania Michała Rusinka są wszechstronne, jednak niewiele osób wie, że jest on także autorem wyjątkowej bajki dla dzieci, po której można legalnie bazgrolić. Bazgrajka „Żółty świat Ryska" - bo to o niej mowa, to pierwsza z serii niezwykła bajka z dołączoną kredką, którą napisał Michał Rusinek. Autorką ilustracji jest Joanna Młynarczyk. Jest to niezwykła książeczka, w której dziecko za pomocą dołączonej żółtej kredki, może dorysować i kolorować wybrane elementy ilustracji. Nie musi jednak rysować i malować w klasyczny sposób, „bez wyjeżdżania poza linię". Wręcz przeciwnie, w „Bazgrajce" wszystko jest dozwolone.

   

  Brak komentarzy | więcej
 • Mediacje w społeczeństwie otwartym

  MediacjeAutor: Magdalena Tabernacka, Renata Raszewska-Skałecka

  Mediacje w społeczeństwie otwartym to opracowanie, w którym zawarte zostały analizy i refleksje dotyczące prawnych, socjologicznych, psychologicznych i ekonomicznych aspektów prowadzenia mediacji w obszarze działania władz publicznych. Sędziowie, prokuratorzy, mediatorzy, a także przedstawiciele nauki przedstawiają aktualne uwarunkowania działania tej instytucji w karnym postępowaniu przygotowawczym, postępowaniu sądowym, a także w sferze działania administracji publicznej i władzy ustawodawczej.

   

  Brak komentarzy | więcej
 • OCHRONA ZDROWIA PSYCHICZNEGO

  Ochrona Zdrowia PsychicznegoOCHRONA ZDROWIA PSYCHICZNEGO to praktyczne opracowanie poświęcone ustawie o ochronie zdrowia psychicznego. Oprócz rozważań w tym przedmiocie, sporo miejsca poświęcono ubezwłasnowolnieniu czy leczeniu odwykowemu przeciwalkoholowemu. Doboru zagadnień dokonano w oparciu o problemy uczestników szkoleń dotyczących wykładni ustawy o ochronie zdrowia psychicznego, prowadzonych przez autorkę.

  Brak komentarzy | więcej
 • Urok codzienności. Psychologia emocjonalnego przepływu

  Urok codziennościKtóż z nas nie pamięta chwil, w których świat przestaje istnieć? Chwil zatracenia i całkowitego zatopienia gdy jeździliśmy na łyżwach, czytaliśmy książkę, braliśmy udział w dyskusji, układaliśmy scrabble...  Nic się wówczas nie liczy, czas nie istnieje, przestrzeń nie istnieje, pochłania nas tylko! Czym jest to niezwykłe odczucie? Czy to brak kontroli? Czy to pasja? Doświadczenie mistyczne? A może jeszcze coś innego? Czy zastanawiałeś się czym jest owo zanurzenie w działaniu? Czy można zrobić coś, by uczestniczyć w tym częściej? Na te i wiele innych pytań odpowiada Mihaly Csikszentmihalyi w swej książce Urok codzienności. Psychologia emocjonalnego przepływu.

   

  Brak komentarzy | więcej
 • Sekrety kobiet

  Sekrety kobietAutor: Ewa Woydyłło

  Autorka pokazuje rzeczywistość na „tak" - uczy chcieć, pragnąć, wybaczać, oczekiwać, żądać, nazywać po imieniu, płakać bez wstydu, krzyczeć bez poczucia winy, być sobą bez strachu przed cudzą oceną. Uczy bycia kobietą. Demaskuje mity na temat związków sugerując realne sposoby budowania relacji między partnerami („Jak kłócić się bez wrogości?", „Jak wybaczać?" „Jak wyrażać miłość i umieć przyjmować jej oznaki ze strony partnera?"). Pokazuje jak mimo różnic i konfliktów wspólnie przeżyć szczęśliwe życie.

  Brak komentarzy | więcej
 • Tak jest i już!

  Tak jest i jużJuż wkrótce, 1 marca nastąpi premiera dwóch książeczek autorstwa Rebeki Elliott pt. „Tak jest i już" oraz „Czasami". Publikacje skierowane są do dzieci w wieku przedszkolnym. Bogate w ilustracje, opowiadają o trudnych tematach językiem dziecka dzięki czemu mogą  okazać się pożytecznym materiałem w pracy z dzieckiem.

  Brak komentarzy | więcej
 • Jezus i zakochane w nim kobiety

  Jezus i zakochane w nim kobietyPaweł Wójcik jest Wam dobrze znany, jako autor licznych artykułów, z którymi mieliście okazję się zapoznać na Plasterku. Teraz debiutuje, jako autor książki, którą serdecznie Wam poleca na stronach portalu Plasterek.pl.

  Książka „Jezus i zakochane w nim kobiety" to zbiór stu zmyślonych, bardzo krótkich opowieści z życia Jezusa. Narracje nawiązują do biblijnych wydarzeń, ale rozbudowują je tak, by pobudzić do myślenia i refleksji, a jeszcze bardziej, by zaprosić do kochania i miłości w sposób coraz kreatywniejszy i spontaniczny.

   

  Brak komentarzy | więcej
 • ASERTYWNOŚĆ NA CO DZIEŃ - czyli jak żyć w zgodzie ze sobą i innymi

  Asertywność na codzieńAutor: Agnieszka Wróbel

  Od jakiegoś czasu asertywność stała się bardzo modnym słowem. Ma zastosowanie w życiu zawodowym, gdy trzeba zawalczyć o swoje prawa, w życiu rodzinnym, gdy domagamy się szacunku od bliskich nam osób, a nawet w piaskownicy, gdy trzylatek wykrzykuje „to moje". Asertywność pozwala na pełne wyrażanie siebie, z zachowaniem prawa do szacunku wobec innych osób. "Asertywność pozwala na spokojne i stanowcze wyznaczanie granic, wyrażanie swoich potrzeb i oczekiwań, odmawianie bez poczucia winy, tłumaczenia się i usprawiedliwiania. Daje prawo do niewiedzy i popełniania błędów". /fragment książki/

   

  Brak komentarzy | więcej
 • Postanowienia noworoczne. Jak zmienić nawyki, zrealizować plany i spełnić marzenia

  Postanowienia noworoczneAutor: M. J. Ryan

  Nowy rok, okrągłe urodziny, diagnoza lekarska, osiągnięcie granicy bankructwa - to sytuacje, w których najczęściej podejmujemy pewne postanowienia. Jednak szybko przekonujemy się, że realizacja naszych ambitnych zamierzeń wcale nie jest taka prosta. Brakuje nam determinacji i zapału. Marzymy o doskonałości i każde potknięcie traktujemy jak powód do kapitulacji. Zapominamy o tym, że nie można zmienić swoich nawyków z dnia na dzień, a nawet z tygodnia na tydzień. Jeśli chcemy wytrwać w postanowieniu, trzeba stworzyć wymierny, osiągalny cel i nauczyć się unikać typowych, czyhających na nas pułapek.

   

  Brak komentarzy | więcej
 • 10 prostych sposobów radzenia sobie z niepokojem

  10 prostych sposobów radzenia sobie z niepokojemAutor: Kevin L. Gyoerkoe, Pamela S. Wiegartz

  Czy prześladują Cię czarne, mało prawdopodobne scenariusze zdarzeń? Czy obawiasz się, że jeśli coś może się nie udać, to na pewno się nie uda? Czy wciąż myślisz tylko o najgorszym? Jeśli tak, to znaczy, że żyjesz w chronicznym niepokoju. Autorzy są przekonani, że ten trudny do zniesienia stan można zastąpić pozytywnym nastawieniem do świata. W swojej książce podają sprawdzone w praktyce metody pomocy.

   

  Brak komentarzy | więcej
 • SZTUKA POMAGANIA

  Sztuka pomaganiaAutor: Claudia Casanovas i Felisa Chalcoff

  Nieważne czy podajesz rękę staruszkowi, który potknął się na ulicy, opiekujesz się dzieckiem stawiającym pierwsze kroki czy przyjmujesz rady od innych, masz do czynienia z niezwykłą sztuką pomagania. To ona towarzyszy Ci każdego dnia i znacząco wpływa na Twoje życie.

  To przewodnik, który wskaże Ci drogę, na tej ważnej drodze zwanej sztuką pomagania.

  Brak komentarzy | więcej
 • 10 Prostych sposobów na budowanie poczucia własnej wartości

  Poczucie własnej wartości

  Autor: Glenn R. Schiraldi

  Wszyscy wiem jak ważne jest silne poczucie własnej wartości. Najprościej mówiąc poczucie własnej wartości, to przekonanie, że nadajemy się do życia i spełniamy jego wymagania, że jesteśmy wystarczająco dobrzy. To dzięki niemu pokonujemy życiowe zawirowania, stawiamy czoło codziennym wyzwaniom i uśmiechamy się ku nowym możliwością. Dzięki poczuciu własnej wartości nadajemy własnej przyszłości pozytywny kierunek i sprawiamy, że marzenia stają się rzeczywistością. 

   

  Brak komentarzy | więcej
 • POKONAJ STRES. Dzięki technikom relaksacji

  Pokonaj stresAutor: Dagmara Gmitrzak

  Wszystko jest na sprzedaż, jak mówią słowa piosenki, więc robimy co w naszej mocy, aby tylko móc skorzystać z dóbr tego świata. Całą swoją uwagę i pragnienia kierujemy więc na zewnątrz, bo tam spodziewamy się znaleźć to, co da nam szczęście. Jednak zamiast radości, satysfakcji i spełnienia znajdujemy jedynie stres, zniechęcenie i rozczarowanie. Dzieje się tak, gdyż świta zewnętrzny nie może nam zaoferować nic ponad to, co sami posiadamy. A my zapominamy, że największe skarby, jakie możemy zdobyć leżą na wyciągniecie ręki - w nas samych.

  Brak komentarzy | więcej
 • NIEŚMIAŁOŚĆ. Czym jest i jak ją pokonać

  NieśmiałośćAutor: Borwin Bandelow
  Wyobraźcie sobie sytuację, w której zostajecie poddani ocenie innych osób. Czujecie na sobie ich przenikliwy wzrok, a po wyrazie twarzy wnioskujecie, że ich opinia o Was nie jest pochlebna. Na szczęście w takich sytuacjach większość z nas znajduje się bardzo rzadko. Nie mogą jednak powiedzieć tego ludzie nieśmiali, dla których wrażenie, że znajdują się pod ostrzałem ludzkich, niepochlebnych spojrzeń, to codzienność.
        Nieśmiałość może przybierać różne formy. Od chwilowej niepewności w obliczu nieznanych osób, po paniczny strach przed jakąkolwiek konfrontacją z drugą osobą. Nieśmiałości w jej łagodnej formie prawdopodobnie doświadcza każdy z nas. Może onieśmielać nas nowa sytuacja, której musimy stawić czoło, osoba posiadająca autorytet, w której kompetencji leży ocena naszej osoby, czy umówiona pierwsza randka. Taką nieśmiałością, która w żaden sposób nie dezorganizuje naszego życia i którą z łatwością przezwyciężamy nie musimy się martwić.

  Brak komentarzy | więcej
 • Jak spełnić marzenia

  Jak spełnić marzeniaAutor: Arlene Harder

  Książka „Jak spełnić marzenia - 9 pytań, które zmienią Twoje życie" uczy, jak zadawać pytania i jak znaleźć odpowiedzi. Pytania, na których odpowiedzi mają moc wprowadzania w życie zmian i budowania go według własnych wzorców. Nie jest to bynajmniej proces łatwy i przyjemny. Niektóre pytania docierają do miejsc wypełnionych bólem i strachem, inne budzą wstyd i zażenowanie, są i takie, które z zakamarków naszej duszy przywołują tęsknotę za dawno pogrzebanymi marzeniami. Można zatem zapytać: po co zadawać takie pytania, czyż nie lepiej  poruszać się w kręgu prostych i banalnych odpowiedzi, które w żaden sposób nie zdezorganizują naszego życia? Tak oczywiście, że można. Chociaż przypomina to życie w domku dla lalek wyposażonym w piękne kolorowe mebelki. Jest tu wszystko, dopracowane w każdym najmniejszym szczególe jedyny mankament to ten, że plastikowe.

  Brak komentarzy | więcej
 • 10 PROSTYCH SPOSOBÓW RADZENIA SOBIE ZE STRESEM

  10 prostych sposobówAutor: Wheeler Clarie M.

  Czym jest stres? W jaki sposób się przejawia? Co go wywołuje? Jak wpływa on na stan naszego umysłu i ciała? Na te i wiele innych pytań znajdziesz odpowiedź w tej książce. Autorka pokazuje, jak radzić sobie ze stresem. Krok po kroku udowadnia, że możemy codziennie podejmować drobne, z pozoru nic nieznaczące decyzje, które po dłuższym czasie owocują zdrowszym stylem życia, odprężeniem, wyższym poczuciem wartości i chęcią przeciwstawienia się przeciwnościom losu.

   

  Brak komentarzy | więcej
 • Pojedynek z nerwicą - o nerwicy optymistycznie

  Pojedynek z nerwicąAutor: Anna Polender

  Pojedynek z nerwicą, to fascynująca historia walki i zwycięstwa nad chorobą, opisana na przykładzie losów dwudziestu jeden pacjentów, którzy dzięki własnym wysiłkom potrafili pokonać swoje cierpienia, dojść do równowagi psychicznej, odzyskać spokój, zdrowie fizyczne, wiarę w siebie i w ludzi.

   

  Brak komentarzy | więcej
 • A gdyby marzenia można było spełnić?

  marzenia

  Początkiem listopada nakładem Gdańskiego Wydawnictwa Psychologicznego ukaże się książka, która ma moc spełniania marzeń. Właściwie użyta może być dla Ciebie tym, czym różdżka w rękach maga. Sama różdżka bez „zaklęcia" i mocy właściciela niewiele jest w stanie zdziałać, ale w rękach właściwej osoby... . Już wkrótce na portalu Plasterek.pl zaprezentujemy Wam tę niezwykła pozycję, a od Was będzie zależeć, czy wykorzystacie drzemiący w niej potencjał.

  Brak komentarzy | więcej
 • Wszystko jest takie kruche

  Wszystko jest takie krucheAutor:  Błaszczyk Ewa, Górnicka-Zdziech Izabela

  Po dziesięciu latach od chwili, kiedy dla Ewy Błaszczyk zatrzymał się czas - najpierw po krótkiej chorobie zmarł jej mąż, a sto dni później córka Ola zakrztusiła się tabletką i zapadła w śpiączkę - aktorka decyduje się opowiedzieć o tym, jak każdego dnia zmaga się z codziennością, towarzysząc w dorastaniu drugiej córce, Mani, i trwając przy Oli, oraz jakie miejsce w jej życiu zajmuje Fundacja „Akogo?", a jakie intensywna praca zawodowa. To portret matki, kobiety i aktorki. Opowiedziana na dwa głosy przejmująca historia o odwadze, sile i nieustającej walce, o to, co w życiu najważniejsze. Rzecz o miłości, z której wypływa nadzieja.

  Brak komentarzy | więcej
 • Filozofia Kaizen. Jak mały krok może zmienić Twoje życie.

  filozofia kaizenAutor: Robert Maurer

  Nawet najdłuższa podróż zaczyna się od jednego kroku

  Pragniesz udoskonalić swoje życie, ale każda zmiana Cię paraliżuje? Nie masz siły ani czasu, by zadbać o polepszenie jakości własnych dni? Masz serce przepełnione marzeniami, lecz coś nie pozwala Ci w pełni ich zrealizować? Najwyższa pora poznać potęgę drobnych kroczków. Idea jest prosta - należy tak zmylić wrodzone opory przed przyjmowaniem nowego sposobu zachowania, by już zawsze móc cieszyć się osiągniętym sukcesem, a jednocześnie nie wywoływać w swoim życiu emocjonalnej rewolucji.

  Brak komentarzy | więcej
 • Wspólnie pokonajmy raka. Onkolog o nadziei.

  Wspólnie pokonajmy rakaRak. Straszne słowo i straszna choroba. Każdy z nas chyba obawia się, że pewnego dnia usłyszy taką diagnozę w odniesieniu do siebie lub swoich bliskich. I co wtedy? Ta książka odpowiada na to pytanie oraz na wiele innych, których chorzy często nie mają komu zadać. Omawia przyczyny powstawania nowotworów, ich rodzaje, sposoby diagnostyki i leczenia oraz zapobiegania chorobie. Wychodzi naprzeciw lękom pacjentów i ich rodzin, oswaja z medyczną terminologią, pokazuje, że po chorobie, a nawet w jej trakcie można prowadzić prawie normalne życie. Łączy osobiste historie pacjentek z rzeczowymi wyjaśnieniami jednego z najlepszych polskich onkologów.

  Brak komentarzy | więcej
 • Żyć każdym dniem, czyli jak znaleźć wielką radość w małych rzeczach

  Żyć każdym dniemPhil Bosmans autor książki „Żyć każdym dniem, czyli jak znaleźć wielką radość w małych rzeczach" sam o sobie mówi, że nie jest cudotwórcą i rzeczywiście cudownego przepisu na szczęście nie znajdziecie w jego książce. Znajdziecie natomiast 365 niezwykłych opowieści przygotowanych na każdy dzień roku. Te niezwykle proste teksty pozwalają w znaczący sposób podnieść jakość naszego życia poprzez skłonienie do refleksji oraz spojrzenia w głąb siebie i  odpowiedzenia sobie na pytania: Jakim jestem człowiekiem? Co robię by z każdym dniem być lepszym?

  Brak komentarzy | więcej
 • Jak być szczęśliwym

  Jak być szczęśliwymNa czym polega szczęście? Co sprawia, że czujemy się szczęśliwi? Inni ludzie, sukces, bogactwo?
  Poszukując odpowiedzi na te pytania, grupa specjalistów z różnych dziedzin przeprowadziła w angielskim miasteczku Slough przełomowy eksperyment społeczny (na jego podstawie powstał popularny serial BBC Making Slough Happy). Wraz z mieszkańcami wcielali w życie założenia fascynującej „nauki o szczęściu", opartej na najnowszych odkryciach medycyny, psychologii i nauk społecznych.

  Brak komentarzy | więcej
 • Jak sobie poradzić z życiową tragedią

  Jak sobie poradizćAutor: Joan Guntzelman

  Jak poradzić sobie z życiową tragedią, to książka dla ludzi przeżywających różnego rodzaju straty, osobiste tragedie, dotkliwe zranienia i bolesne wyzwania. Książka zawiera cenne wskazówki, jak radzić sobie w smutku, zaakceptować żałobę oraz przeżyć trudny czas i nauczyć się żyć od nowa. Napisana jest przez doświadczoną psychoterapeutkę zajmującą się zagadnieniem żałoby i żalu po ciężkiej stracie, zawiera, autentyczne historie dotyczące opuszczenia, rozwodu, kalectwa, starości, choroby i śmierci.

  Brak komentarzy | więcej
 • Co z tym życiem?

  Co z tym życiem?Autor: Kinga Rusin

  Książka o miłości i nienawiści, o wzlotach i upadkach!

  Przejdź z Kingą Rusin nią przez trudne chwile i zmień swoje życie na lepsze.

  Kinga potrzebowała psychoterapeuty, ale o tym nie wiedziała. Do momentu, gdy poznała Małgosię. Po ich pierwszej rozmowie przyszły kolejne - o mężczyznach, miłości, kobiecej przyjaźni, dzieciach, karierze, życiowych wyborach, zwycięstwach i porażkach... Przez telefon, w samochodzie, na mieście, w nocy, w chwilach trudnych i przy lampce wina, w nerwach i na spokojnie, czasem przez zaciśnięte zęby... Dlaczego się kochamy, a potem tak łatwo nienawidzimy? Dlaczego boimy się wyjść z niechcianych związków? Dlaczego tak trudno jest zacząć życie od nowa? Co z tym życiem?

   

  Brak komentarzy | więcej
 • Larry Crowne - uśmiech losu

  Larry CrowneW rolach głównych: Tom Hanks, Julia Roberts

  Lato w pełni, a słońce nareszcie przypomniało sobie, że powinno mocniej świecić. Zarówno pora roku, jak i piękna pogoda sprzyjają lenistwu umysłowemu, tak więc zamiast „trudnej lektury" zmuszającej do myślenia dziś proponuję Wam wieczorny seans w kinie. A film, do którego obejrzenia zachęcam, to Larry Crowne - uśmiech losu. To lekka komedia romantyczna i chociaż trudno doszukiwać się w niej wzniosłych idei, to idealnie pasuje do sierpniowego tematu miesiąca.

  Brak komentarzy | więcej
 • Lustereczko, powiedz przecie...

  LustereczkoAutor: Linda Papadopoulos

  Autorka, doświadczona brytyjska psychoterapeutka, przekonuje kobiety, jak rozprawić się z błędnymi, ale głęboko w nas zakorzenionymi przekonaniami dotyczącymi własnego wyglądu. Pokazuje, jak potrafią one wpłynąć na nasze samopoczucie, związki, stosunek do jedzenia, a nawet przyjemność robienia zakupów. Mało tego, kobiety uważają jednocześnie, że nie wypada się do tych problemów przyznawać, bo piękno (i młodość) powinno przychodzić samo, bez wysiłku z naszej strony.

  Brak komentarzy | więcej
 • JEST DOBRZE. Książeczka do psychoterapii.

  Jest dobrzeAutor: Bartosz M. Wrona
  „Książka ta: niesie w sobie treści niebezpieczne i potencjalnie szkodliwe dla całego Twojego dotychczasowego życia"

  Takimi słowami rozpoczyna się książka Bartosza Wrony JEST DOBRZE. Kiedy je przeczytałam w pierwszej chwili pomyślałam, iż jest to kolejny chwyt, który poprzez swoją kontrowersje ma skłonić do sięgnięcia po tę publikację. Zdanie zmieniła już po kilku pierwszych stronach. Tak, ta niewielka książeczka może być szkodliwa dla całego dotychczasowego życia. Może szkodzić utartym schematom zapisanym w naszych umysłach, może szkodzić naszemu wygodnictwu, które nie pozwala wprowadzać zmian w nasze życie, może szkodzić fałszywym poglądom, które mamy na swój temat i otaczającego nas świata.

  Brak komentarzy | więcej
 • Pomocy, jestem tatą!

  Pomocy, jestem tatą!Auror: Leszek K. Talko

  Ojcem zostać dość łatwo, natomiast o wile trudniej dojrzale i świadomie wychować swoją pociechę, tym bardziej, że dziecko wcale w tym swojemu tacie nie pomaga. Pomocna może się natomiast okazać książka Leszka Talko „Pomocy, jestem tatą!", w której autor dokonał analizy wszelkich zmian, jakie zachodzą w życiu żony i męża, kiedy na świecie pojawia się dziecko. W najdrobniejszych szczegółach opisał wszystko to czego nie spodziewają się szczęśliwi i dumni tatusiowie. Owszem, każdy mężczyzna ma jakieś tam wyobrażeni o nowej roli jaką przyjdzie mu pełnić i zdaje sobie sprawę, że wraz z pojawieniem się dziecka życie jego i żony ulegnie zmianie. Nie przypuszcza jednak, że zmiana ta będzie tak duża, a niekiedy bardzo bolesna.

  Brak komentarzy | więcej
 • Tacierzyństwo. Ciąża i poród według mężczyzny

  TacierzyństwoAutor:  Zbigniew Urbański

  Zbigniewa Urbańskiego znacie zapewne z TVN Turbo i programu Dzień Dobry TVN, gdzie testuje porównuje, sprawdza i ocenia wszelkiego rodzaju zabawki i urządzenia elektroniczne. Jak sam o sobie mówi jest wielbicielem gadżetów, który lubi dobrze wyglądać (kto by pomyślał, że shopping to jedno z jego ulubionych zajęć). Przez wiele lat pracował w policji, gdzie zajmował się cyberprzestępczością. Wyobraźcie sobie, że właśnie taki facet postanowił napisać książkę na temat ojcostwa.

  Brak komentarzy | więcej
 • Nałogowa miłość

  Nałogowa miłośćAutor: Eugenia Herzyk

  Czy jesteś jednonogą istotą? Jednonoga, to osoba, która ma tylko jedną nogę i aby prawidłowo funkcjonować szuka innego jednonogiego, by się na nim wesprzeć, aby razem mogli stworzyć jedną osobę, posiadającą obie nogi. Takich hybryd funkcjonuje dookoła mnóstwo. To wszystkie te osoby, które nie wyobrażają sobie życia w pojedynkę: bo nie dadzą sobie rady, bo nie będą szczęśliwe, bo nie wiedzą jak, bo przecież u boku drugiej osoby jest łatwej. Ale życie takiego „stwora" wcale łatwiejsze nie jest.

  Brak komentarzy | więcej
 • Psychologia miłości

  Psychologia miłościAutor: Wojciszke Bogdan

  Zupełnie nowe poszerzone wydanie najlepiej sprzedającej się książki psychologicznej o miłości od lat. Wybitny psycholog profesor Bogdan Wojciszke po raz kolejny wprowadza nas w świat wielkich uczuć widzianych z perspektywy psychologii społecznej. To książka, której nie można przegapić.

  Brak komentarzy | więcej
 • CZTERY MIŁOŚCI

  Cztery miłościAutor: Clive Staples Lewis

  Książek na temat miłości, naukowych rozpraw nad jej istotą czy filozoficznych dysput, starających się dotrzeć do istoty miłości, na naszym wydawniczym rynku jest bardzo dużo. W każdej księgarni „miłosne tomy" dumnie rozpierają się na półkach. Z racji majowego „tematu miesiąca" książek na temat miłości przeczytałam całkiem sporo. Jak dotychczas, największe wrażenie wywarła na mnie pozycja „Cztery miłości" Cliva Staplesa Lewisa. Pisarz ten znany jest Wam prawdopodobnie z cyklu fantazy „Opowieści z Narnii". Jednak oprócz beletrystyki pisał również eseje filozoficzno - religijne, do których prezentowana przez mnie książka właśnie należy.

  Brak komentarzy | więcej
 • ZAKOCHAJ SIĘ W ŻYCIU

  Zakochaj się w życiuPodręcznik małych i dużych kroków dla poszukującej duszy

  Każdy z nas stara się przeżyć swoje życie jak najlepiej. Niestety nie istnieje uniwersalna instrukcja - jak żyć, więc działamy trochę po omacku, wierząc, że nasze wybory będą słuszne, a podjęte decyzje trafione. Czasami nasze życie prowadzi nas jasną, wygodną drogą, a niekiedy ocienioną, krętą dróżką. Jednakże niezależnie od tego, jaka jest droga naszego życia, to my wybieramy sposób w jaki chcemy po niej kroczyć. A sposobów jest tyle, ile ludzi na świecie, każdy ma swój niepowtarzalny, jedyny. Nikt nie może za nas zdecydować, jak chcemy nasze życie przeżyć, ale są osoby, które mogą nam pokazać, jaki sposób będzie dla nas najradośniejszy.

  Brak komentarzy | więcej
 • RADOŚĆ ŻYCIA

  Radość życiaO sztuce miłości i akceptacji

  Doktor Leo F. Buscaglia w latach 1970 - 1981 wygłosił szereg wykładów, które przyciągnęły rzesze zachwyconych i oczarowanych jego życiową filozofią osób. Wiele lat później, wykłady te, zostały zebrane i spisane, dzięki czemu macie możliwość poznania ich niesamowitej mądrości i płynącej z nich radości.

  „Zdaniem  Nikosa Kazantzakisa idealny nauczyciel buduje z siebie most, zaprasza uczniów, by po nim przeszli, a ułatwiwszy im przejście - z radością się zapada, zachęcając ich w ten sposób do budowania własnych mostów".

  Brak komentarzy | więcej
 • PRAWA ŻYCIOWEGO ROZWOJU

  Prawa Życiowego RozwojuAutor: Dan Sullivan, Catherine Nomura

  Jeżeli chcesz doświadczać życia jak najpełniej i czerpać z niego wszystko co najlepsze musisz stale się rozwijać. Rozwój daje poczucie spełnienia i satysfakcji, nadaje życiu sens. Jednak rozwój nie polega jedynie na parciu do przodu, aby dawał jak najlepsze rezultaty musi się odbywać według określonych zasad. Zasady te nie są trudne, właściwie to zaskakują swoją prostotą. Jeżeli chcesz je poznać, to zachęcam do sięgnięcia po książkę Dan Sullivan i Catherine Nomura pt. „PRAWA ŻYCIOWEGO ROZWOJU". Zawarte jest w niej dziesięć praw, które budzą siłę tworzenia i odblokowują ukryte możliwości.

   

  Brak komentarzy | więcej
 • Aniołkowe mamy

  AnioĹ�kowe mamySĄ!!!. Zaczynają się pojawiać!!!

  Co? Książki o poronieniu, o stracie dziecka nienarodzonego, o emocjach, które po takim wydarzeniu wybuchają, o trudnościach z organizacją życia po stracie. Ta o której chcę Ci napisać to "Aniołkowe Mamy. Historie kobiet, które poroniły. Porady ekspertów" wydana przez Wydawnictwo M. Już sam tytuł mnie porwał. Ujął za serce dopisek "Przerwijmy tabu". Płakałam czytając kolejne rozdziały.

   

  Brak komentarzy | więcej
 • Toksyczni rodzice

  Toksyczni rodziceAutor:  Susan Forward

  Mężczyzna lat 30, wyższe wykształcenie, stanowisko menedżera, odpowiedzialność za kilkunastoosobowy zespół, ponadprzeciętna intuicja, empatia, umiejętność organizacji czasu, łatwość nawiązywania kontaktu z ludźmi, umiejętność negocjacji - to nie wymagania na określone stanowisko, a realny opis PANA X. Na gruncie zawodowym osoba pewna siebie, z teczką osiągnięć i planów na przyszłość, bez lęku o to co będzie jutro, za tydzień, za rok. A prywatnie? Wciąż pod wpływem TOKSYCZNEGO OJCA, który do tej pory wszystko "wie lepiej".

  Brak komentarzy | więcej
 • Płeć mózgu

  Płeć mózguO prawdziwej różnicy między mężczyzną, a kobietą

  autor: Anne Moir, David Jessel

  To, że kobieta różni się od mężczyzny to fakt oczywisty, ale czy wiecie gdzie te różnice leżą? Jeżeli chcecie się tego dowiedzieć sięgnijcie po książkę „Płeć mózgu". Autorzy przekonują, że nasza płeć jest domeną mózgu, a kształtuje się w wyniku działania hormonów, żeńskich bądź męskich w życiu płodowym. Książka napisana jest w stylu amerykańskiego poradnika, a więc czytając ją czasami możemy odnieść wrażenie, że autorzy zakładali, że sięgnie po nią półanalfabeta. Jednak dzięki temu napisana jest prostym i zrozumiały językiem.

   

  Brak komentarzy | więcej
 • Kobieta i mężczyzna. Dzieje refleksji filozoficzno - społecznej

  Kobieta i mężczyznaAutor: Maciej Uliński

  „Kobieta i mężczyzna" to społeczno - filozoficzne spojrzenie na płeć.  Dzięki tej książce możemy odbyć podróż przez dzieje, przyglądając się, jak wzajemne relacje damsko - męskie kształtowały się w społeczeństwach. Książka opisuje okres od starożytności po schyłek minionego wieku. Nie jest to pozycja do czytania łatwa. Filozoficzny punkt odniesienia sprawia, że przesycona jest filozoficznymi nurtami, które czynią książkę nieco zawiłą. Jednak z dwóch powodów warto po nią sięgnąć. 

   

  Brak komentarzy | więcej
 • KUCHNIA ORGANICZNA - Prosta, smaczna i zdrowa

  okładka1Autor: Daniel Żyżniewski

  „Ze wszystkich istot żyjących, tylko człowiek może jeść w pełni świadomie"

  Daniela Żyżniewskiego doskonale znacie z cyklu Symbiotyczna więź astmatyczna (psychologiczne aspekty astmy oskrzelowej)", który od kilku miesięcy ukazuje się na Plasterku. Jednak obszar zainteresowań Daniela wykracza poza psychologię i związane z nią aspekty codziennego życia. Jego drugą pasją, która zaowocowała wydaniem książki (na razie w wersji elektronicznej, ale w planach jest również wersja papierowa) jest świadome odżywianie się.

   

  Brak komentarzy | więcej
 • ZAWSTYDZENI, czyli... skazani na samotność

  zawstydzeniAutor: Antonina Kostrzewa

  Choć dzisiejszy świat promuje ludzi śmiałych i pewnych siebie z łatwością radzących sobie z wyzwaniami codzienności, to nie udało mu się „wyeliminować" ludzi nieśmiałych. Gdzieś pośród nas, funkcjonują osoby, które boją się każdego kontaktu z kimś obcym. Nie potrafią rozpocząć rozmowy, ani jej kontynuować, podtrzymać kontaktu wzrokowego czy wymienić przyjacielskiego uścisku. Osoby  takie uważane są za dziwaków, czego nawet specjalnie nie starają się ukryć. Zepchnięci na margines społeczeństwa z przyczepioną etykietką „nieśmiały/a" coraz bardziej zamykają się w swoim świecie.

   

  Brak komentarzy | więcej
 • Wirus samotności

  wirus samotnościAutor: Kruczyński Wojciech

  Książka przybliża czytelnikowi zjawisko dobrej i złej samotności. Problem złej samotności dotyczy wielu z nas. Może objawiać się jako nieufność, nadmierna obowiązkowość lub lęk przed bliskością czy zranieniem. Jej przyczyny zwykle tkwią w naszej przeszłości, w zaburzonych relacjach z opiekunami. W wieku dojrzewania i dorosłości często objawia się ona brakiem intymnych związków z innymi osobami.

  Brak komentarzy | więcej
 • Jeż

  jeżAutor: Katarzyna Kotowska

  Mężczyzna i Kobieta wybudowali piękny dom z dużym ogrodem. Zapragnęli, aby wraz z nimi zamieszkało w ich domu dziecko. Czekając tak, aż pojawi się ono w ich życiu z coraz większym smutkiem obserwowali, jak z ich ogrodu znikają kolory, by w końcu przemienić go w szare i ponure miejsce.  „Wtedy Kobieta i Mężczyzna zrozumieli - ich dziecko urodziło się całkiem innym rodzicom"

   

  Brak komentarzy | więcej
 • NIEPŁODNOŚĆ W UJĘCIU BIO-PSYCHO-SPOŁECZNYM

  niepłodnośćAutor:   Bidzan Mariola

  Autorka przyjmując bio - psycho - społeczny model prokreacji, zakładający, że na problem z utrudnioną prokreacją należy patrzeć w sposób wysoce zintegrowany, uwzględniając zarówno perspektywę biologiczną (tu odwołując się do czynników określających płodność, jak i wyznaczających strategie reprodukcyjne), psychologiczną (uwzględniając m.in. takie czynniki psychologiczne, jak osobowość, emocje, poczucie własnej wartości) jak i społeczno- kulturową (zwracając uwagę na społeczne znaczenie rodzicielstwa) zajmuje się medycznymi, psychologicznymi, społecznymi, a także prawnymi aspektami niepłodności, odwołując się zarówno do piśmiennictwa, jak i przytaczając wyniki badań własnych oraz swojego zespołu.

  Brak komentarzy | więcej
 • Sekret wyobraźni

  Sekret wyobrazniOpowieść o chłopcu, który odkrył jak spełnić swoje marzenia

  Autor: Jlona Selka

  „Sekret Wyobraźni" to niezwykle pozytywna książka, którą można przeczytać dziecku na dobranoc lub wtedy, gdy smutne tuli się do Ciebie. „Sekret Wyobraźni" to książka, którą możesz przeczytać sam/a  w wolny leniwy wieczór lub wtedy, kiedy wydaje Ci się, że los z Ciebie zakpił. Niezależnie od tego kto i kiedy po nią sięgnie, zaczaruje go swoją magią i mocą. Bo czyż jest coś wspanialszego niż obietnica;

   „I pamiętajcie -  marzenia się spełniają"

  Brak komentarzy | więcej
 • Jak ruszyć z miejsca

  jak ruszyć...Autor: Elżbieta Kalinowska

  Wyobraź sobie, że jesteś w pięknym, leśnym otoczeniu, a w oddali widzisz złamane drzewo, które leży akurat na Twojej drodze. Gdy się do niego zbliżasz, drzewo zaczyna się zamazywać, a gdy jesteś przy nim - całkowicie znika. Gdyby to drzewo reprezentowało trudności, które towarzyszą nam na co dzień, a które równie szybko znikają, jak się pojawiają, życie byłoby zapewne dużo prostsze. Pomimo zwalonych drzew, z którymi często sobie nie radzimy, życie może być prostsze, jeśli tylko zdamy sobie sprawę, że...

   

  Brak komentarzy | więcej
 • DAWCY I BIORCY. Tajemnice wzajemnej fascynacji.

  Dawcy i BiorcyAutor: Cris Evatt, Bruce Feld

  Jak uczynić swój związek szczęśliwszym? Receptur zapewne jest wiele i każda na swój sposób dobra. Jedną z możliwości, uczynienia swojego życia uczuciowego lepszym możemy znaleźć w książce „Dawca i Biorca. Tajemnice wzajemnej fascynacji". Jej główne założenie jest bardzo proste, każdy z nas rodzi się Dawcą (osobą skoncentrowaną na świecie zewnętrznym) lub Biorcą (osobą skoncentrowaną na świecie wewnętrznym). Dawca i Biorca od urodzenia żyją w różnych światach, patrzą na życie z dwóch zupełnie różnych punktów widzenia, a w związku z tym, każdy z nich dąży do innych celów.

   

  Brak komentarzy | więcej
 • Ach, jak cudowna jest Panama!

  JanoschAutor: Janosch

  Z książeczkami Janoscha zatknęłam się, kiedy byłam opiekunką. Z ogromną przyjemnością czytała je swoim podopiecznym, którzy z równie wielką przyjemnością słuchali. Nawet największe rozrabiaki na moje słowa;  zobaczymy co u Misia i Tygryska natychmiast się uspakajały. To mądre książki, w każdej zawarte jest jakieś przesłanie, które pokazuje dziecku czym są; przyjaźń, odpowiedzialność, troska o przyjaciela, marzenia... Moje ulubione to: „Ach, jak cudowna jest Panama!" i „Ja ciebie wyleczę, powiedział Miś".

  Brak komentarzy | więcej
 • Sztuka dawania prezentów

  sztuka dawaniaAutor: Kamila Nowak

  Jak dawać ukochanej osobie wyjątkowe prezenty, które będą najlepszymi podarunkami, jakie otrzymała?

  Tylko wyobraź to sobie. Niedużym nakładem sił i środków kupujesz/tworzysz unikalny prezent. W niebanalny i wywierający jeszcze większe wrażenie sposób wręczasz go np. ukochanemu. Widzisz na jego ustach szczery uśmiech i radość w oczach. Widzisz, że sprawiłaś mu autentyczną radość i jest on tak szczęśliwy, że ma ochotę wziąć Cię na ręce i 1000 razy dziękować. Kluczem do sprawienia komuś takiej radości nie są drogie prezenty, ale prezenty z pomysłem.

  Brak komentarzy | więcej
 • Brian Tracy i Doskonałe zarządzanie czasem

  B. TracyAutor: Brian Tracy

  "Mistrzowskie wykonanie czegoś, czego w ogóle nie trzeba było wykonać, jest ni mniej, ni więcej, tylko marnotrawstwem czasu"

  Najwyższy czas zostać władcą swoich dni

  Boleśnie odczuwasz nieubłagany bieg minut? Zastanawiasz się, jak wiele szczytów czeka na zdobycie, jeśli tylko znajdziesz na to trochę czasu? Myślisz, że dane Ci było spróbować już wszystkiego?

   

  Brak komentarzy | więcej
 • Zjedz tę żabę.

  zjedz tę żabęNigdy nie znajdziemy dość czasu, by zrobić wszystko, co jest do zrobienia. Pragnąc podołać wszystkiemu nie zrobimy nic. Ale czy to oznacza, że mamy zaniechać wszystkich działań. NIE!!! Kluczem do osiągnięcia powodzenia, sukcesu i szczęścia (zarówno w pracy jak i w życiu osobistym) jest skupienie się na najważniejszym zadaniu i wykonanie go bardzo dobrze, od początku do końca. Brian Tracy, autor poradnika „Zjedz tę żabę", zaczerpnął tytuł swojej książki, od powiedzenia, które mówi, że jeżeli zaczniemy każdy ranek od połknięcia żywej żaby, to przez resztę dnia będzie nam towarzyszyło poczucie zadowolenia wynikające ze świadomości, że chyba już nic gorszego nie może się nam w tym dniu przydarzyć.

   

  Brak komentarzy | więcej
 • Rozmowy o śmierci i umieraniu

  rozmowy o smierciAutor: Elisabeth Kübler - Ross

  Książka, którą wam dzisiaj polecam nie jest nowością wydawniczą. Wręcz przeciwnie, po raz pierwszy ukazała się w 1969 roku, a więc dzisiaj, kiedy nowością przestaje być pozycja wydana miesiąc temu, to już prawdziwy dinozaur. Dlaczego więc proponuję sięgnięcie po tę książkę? Czy na rynku wydawniczym nie zdołałam znaleźć niczego nowszego? Elisabeth Kübler - Ross materiał do swojej książki zbierała przez okres 2,5 lat pracują z umierającymi pacjentami jednego z Chicagowskich szpitali. Była z nimi w ich cierpieniu, rozmawiał, starała się zrozumieć, a przede wszystkim cierpliwie słuchała. Bo jak sama autorka mówi, umierająca osoba jest najlepszym nauczycielem , który może nam przekazać wiedzę o końcowych etapach  życia, o ludzkim strachu i obawach, troskach i nadziejach.

   

  Brak komentarzy | więcej
 • Anatomia Depresji

  anatomia depresjiAutor: Salomon Andrew

  Inteligentny i dogłębny portret człowieka w depresji. Ta poruszająca, szokująca i pięknie napisana książka z pewnością wejdzie do kanonu klasyki, jako fundamentalne dzieło na temat depresji, stresu i naszego stylu życia. Solomon opowiada o swoim życiu widzianym własnymi oczami, ale pokazuje też punkt widzenia ludzi wokół niego. Slomon opisuje swoje bolesne przeżycia w błyskotliwych i przerażających słowach. Nie poprzestaje na tym. Pokazuje też cierpienia tych, których życie zniszczyła depresja, i którzy żyją w różnych kulturach i społeczeństwach. Stawiając pytania dotyczące natury tej choroby, odkrywa jej historyczne, społeczne, biologiczne, chemiczne i medyczne implikacje.

   

  Brak komentarzy | więcej
 • Depresja u dzieci i młodzieży

  depresja u dzieciAutor: Jose Collados Zorraquino

  Tematem niniejszej książki są zagadnienia pedagogiczne dotyczące dzieci dotkniętych depresją. Jak pomóc dziecku, które zaczyna wykazywać brak woli, które opuszcza się w nauce, jest drażliwe, ma niską samoocenę?

   

   

  Brak komentarzy | więcej
 • MÓJ CZARNY PIES. DEPRESJA

  mój czarny piesMÓJ CZARNY PIES. DEPRESJA

  Autor: Matthew Johnstone

  Czy o depresji można pisać w lekki prawie zabawny sposób? Tak, co udowodnił Matthew Johnstone pisząc swoją książkę pt. „Mój czarny pies. Depresja". Określenie depresji mianem czarnego psa autor zaczerpnął od samego Winstona Churchilla, który tak jak on zmagał się z ta chorobą. Książka swą formą przypomina publikację przeznaczoną dla dzieci. Przeglądając ją ma się wrażenie, że więcej w niej ilustracji niż treści. Jednak, kiedy przeczytamy teks umieszczony pod obrazkami zrozumiemy jak głębokie i trafne są to słowa. Autorowi udało się to co potrafią nieliczni. W niewielkiej ilości słów zawrzeć istotę tej ciężkiej choroby, jaką jest depresja.

   

  Brak komentarzy | więcej
 • DEPRESJA?

  Depresja - książka

  Autor: David Althaus, Ulrich Hegerl, Holger Reiners

  Książek na temat depresji na naszym rynku wydawniczym znalazłam sporo. Każdy na pewno spośród nich znajdzie coś wartościowego dla siebie. Ja szczególną uwagę zwróciłam na książkę DEPRESJA?, która zredagowana jest w formie odpowiedzi na pytania. A odpowiedzi udzielają trzy osoby, każda z własnego punktu widzenia i co zaskakujące, bywa że są one rozbieżne. 

  Brak komentarzy | więcej
 • Zimowe smutki

  zimowe smutkiAutor: Norman E. Rosenthal

  Norman E. Rosenthal, to człowiek który jako jeden z  pierwszy spojrzał na sezonową depresje jak na chorobę. Jest pionierem w stosowaniu fototerapii jako metody zwalczającej SAD. Książka „Zimowe smutki" jest efektem jego doświadczeń i pracy z osobami cierpiącymi na sezonową depresję.Książkę polecam wszystkim tym, którzy źle reagują na zmiany pór roku. Znajdziecie w niej wyjaśnienie dlaczego tak się dzieje i jak możecie sobie pomóc. 

   

  Brak komentarzy | więcej
 • Jak nie tracić głowy w szkole

  Jak nie ...O zdolności do nauki i zaburzeniach uczenia się - poradnik dal uczniów, rodziców i wychowawców

  Autor: Mel Levine

  Książka została napisana z myślą o młodym czytelniku i jest kierowana do dzieci dotkniętych różnego typu zaburzeniami (dysleksja, ADHD i in.), zakłócającymi proces uczenia się. Ma ona pomóc dzieciom w uzyskaniu świadomości ich mocnych i słabych stron i ukazać problemy, z którymi nieustannie muszą toczyć walkę w szkole.

   

  Brak komentarzy | więcej
 • BULIMIA

  Bulimia(okładka)Autorka: Małgorzata Talarczyk

  Wydawnictwo: Media Rodzina

  „...Godność jest trwałym przekonaniem jednostki o jej autentycznej wartości, jako człowieka będącego niepodzielną całością: jest ona moralnym składnikiem osobowości każdego z nas".

  Jedną  z cech osób cierpiących na zaburzenie odżywiania jest trudność w doświadczaniu godności. Trudność ta dotyczy, zarówno przeżywania godności osobistej, jak i właściwego oceniania jej źródeł takich jak: samoocena, samoakceptacja, szacunek dla siebie oraz poczucia wolności.

   

  Brak komentarzy | więcej
 • Stres dziecięcy

  stres dziecięcyAutor: Georgia Witkin

  "Stres dziecięcy" to poradnik skierowany do rodziców, który w prosty i rzeczowy sposób wyjaśnia naturę dziecięcego stresu. Jego ogromnym walorem jest fakt, że powstał jako rezultat badania pt. "Test stresu dziecięcego", który Georgia Witkin przeprowadziła wśród dzieci ich rodziców.

  "Powstanie tej książki jest zasługą nie tylko moją, ale w równej mierze setek dzieci, które wzięły udział w „Teście stresu dziecięcego". Napisały one o swoich troskach, obawach i marzeniach, a ich słowa wypełniły i zainspirowały te stronice. Nauczyły mnie one wiele na temat stresów dzieciństwa i uświadomiły mi, jak wiele zapomniałam z czasów, kiedy sama byłam dzieckiem".

  Brak komentarzy | więcej
 • Jak mówić żeby dzieci się uczyły w domu i w szkole

  jak mówić żebyJak mówić żeby dzieci się uczyły w domu i w szkole

  Autor: Adele Faber Elaine Mazlish

  Poradnik z doświadczeniami rodziców i nauczycieli - prosty i skuteczny! Autorkom książki pomagały w pracy dwie nauczycielki. Książka pokazuje niezwykłą technikę dialogu z dziećmi (radzi, co mówić i kiedy to mówić) w domu i w szkole. Buduje most nad przepaścią miedzy rodzicami i nauczycielami a dziećmi, które dzięki dobremu i wzajemnemu porozumieniu się mają szansę stać się kochającymi i twórczymi osobami w dorosłym życiu.

  Brak komentarzy | więcej
 • Gdzie mieszka seks?

  gdzie mieszka seks?Autor: Stanisławska Irena, Pałagin Piotr

  "To ulga i radość móc nareszcie obcować z interesującym mężczyzną, który sam wolny od stereotypów, pomaga się od nich uwalniać. Czytałam dwie noce, baaardzo wciągnięta".- Katarzyna Miller - psychoterapeutka

  Otrzymaliśmy ze wszech miar pomocną, odważną, inspirującą i pobudzającą do dyskusji książkę o tym, o czym ciągle nie potrafimy mówić i z czym sobie od wieków nie radzimy. Obowiązkowa lektura dla wszystkich. - Ze Wstępu Wojciecha Eichelbergera

   

  Brak komentarzy | więcej
 • SEKS jest BOSKI, czyli erotyka dla katolika

  seks jest boskiAutor: Ksawery Knotz, Krystyna Strączek

  Rozmawiajcie o seksie! - taką zachętę rzadko można usłyszeć od osoby duchownej. Tymczasem ojciec Ksawery Knotz nie tylko nie boi się zachęcać małżeństw do rozmowy na ten temat, ale i przekonuje, aby seks uprawiać i czerpać z niego przyjemność i poczucie więzi. Nie może być inaczej, skoro są teologowie, którzy twierdzą, że orgazm to przedsionek nieba. Nieprawdą jest też, że katolik może to robić wyłącznie „pod kołderką i po ciemku".

  Brak komentarzy | więcej
 • Seksualność kobiet - darmowy e-book

  okladkaJak wygląda seks według kobiet?

  Czy jest taki sam, jak dla mężczyzn? A jak wygląda świat kobiecej seksualności? Czy kobiety to seksualne kocice czy też wieczne dziewice, które nigdy nie myślą o „tych sprawach"? Czym pachnie pochwa i dlaczego kobiety potrzebują masturbacji? Co wynika z faktu, że wiele kobiet nie znajduje w języku polskim żadnego słowa, którym chciałyby określić swoje genitalia? Skąd się bierze i czy prawdziwe jest stwierdzenie, że kobiety mylą seks z miłością?

 • Dlaczego ze sobą sypiamy. Nieseksualne powody, dla których ludzie uprawiają seks

  dlaczego ze ...Autor: Garwood Patricia, Hajcak Frank

   

  Miłość fizyczna jest bardzo ważnym elementem składającym się na udane i satysfakcjonujące relacji w związku. Bywa jednak, że z czasem seks traci naturalną moc dostarczania przyjemności, a nawet staje się źródłem problemów i niepokoju.  Wówczas rozczarowani partnerzy szukają przyczyny problemów w seksie, zapominając o emocjonalnych elementach, jakie każdy z nich wnosi ze sobą do sypialni. Analizując wszystko co dotyczy sfery seksualnej, zarzucając się nawzajem pretensjami, zupełnie nie zważają na to, co dzieje się w ich głowach. Wszystkim parom, które znalazły się właśnie w takim kołowrotku polecam książkę „DLACZEGO ZE SOBĄ SYPIAMY Nieseksualne powody, dla których ludzie uprawiają seks".

   

  Brak komentarzy | więcej
 • Wielka księga siusiaków, Wielka księga cipek

  wielka księga...Autor: Dan Höjer, Gunilla Kvarnström

  Kiedy w 2009 roku ukazała się pierwsza z wyżej wymienionych książek (Wielka księga siusiaków), rynek wydawniczy przeszedł lekkie trzęsienie  ziemi.  Niby jesteśmy otwarci na nowości, mamy się za coraz bardziej tolerancyjnych, a jednak  książka o takim tytule i takiej treści nie mogła przejść niezauważona. Jak zawsze w takiej sytuacji dało się słyszeć  głosy zachwytu, iż nareszcie pojawiła się ciekawa propozycja dla dzieci i ich rodziców, niezmiernie pomocna w przekazaniu pociechom wiedzy o seksualności i wszystkich związanych z nią aspektach oraz głosy oburzenia, iż taka książka została w ogóle wydana.

  Brak komentarzy | więcej
 • Uzależnienia - Geneza, terapia, powrót do zdrowia

  uzależnienia...Przeglądając literaturę poświęconą uzależnieniom natknęłam się na książkę Bohdana Woronowicza - „Uzależnienia - Geneza, terapia, powrót do zdrowia". W pierwszej chwili, kiedy wzięłam ją do ręki pomyślałam, że to kolejne opasłe tomisko (książka ma 632 strony), w którym medycznym slangiem został opisany problem uzależnień. Jednak już po przeczytaniu kilku pierwszych stron zorientowałam się, że moja ocena była błędna. Książka owszem, zawiera wiele naukowych terminów jednak sposób ich przekazania sprawia, że są one zrozumiałe dla każdego. Ponadto rzetelna, teoretyczna wiedza poparta jest praktycznymi informacjami, co czyni książkę cenną kopalnią wiedzy zarówno dla laika, jak i dla osoby zajmującej się uzależnieniami.

  Brak komentarzy | więcej
 • RODZINA TU powstaje człowiek

  Rodzina...Virginia Satir w swojej książce ukazuje silny związek między życiem rodziny i tym, na jakich ludzi wyrastają wychowane w niej dzieci. Pisze o tym, jak ważne jest, by zapewnić im godne, pełne miłości i wzajemnej akceptacji warunki rozwoju. Bazując na doświadczeniach z pracy z rodzinami na całym świecie, Satir napisała książkę, która wspiera, wzmacnia i edukuje oraz podkreśla znaczenie rodziny w kształtowaniu jej członków.

   


  Brak komentarzy | więcej
 • Jedz, módl się, kochaj

  jedz, módl się..W tym tygodniu polecam Waszej uwadze dwie książki tworzące jedną całość.  Nie są to pozycje z półki z literaturą psychologiczną czy poradnikami z cyklu Jak...? To książki obyczajowe, ich autorka Elizabeth Gilbert przelała na papier własne doświadczenia, do których przeczytania chciałabym was gorąco zachęcić. Według opisu i treści  (miłość, małżeństwo) pozycje te są skierowane raczej do kobiet, ale nikt nie musi przecież ulęgać jakimś odgórnym wytycznym, ustalonym niewiadomo na jakich zasadach. Miłej lektury.

   

   

  Brak komentarzy | więcej
 • NLP i zdrowie

  NLPAutor: Ian McDermott, Joseph OCnnor

  Czy życie nas zabija? Sami tworzymy własne zdrowie - przez to, co robimy, co myślimy, w jaki sposób żyjemy. Programowanie neurolingwistyczne bada wpływ naszych myśli na samopoczucie.Niniejszy poradnik pokazuje praktyczny sposób wykorzystania najnowszych odkryć w medycynie oraz własnych doświadczeń dotyczących zdrowia, i połączenia ich efektów tak, by jak najlepiej wpłynęły na zdrowie i samopoczucie. 

   

  Brak komentarzy | więcej
 • ABC Mądrego Rodzica: Droga do Sukcesu

  ABCDowiedz się, jak pomóc swojemu dziecku osiągnąć sukces i sprawić, aby było szczęśliwe

  Jesteś już rodzicem? A może dopiero będziesz? Opowiem Ci więc pewną historię. Doczytaj ją do końca, a dowiesz się, jak  „ABC Mądrego Rodzica: Droga do Sukcesu"  zmieni życie zarówno Twoje, jak i Twojego dziecka.

   

   

  Brak komentarzy | więcej
 • Motywacja do nauki

  motywacjaCzy oceny motywują uczniów do wytężonej pracy, czy raczej demotywują, ograniczając się jedynie do funkcji czynnika dyscyplinującego pracę w klasie? Autorzy książki zastanawiają się nad tymi problemami, podpowiadając takie metody i strategie postępowania, które najlepiej motywują dzieci do nauki i pobudzają je do rozwijania własnego potencjału.

   

   

  Brak komentarzy | więcej
 • DOBRY STRES. Przewodnik

  Dobry stresAutor: Hartley Mary

  Czy o stresie można powiedzieć coś pozytywnego? Okazuje się, że tak - stres bywa pożyteczny. Przez lata wierzyliśmy, że jest on czymś złym: niszczy nasze zdrowie, wpływa szkodliwe na relacje z innymi ludźmi, czyli po prostu utrudnia nam życie. Niemniej, stres ma również swoje dobre strony - uzmysławia, jak sobie radzić w problemowych sytuacjach i odpowiednio sterowany wpływa na nas mobilizująco.

   

  Brak komentarzy | więcej
 • Drogi Gabrielu. List

  Drogi GabrieluAutor: Halfdan W. Freihow

  Norweski dziennikarz Halfdan W. Freihow w mistrzowski sposób opowiada o relacjach pomiędzy ojcem a synem.

  Drogi Gabrielu ma postać osobistego listu pisanego przez ojca do autystycznego syna. Jest to opowieść o trudnościach i frustracji, ale, co ważniejsze, o bezwarunkowej miłości i akceptacji.

   

  Brak komentarzy | więcej
 • Jak wychować szczęśliwe dzieci

  Eichelberger

  Autor: Wojciech Eichelberger

  „Jak wychować szczęśliwe dzieci" to książka napisana w formie dialogu pomiędzy Wojciechem Eichelbergerem, a Anną Mieszczanek, która zadaje mu pytania. Lekka forma skrywa w sobie poważne, mądre treści. Na początku zachęca do odnalezienia dziecka w sobie. Tylko konfrontacja z dzieckiem ukrytym w nas samych, pozwoli nam na bycie dobrymi rodzicami, którzy będą umieli wychować szczęśliwe dziecko. A dobry rodzic, to nie ideał.

  Brak komentarzy | więcej
 • Mama i sens życia

  mamaAutor: Yalom Irvin

  W sześciu fascynujących opowieściach zaczerpniętych z własnego doświadczenia, Irvin D. Yalom jeszcze raz udowadnia, że jest nieustraszonym odkrywcą ludzkiej psychiki i prowadzi swych pacjentów - i siebie - do przemiany. To niezapomniana galeria ludzkich charakterów opisana z sugestywnymi szczegółami. Równorzędnie do eksponowanej psychoterapeutycznej prawdy, autor wykazuje niezwykłą dbałość o jej kształt literacki. Kto wie, czy nie jest to odpowiedź profesjonalisty na psychoterapeutyczne przygody Paulo Coelho?

   

  Brak komentarzy | więcej
 • ZACHOWANIA PROSPOŁECZNE I ANTYSPOŁECZNE

  zachowania pro...autor: Clarke David

  Książka opisuje naturę i przykłady prospołecznych  i antyspołecznych zachowań. Stanowi doskonałe wprowadzenie w ten obszar psychologii społecznej. Czytelnik znajdzie tu najważniejsze teorie i wyniki badań takich zjawisk, jak agresja, altruizm, obojętność. Prezentowane są również poglądy naukowców dotyczące wpływu mediów na zachowanie jednostki.

   

   

  Brak komentarzy | więcej
 • Być rodzicami, pozostać zakochanymi

  być rodzicamiAutor: Heinemann Helen Maja

  Mała książeczka, kolejny poradnik, kojarzący się z jeszcze jednym zbiorem rad pokazującym, jak tu pozostać szczęśliwym. I tak jest. Książka, którą Wam polecam jest poradnikiem, pisanym krótko, zwięźle i na temat, jak "Być rodzicami, pozostać zakochanymi". Sięgnęłam po nią bez większego przekonania, po czym samo wprowadzenie ujęło mnie na tyle, że "połknęłam" ją w ekspresowym tempie.

  Brak komentarzy | więcej
 • Jestem mamą

  jestem..Jestem mamą - to pierwsza w Polsce książka o macierzyństwie, która nie jest nudnawym poradnikiem, ale pasjonującą, wielogłosową i bardzo prawdziwą opowieścią o odkrywaniu siebie samej poprzez macierzyństwo, o dojrzewaniu do bycia mamą, o samotnym macierzyństwie, o partnerstwie, o problemach z karmieniem, dolegliwościach ciążowych, zmęczeniu pierwszych miesięcy, poszukiwaniu opiekunek, czytaniu dzieciom, wakacjach z dziećmi, o macierzyńskich radościach i lękach i o tym, czy da się łączyć macierzyństwo z pasjonującą pracą...

   

  Brak komentarzy | więcej
 • Toksyczne związki. Anatomia i terapia współuzależnień.

  toksyczne...Autor: Mellody Pia

   

  Współuzależnienie to skłonność do związków, w których miłość mylona jest z posiadaniem, przywiązanie zamienia się w zależność, odpowiedzialność miesza się z poczuciem winy, troska przesiąknięta jest lękiem, a seks łączy się z nadużyciem lub nie dochodzi do głosu.

   

 • Sekty za zamkniętymi drzwiami

  sektyAutor: Wiktor Krzysztof, Mikrut Grzegorz

  Książka popularna o problemie sekt, podbudowana solidnym materiałem źródłowym i wolna od ideologicznych sporów, skierowana do szerokiego grona odbiorców.

  Czytelnik informowany jest rzeczowo o sektach działających w Polsce, celach i metodach ich działania, kontrowersjach z nimi związanych, sposobach obrony przed nimi, umiejętności utrzymywania kontaktu z bliskimi osobami przebywającymi w sekcie.

   

  Brak komentarzy | więcej
 • Psychologiczne aspekty doświadczania żałoby

  psychologiczne aspektyPsychologiczne aspekty doświadczania żałoby

  Autor: Stanisława Steuden , Stanisława Tucholska

  Jednym z uczuć, jakie doświadczamy będąc w żałobie ,to poczucie pustki i osamotniania. Rodzą się one, gdyż śmierć bliskiej osoby zawsze nas zaskakuje. Nawet, gdy w wyniku długiej choroby, spodziewamy się, że wkrótce przyjdzie czas pożegnania, nie umiemy się do tego momentu przygotować.

   

  Brak komentarzy | więcej
 • Żałoba w rodzinie. Jak pomóc cierpiącym dzieciom i ich rodzinie.

  żałobaŻałoba w rodzinie. Jak pomóc cierpiącym dzieciom i ich rodzinom.

  Autor: Herbert Martin

  Ból po stracie kochanej osoby to - jak pisze autor książki - duchowa rana. Potrzeba czasu, by się ona zabliźniła. Jest to szczególnie trudny proces w wypadku dzieci, zarówno tych terminalnie chorych, jak i tych, które doświadczają straty bliskich, na przykład rodziców. Osoby pozostające w żałobie potrzebują wsparcia i pomocy.

  Brak komentarzy | więcej
 • Rozmowa, która pomaga

  Rozmowa która pomagaRozmowa, która pomaga

  Autor: Dawid Geldard , Kathryn Geldard

  Czy umiejętność terapeutycznej rozmowy jest zarezerwowana tylko dla psychologów? Przecież wszyscy tak w domu, jak i w pracy spotykamy się z ludźmi, którzy potrzebują pomocy. Lekarz, pielęgniarka, wolontariusz, prawnik, ksiądz, pracownik socjalny - w każdym z tych zajęć niezbędna jest umiejętność dobrego porozumiewania się, słuchania ze współczuciem, udzielania wsparcia. Także jako rodzice, przyjaciele czy partnerzy staramy się pomóc naszym bliskim, gdy mają kłopoty.

  Brak komentarzy | więcej
 • Zraniona kobieta

  zraniona kobietaZraniona kobieta

  Autor: Linda Schierse Leonard

   

  Linda Schierse Leonard jest psychoterapeutyką. W  swojej książce „Zraniona kobieta" ukazuje psychiczne i duchowe cierpienia kobiet, które doświadczyły bolesnych związków ze swoimi ojcami. Swoje wnioski opiera na przykładach zaczerpniętych z pracy terapeutycznej, przytacza wiele mitów odwołuje się do literatury i filmu.

   

  Brak komentarzy | więcej
 • Psychologia kłamstwa

  psychologia kłamstwaAutor: Tomasz Witkowski

  „Karą kłamcy nie jest to, że mu nikt nie wierzy, lecz to, że sam nie potrafi nikomu uwierzyć"

  Georg Bernard Shaw

  Oburzamy się słysząc kłamstwo, gardzimy ludźmi, którzy kłamstwem się posługują, zarzekamy się, że my nigdy nie ucieklibyśmy się do łgarstwa nawet, jeżeli miałoby to,  przynieść nam korzyści.

  Dlaczego więc kłamiemy? Na to pytanie próbuje w swojej książce „Psychologia kłamstwa" odpowiedzieć Tomasz Witkowski.

  Brak komentarzy | więcej
 • Bajka to życie, albo z jakiej jesteś bajki.

  bajka to..Bajka to życie, albo z jakiej jesteś bajki.

  Autor: Wojciech Eichelberger, Agnieszka Suchowierska

  Zaczęłam czytać tę książkę o 22.00 ze złożoną sobie obietnicą, że przeczytam tylko jedną opowieść. O 24.00 przekonywałam siebie, że bajka którą czytam, naprawdę będzie już ostatnia. Godzinę później przestałam się oszukiwać i przyznałam sama przed sobą, że nie odłożę książki dopóki nie przeczytam ostatniej strony.

  „Bajka to życie, albo z jakiej jesteś bajki" to zbiór 14 opowieści. Zrodziły się one w głowie polonistki Agnieszki Suchowierskiej, która  je wyśniła, a następnie spisała.

 • Paradoks czasu. Psychologia postrzegania czasu.

  paradoks czasuAutor: John Boyd, Philip  Zimbardo

  „Czas ma znaczenie, nieważne kim jesteś, gdzie mieszkasz, ile masz lat i czym się zajmujesz. Niezależnie od tego, czy pijesz w samotności, czy też jesteś przywódcą narodów, czas ma znaczenie. Czy jesteś samotną matką, dyrektorem, nauczycielem, studentem, czy więźniem, czas ma znaczenie. Możesz być wyluzowanym hedonistą, czy też żwawo pnącym się do góry, pracoholikiem typu A, czas ma znaczenie. Twój czas jest cenny. Odbywasz tę podróż tylko raz, jest więc niezwykle istotne byś wykorzystał ją możliwie jak najlepiej". (Fragment książki)

   

  Brak komentarzy | więcej
 • Życie to gra, jak grać, by wygrać. Edycja dla kobiet

  życie to gra

  Autor: Florence Scovel Shinn

   

  Florence Scovel Shinn jest światowej sławy przewodniczką duchową. Z jej wiedzy oraz rad dotyczących odnalezienia sensu życia, spełnienia i sposobów na osiągnięcie życiowego sukcesu skorzystały już całe pokolenia. Książka Życie to gra, czyli jak grać, by wygrać. Edycja dla kobiet wiele lat po pierwszym wydaniu jest wciąż uznawana za jedną z najważniejszych pozycji z zakresu rozwoju wewnętrznego.

  Brak komentarzy | więcej
 • Matki i córki. Nie przestawaj mnie kochać.

  matki i córkiMatki i  córki. Nie przestawaj mnie kochać

  Autor: Caron Anna F.

  PORADNIK DLA MATEK DORASTAJĄCYCH CÓREK

  Problem stosunków między matką i córką może absorbować kobietę w ciągu całego jej życia. Ale więź ta staje się najważniejsza w przełomowych latach dojrzewania, kiedy nastolatka uczy się nawiązywać zdrowe, dojrzałe więzi z innymi

  Brak komentarzy | więcej
 • Szczęście zaczyna się w Twojej głowie! Uwolnij swój potencjał

  optymism

  Autor:  Katarzyna Olejniczak

  "To nie miejsce ani spełnienie jakiegoś warunku, ale sam umysł jest tym, co może czynić każdego szczęśliwym lub nieszczęśliwym"

  Roger L'Estrange

  Motto tej książki może wydać Ci się dość kontrowersyjne. Bo czy to nie zbieg okoliczności sprawił, że znajdujesz się w tym, a nie innym miejscu? Czy to nie bliska Ci osoba powoduje, że rosną skrzydła u Twoich ramion? Czy to nie palec przeznaczenia wskazał Ci drogę życiową? Otóż nie!

  Brak komentarzy | więcej
 • Optymizm

  optymizmOptymizm

  Dlaczego poprzez pozytywne myślenie można osiągnąć więcej?

  Autor: Tomasz Stelmachwicz

   

  Żyjemy po to, aby poznawać siebie, odkrywać potencjał własnych możliwości, cieszyć się życiem, realizować swe marzenia, poszukiwać coraz to nowych dróg własnej satysfakcji i spełnienia... Żyjemy również po to, aby realizować swoje pasje.

  Brak komentarzy | więcej
 • Małżeństwo:krucha więź. W poszukiwaniu partnerstwa i trwałości

  książkaMałżeństwo: krucha więź. W poszukiwaniu partnerstwa i trwałości

  Autor: August Y. Napier

  Małżeństwo nie jest - jak się wydaje - związkiem dwóch osób. Być może na początku wierzymy, że jesteśmy tylko we dwoje, ale wkrótce pojawia się wielu konkurentów domagających się naszej lojalności. Rodzice, siostry, bracia, teściowie... Po czyjej stronie mamy stanąć?

   

  Brak komentarzy | więcej
 • Dlaczego on? Dlaczego ona?

  FisherDlaczego on? Dlaczego ona?

  Autor: Fisher Helen

  Dlaczego zakochujemy się w tej, a nie w innej osobie? Dlaczego niektóre związki są harmonijne, a inne najeżone problemami? Doktor Helen Fisher, autorka Anatomii miłości, na podstawie swych wyjątkowych badań wyodrębniła cztery główne typy osobowości, które decydują o tym, jacy ludzie nas pociągają.

  Brak komentarzy | więcej
 • Zakupologia. Prawda i kłamstwa o tym, dlaczego kupujemy

  książkaZakupologia. Prawda i kłamstwa o tym, dlaczego kupujemy

  Martin Lindstrom

  Rewolucyjna książka Martina Lindstroma - przez wielu uznawanego za marketingowego geniusza - opowiada o nowej metodzie badań rynku: neuromarketingu. Dzięki niej dowiemy się, co skrywa umysł współczesnego konsumenta. Lindstrom dosłownie zagląda nam pod czaszki, aby zrozumieć, co sprawia, że przy zakupach podejmujemy takie, a nie inne decyzje

  Brak komentarzy | więcej
 • W co grają ludzie.Psychologia stosunków międzyludzkich

  w co graja ludzieW CO GRAJĄ LUDZIE

  Psychologia stosunków międzyludzkich

  Autor Eric Bern

   

  Książka popularnonaukowa o wielkich walorach dydaktycznych. Przedstawia zagadnienie stosunków międzyludzkich w kategoriach tzw. analizy transakcyjnej. Uczy sposobów poprawy wzajemnych kontaktów między ludźmi, pozwalając czytelnikowi lepiej zrozumieć zarówno siebie, jak i drugiego człowieka.


   

  Brak komentarzy | więcej
 • Intuicja czyli mądrość uczuć

  intuicjaINTUICJA CZYLI MĄDROŚĆ UCZUĆ - Traufetter Gerald

  Jak to się dzieje, że niektórzy zakochują się na całe życie od pierwszego wejrzenia? Dlaczego pierwsze posunięcie, które przychodzi do głowy doświadczonemu szachiście, zwykle okazuje się najwłaściwsze? Często impuls do konkretnych działań pojawia się nieoczekiwanie, zupełnie nie wiadomo skąd...

   

  Brak komentarzy | więcej
 • Spirala milczenia

  literaturaSpirala milczenia

  W języku potocznym używamy pojęcia "opinia publiczna" jako czegoś oczywistego. Czym jednak jest naprawdę opinia publiczna, jak powstaje i jaką funkcję pełni w życiu społecznym?

   

  Brak komentarzy | więcej
 • Dziecko dla odważnych

  dziecko

  "Dziecko dla odważnych" Leszek Talko

  Jak opisać "Koszmar z ulicy Wiązów" by czytało się go jak dobrą komedię? Tak, jak Leszek Talko przedstawia swoje doświadczenie ojcostwa w książce "Dziecko dla odważnych".

  Brak komentarzy | więcej
 • Błysk! potęga przeczucia

  blysk

  Błysk! Potęga przeczucia

  Malcolm Gladwell

  Błysk! opowiada o potędze pierwszego wrażenia, o czymś, co wydarza się w mgnieniu oka, często bez udziału świadomości czy rozumu. Malkolm Gladwell twierdzi, że ludzie nazbyt często próbują podejmować decyzje, kierując się racjonalnymi przesłankami, podczas gdy takie same efekty przynosi zdanie się na natychmiastowe poznanie (rapid cognition). 

   

  Brak komentarzy | więcej
 • Poczucie własnej wartości

  wartoscBudowanie poczucia własnej wartości

  Atkinson, Sue

  "Nie jestem dość dobry."
   "Jestem nieudacznikiem."
  "Inni robią różne rzeczy, a ja nie umiem."
  "Nikt mnie nie kocha".

   

  Jeśli rozpoznajecie siebie w którymś z tych stwierdzeń, ta książka jest dla was. Jest napisana dla tych wszystkich, którym brak wiary w siebie - a, bądźmy szczerzy, to prawdopodobnie większość.

   

  Brak komentarzy | więcej
 • Nie rób drugiemu, co tobie nie miłe

  nie robNIE RÓB DRUGIEMU, CO TOBIE NIEMIŁE

  Czy człowiek człowiekowi jest wilkiem?
  Czy najtrudniej jest poznać samego siebie?
  Czy błądzić jest rzeczą ludzką?
  Czy warto być przyzwoitym i czy zemsta jest rozkoszą bogów?
  Dzięki tej książce dowiesz się, co o przysłowiach i mądrości ludowej sądzi współczesna psychologia.

   

  Brak komentarzy | więcej
 • Świadomość emocjonalna

  swiemoŚwiadomość emocjonalna. Źródło wewnętrznej równowagi i zrozumienia

  Autorzy: The Dalai Lama, Paul Ekman, Daniel Goleman

  Dwie odmienne tradycje - psychologia Zachodu i filozofia buddyzmu. Dwie wielkie osobowości, reprezentujące jakże różne drogi życiowe, doświadczenia i pasje. Prawdziwe starcie tytanów, z których jeden patrzy na otaczającą go rzeczywistość przez mędrca szkiełko i oko, a drugi stawia na czucie i wiarę z dużą dozą niewyczerpanego optymizmu.

  Brak komentarzy | więcej
 • Przebudzenie

  przebudzenieA gdyby tak nasz trybik zeskoczył z taśmy produkcyjnej i wziął odpowiedzialność za wynik końcowy, za to kim się stanie, jak przeżyje własne życie, jakie podejmie decyzje? Gdyby zamiast z przygnębieniem obserwować piętrzące się przeszkody na drodze do szczęścia uznał, że tylko i wyłącznie od niego zależy czy ten doskonały stan osiągnie? Co Wy na to?

  Brak komentarzy | więcej
 • I kto to papla

  i kto to paplaI kto to papla? Nietypowy słownik języka dziecięcego

  Damian Strączek

  Wśród wielu języków jeden jest wciąż nie poznany i całkowicie nie okiełznany - język dzieci.

  Autor oddał głos blisko 100 dzieciom, zebrał ponad 200 nowych słówek dziecięcych i około 350 historyjek pokazujących, jak dziecko, władając językiem, nieraz zapędza dorosłego w kozi róg. Psowa awaria, pokrętek, idiotyk, migojasa, lompapica - to tylko przykłady zaskakujących wytworów dziecięcej wyobraźni.

  Brak komentarzy | więcej
 • Kobieta zmienną jest

  kobietaKOBIETA ZMIENNĄ JEST

  Czy kobieta jest zmienna?
  Czy każdy jest kowalem swego losu?
  Czy naprawdę kto z kim przestaje, taki się staje?
  Czy miłość niejedno ma imię, a szczęście zależy od nas samych?
  Dzięki tej książce dowiesz się, co o przysłowiach i mądrości ludowej sądzi współczesna psychologia.

   

 • Jak mówić komplementy

  komplementyKomplement bywa utożsamiany z pochlebstwem i często wzbudza podejrzenie, że jego autor ma nieszczere intencje. Zazwyczaj wprawia rozmówcę w zakłopotanie, czasem nawet w zażenowanie. Dlaczego?
  Autorka proponuje powrót do zapomnianej sztuki prawienia komplementów. Wszystkiego w życiu jakoś się uczymy, czemu więc nie nauczyć się, jak być dla siebie miłym na co dzień? Mówienie komplementów jest elementem pozytywnej komunikacji. Utwierdza drugiego człowieka w tym, co w nim cenne i dobre, a nawet wydobywa te pozytywne wartości na światło dzienne.

  Brak komentarzy | więcej
 • A dlaczego?

  dlaczegoA dlaczego nie mogę być psem? Kiedy zaczyna się jutro? Czy anioły też mają wakacje? Ile to jest nieskończoność? Czy moja kotka wie, że jestem dziewczynką? Czy kwiaty też mogą być smutne? Gdzie mieszka Pan Bóg? Dlaczego więksi zawsze decydują?

  Takie oraz podobne pytania zadają wszystkie dzieci - często z nieoczekiwaną gorliwością. Pytając dorosłych tysiąc razy na minutę, wystawiają ich cierpliwość na poważną próbę. Z tej książki dowiecie się, jak podtrzymywać i podsycać dziecięcy głód wiedzy oraz jak pomagać dzieciom odpowiadać na najtrudniejsze nawet pytania.

   

  Brak komentarzy | więcej
 • Po co się złościć?

  zloscPO CO SIĘ ZŁOŚCIĆ?

  Książka składa się z dwóch części: z ciekawego opowiadania i skierowanego do dzieci króciutkiego wykładu o zasadach prawidłowej komunikacji.
  Opowiadanie pokazuje dzieciom, skąd się bierze złość i do czego jest potrzebna. Wyjaśnia, że czasem jest ona uzasadniona, a czasem nie. Jak to odróżnić?
  Temu służy druga część książki, która omawia zjawisko złości, uczy, jak nad nią zapanować i wyrażać w taki sposób, który nie krzywdzi nikogo.

   

  Brak komentarzy | więcej
 • Teatrzyk paluszkowy

  teatrzykTeatrzyk paluszkowy

  Rozwijanie dziecięcej fantazji i wspieranie kreatywności jest bardzo ważnym elementem kształtującym rozwój dziecka. Dzięki wspólnej zabawie w teatr pobudzimy jego wyobraźnię i sprawność manualną, tak bardzo potrzebną w szkole.

  Brak komentarzy | więcej
 • Włączyć Hamulce

  adhdWŁĄCZYĆ HAMULCE Poradnik dla dzieci i młodzieży z ADHD

  Quinn Patricia,  Stern Judith
  tłumaczenie: Milena Bianga, Patrycja Pacyniak, format B5, s. 116, wyd. I; październik 2009
  Wydawca: Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne

   

  W najnowszym wydaniu naszej książki przedstawiamy uaktualnione informacje na temat AD/HD. Uwzględniłyśmy w nim wiele ważnych osiągnięć, które pojawiły się od czasu pierwszej edycji. Zarówno dzieci z zaburzeniami uwagi, jak i ich rodzice oraz pracujący z nimi specjaliści wiele zyskają dzięki temu, że opracowano nowe metody skutecznego radzenia sobie z AD/HD.

   

  Brak komentarzy | więcej
 • Praca nad rodziną

  hellingerPRACA NAD RODZINĄ.

  METODA BERTA HELLINGERA

  Hellinger Bert,  ten Hövel Gabriele
  Przekład: Aleksandra Ubertowska, format A5, oprawa miękka, ISBN 83-89120-05-4
  Wydawca: Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne

  Terapia z pogranicza magii odnosząca się do bliżej nieokreślonych Sił Regulujących i filozofia życia stojąca ponad powszechnie przyjętymi kanonami oceny moralnej - opis tychże znajdziecie w książce "Praca nad rodziną. Metoda Berta Hellingera." wydanej przez Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne. 

   

  Brak komentarzy | więcej
 • Mosty zamiast murów

  mostyMosty zamiast murów Podręcznik komunikacji interpersonalnej

  Kompendium wiedzy o komunikowaniu się między ludźmi pisane z perspektywy psychologicznej, a także socjokulturowej i filozoficznej. Zawiera bogaty i trafny wybór tekstów naukowych i popularnonaukowych z zakresu komunikacji werbalnej i niewerbalnej.

   

  Brak komentarzy | więcej
 • Ku doskonałości

  ku doskonalosciKU DOSKONAŁOŚCI 30 dni pracy nad sobą

  Iwona Majewska-Opiełka

  Czy ktoś z nas wie od razu, jak żyć? Czy warto szukać odpowiedzi na to pytanie i własnej ścieżki? Być aktywnym i świadomym człowiekiem czy płynąć z prądem, dać się ponieść fali życia?

  Brak komentarzy | więcej
 • Szmatki z tęczowej szufladki

  szmatkiSZMATKI Z TĘCZOWEJ SZUFLADKI Wierszyki do masażyków i zabaw paluszkowych

  Książeczka "Szmatki z tęczowej szufladki" została głęboko przemyślana: służy zabawie, pogłębianiu relacji z dzieckiem i jego wszechstronnemu rozwojowi. Malutkie dzieci najbardziej skorzystają z czułości i miłości wyrażanej poprzez bliskość oraz z radości przekazywanej przez rodziców i ich przyjemnego dotyku.

  Brak komentarzy | więcej
 • Tajemnice złości

  lubomilTemat poważny, forma trochę mniej. Choć przeznaczona dla dzieci, polecam ją i wszystkim dorosłym -do refleksji nad tym, jak się złościć, by ze złości wykorzystać to, co najlepsze, a nie dać się jej spalić.

  Brak komentarzy | więcej
 • Zrozumieć siebie i innych

  zrozumiec Najnowszy i najlepszy podręcznik psychologii poznania społecznego!

  „Gordon B. Moskowitz jest jednym z najwybitniejszych i cenionych badaczy poznania społecznego. Niniejsza książka zaś jest najświeższym opracowaniem problematyki poznania w literaturze światowej. [...] To rozległe, precyzyjne i bardzo kompetentne omówienie jest napisane językiem bardzo przejrzystym i żywym, często odwołującym się do różnych przykładów z życia. Podręcznik ten posiada przy tym wybitne walory dydaktyczne".

   

  Brak komentarzy | więcej
 • Klasyka w nowym wydaniu

  cialdini Nowe poszerzone wydanie światowego bestsellera, na które czekają wszyscy.
  Polska premiera zbiega się w czasie z amerykańskim wydaniem! Specjalnym prezentem dla polskich czytelników jest płyta z nagraniem obszernego wywiadu z samym autorem.

  Brak komentarzy | więcej
 • W co oni grają

  w co oni grająDziś przedstawiamy książkę pt „W co oni grają. Manipulacje w codziennym życiu" Autorstwa: Renate Dehner, Ulrich Dehner

  Brak komentarzy | więcej
 • Bajki rozebrane

  bajki rozebrane

  Bajki rozebrane

  Miller Katarzyna, Cichocka Tatiana

  Czy pamiętasz swoją ulubioną baśń z dzieciństwa? Taką przy której spędzałaś/ spędzałeś długie godziny i nigdy nie miałaś / miałeś jej dość? Takiej, która wyjątkowo cię poruszała?

  Brak komentarzy | więcej
 • Mit szczęśliwego dzieciństwa

  Czy zastanawialiście się kiedyś jak duży stres przeżywa dziecko w trakcie porodu, a potem w ciągu pierwszych dni swojego odrębnego życia? Albo jak frustrujący musi być setny z kolei upadek w drodze do ulubionej, a odległej zabawki?

 • Płeć mózgu

  Czy wiesz, że metafory o przypływie pożądania wraz z wiosną można między bajki włożyć? Jak przekonują autorzy "Płci mózgu" Anna Moir i David Jessel, poziom testosteronu u mężczyzn osiąga najwyższy poziom wczesną jesienią, a na wiosnę jest najniższy.

  Brak komentarzy | więcej
 • Schizofrenia a system rodzinny

  Pewne objawy schizofrenii takie jak depersonalizacja, objawy katatoniczne, urojenia wpływu, zubożenie uczuć, czy wycofanie autystyczne dają się wytłumaczyć w świetle indywidualnej historii życia chorego jako jedyne możliwe sposoby na przetrwanie w konkretnym systemie rodzinnym.

 • Wrażliwe zmysły dziecka

  Czy wiesz, że poprzez zabawy uwrażliwiające zmysły twojego dziecka pomagasz mu nie tylko poznawać świat i siebie samego, ale jednocześnie wyrabiasz u niego umiejętność koncentracji i uczysz wyrażania emocji?

  Brak komentarzy | więcej
 • Czas na zmiany

  czas„Czas Na Zmiany" to coś więcej niż tylko „kolejna książka". Jest to przeniesione na kartki papieru szkolenie, z którego powstał PROGRAM ZMIANY OSOBISTEJ. To sprawdzona wiedza, która ma wprowadzić zmianę i wywrzeć duży wpływ na Twoje życie, dać Ci impuls do działania.

  Brak komentarzy | więcej